Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

İyziPark

Altı bin metrekare büyüklüğünde bir yaşam alanı içerisinde dört binadan oluşan, İstanbul Altunizade’de yer alan İyziPark projesi, Ahmet Alataş Workshop (AAW) tarafından tasarlandı.

Binanın kullanıcı deneyimini göz önünde bulundurarak, kendilerini huzurlu hissetmelerini sağlayacak, yaratıcılıklarını ve üretkenliklerini arttıracak bir kampüs tasarımı hedeflenmiş.

Tasarımcılar, projeyi anlatıyor:

İyziPark yerleşkesini oluşturan binaların arazi içi konumlanmaları, yapı geçirgenliği ve program dağılımları ile mekânlar ve yaşantıyı algılanabilir kılmak, bunun yanı sıra kullanıcı hareketleri ve çevre arasında dinamik bir ilişki kurmak amaçlanmıştır. Yerleşkenin merkezinde bulunan tek katlı bir giriş ve güvenlik yapısından (D Blok) girildiğinde yerleşke bütünü ile kendini kullanıcılara veya ziyaretçilere sunmaktadır. Mescit, Fitness ve soyunma odalarının içerisinde yer aldığı iki katlı bina (A Blok) yoğunluk merkezinden uzakta konumlanmış bulunmaktadır. Toplantı, seminer odaları ve kafenin içerