Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Kalebodur, kentsel yapılı çevre ile ilgili çektiğiniz fotoğrafları arşivden çıkarmaya, Instagram’dan #kalebodurarsivden hashtagi ile paylaşmaya çağırıyor.

Amaç

Fotoğraflar profesyonel, yarı profesyonel ya da amatör olarak ilgilenenlerin fotoğraflarının kişisel arşivlerinden çıkararak görünür olmasının sağlanması.

Katılım Koşulları“Kalebodur Arşivdeki Fotoğraflar Yarışması”, mimarlık, iç mimarlık, peyzaj mimarlığı, endüstri ürünleri tasarımı, şehir ve bölge tasarımı, fotoğrafçılık, sinema-televizyon, grafik tasarım bölümlerinde eğitim gören ya da bu bölümlerden mezun kişilerin katılımına açıktır.

Yaş sınırlaması yoktur.

Fotoğraflar yurtiçi ve/veya yurtdışından olabilir.

Fotoğrafların, kentsel yapılı çevre ve onu yaratan aktörler ile ilgili olması ve bu kavramları yansıtması beklenir.

Maks. 5 fotoğraf ile yarışmaya katılınabilir.

Fotoğrafların kişilerin (profilinin açık olması zorunludur) Instagram hesabına yüklenmesi, Kalebodur’un Instagram hesabına mention (https://www.instagram.com/kalebodur/) yapılması ve #kalebodurarsivden hashtagi eklenmesi beklenmektedir. Yarışmaya katılımın geçerli olması için bu iki koşul da zorunludur.

Bu koşulları sağlasa dahi ahlaka aykırı, pornografik içerikli veya herhangi bir siyasi veya dini görüşle bağdaştırılabilecek tasarımlar değerlendirilmeye alınmaz.

Seçici Kurul’un değerlendirmesine alınacak tasarımların ön seçimi Kalebodur yetkilileri tarafından yapılacaktır.

Yarışmacılardan tasarımlarını özgün, kişiye ait olması beklenmektedir. Benzer ya da başkasına ait olduğu belirlenen fotoğraflar yarışma dışı bırakılır. Ayrıca, yarışmaya gönderilen eserin özgün bir çalışma olmaması, aksine bir iddia olması ve üçüncü kişilerin tasarım üzerinde hak iddia etmesi durumunda sorumluluk yarışmacıya ait olacaktır. Kalebodur, gönderilen eserin özgün bir çalışma olmaması durumunun anlaşılmasının ardından sorumluluk kabul etmemektedir. Eğer ödül kazanan çalışmanın özgün bir eser olmadığı anlaşılır ise ödülün derhal iade edilmesi gerekecektir.

İstenen BilgilerÖn seçim listesine kalan kişilerden Öğrenci / Mezuniyet Belgesi (Katılımcı tarafından E-Devlet üzerinden elde edilebilir) talep edilecektir.

Seçici Kurul Üyeleri

 • Melike Altınışık
 • Emre Dörter
 • Yeşim Hatırlı
 • Enis Öncüoğlu
 • Tanju Özelgin
 • Pelin Özgen
 • Firuz Soyuer

Raportör

 • Özüm İtez

Ödül

1.Ödül: MasterClass (https://www.masterclass.com/) adresindeki online derslere 1 yıllık sınırsız erişim

2.Ödül: MasterClass (https://www.masterclass.com/) adresindeki online derslerden birine erişim

Eşdeğer Mansiyon: Seçici Kurul maks. 5 adete kadar mansiyon verebilir. Mansiyon kazanan kişilere Atölye Kale ürünlerinden hediye edilecektir.**

Takvim

 • İlan Tarihi: 6 Nisan 2020
 • Son Başvuru Tarihi: 4 Mayıs 2020 (23:59’a kadar)
 • Ön Seçim: 11 Mayıs 2020 haftası
 • Kazananların Duyurulması: 22 Mayıs 2020 Cuma

Kalebodur ödüllerde değişiklik yapma hakkını kendinde saklı tutar.

Bu Ayın Bülteninden

8f92120102592c039b60b27e9911a03d
Proje

Düş-e-zemin

UrbanTank tarafından tasarlanan Düş-e-zemin, "Çocukların kentte kendi mekanlarını düşleyecekleri bir zemin nasıl oluşur?" sorusuna cevap aramak üzere, Kültürpark’ta sergilenen bir kamusal yerleştirmedir.

İncele Angle Right
de0edf40ddcdfbb03f1f8eb2c91c8770
Proje

Gümüşyan Konağı Restorasyonu

Abbasağa parkının üst kotunda, güneye bakan ana giriş kapısı karşısında bulunan yapı, Pervititch haritalarında 9 numaralı paftada “Villa Ipranosian” adıyla yer alıyor.

İncele Angle Right
b70a4e04d48e504e071ccafd6babb540
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor Online: Emre Arolat

"Doğrusunu söylemek gerekirse dijital yayınlar, uzun zamandır alışık olduğumuz konular. Özellikle bizim New York ve Londra ofisleriyle yaptığımız yayınlar, birbirini ancak ekrandan gördüğümüz, konuştuğumuz, şakalar yaparak yürüttüğümüz toplantılar oluyor. Bu yüzden bir tür yatkınlığımızın, alışkanlığımızın olduğunu söylemek yanlış olmaz."

İncele Angle Right
78299fdf5f6455d95f001a3bb651ac93
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor Online: Suha Özkan

"Bir gizem teorisi var. Buna göre diyorlar ki Bodrum’daki fazla konutun nedeni, İstanbul depreminde, insanları buraya taşımak. Onun için Bodrum’da bu kadar fazla inşaat malzemesi dükkanı var ve bu kadar rahat inşa edilebiliyor. Bu benim inandığım bir şey değil."

İncele Angle Right
9ad1de1d80ab8497e0e1b04c5b448e1d
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor Online: Nevzat Sayın

"Bir hayat bu kadar anlamlı ve bu kadar iyi geçirilebilirdi. Bir rastlantıyla var olduğumuz dünyayı, başkalarının hayatlarını daha anlamlı kılabilecek ne varsa yapmaktan sakınmamalıyız. Benim için sanki öyle bir modeldi."

İncele Angle Right
4e0e85200d733851a0cbb6bd48304436
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor Online: Han Tümertekin

"Alpaslan (Ataman) benim mimarlık düşüncemin gelişmesindeki önemli figürlerden biriydi. İnsani dostluğum dışında benim için öyle bir önemi vardı."

İncele Angle Right
d7d0919a5e59bad8add7e00113e4d0a9
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor Online: Uğur Tanyeli

"500 yılda bir rastlanan bir döneme isabet etmeyi başardık. Son olarak bütün dünyanın böyle büyük salgın yaşadığı bildiğim kadarıyla Avrupa’da hatta Orta Doğu’da kara veba olarak bilinen bir durumdu. 14. yy içinde gerçekleşti. Korkunç denebilecek sonuçları oldu öte yandan olumlu sonuçları da oldu."

İncele Angle Right
b180fbd8bf06b615579db5773d3eae00
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor Online: Deborah Berke

Yale School of Architecture'ın Dekanı Deborah Berke 21 Nisan'da Prof. Dr. Celal Abdi Güzer'in konuğu oldu.

İncele Angle Right
e7af97eae37a2475a4795d39f2798d47
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor Online: Gökhan Avcıoğlu

"Yeni ofis düzeninde 1 ayı aşkın bir zamandır, 1 yıldır konuştuğumuz bir konu gündeme geldi. Bir süredir stajyerlerle bir program yapıyoruz, 50 stajyer ağırlıyoruz. Acaba bunu bir sertifika programına dönüştürebilir miyiz?"

İncele Angle Right
031b3cb38024c101779f8325dacaf2a3
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor Online: Murat Tabanlıoğlu

"6 hafta önce ofisi kapatıp 1 gün içinde eve taşındık. Ofise gidince bilgisayarlar çalışıyor, sanki robotlar bir şey çiziyor gibi ama herkes evden çalışıyor. Garip ve hiç de alışmadığımız bir durum. "

İncele Angle Right
fc26562afde8a16bc27df858eaca22d9
Haber

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor Online Olarak Devam Ediyor

Prof.Dr. Celal Abdi Güzer moderatörlüğünde düzenlenen ve 2013 yılından beri Kalebodur'un Youtube kanalında yayınlanan "Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor"un keyifli sohbetleri Nisan sonuna kadar devam etti. Nisan ayında 8 konuğun katıldığı sohbetler Mayıs ayında da devam edecek.

İncele Angle Right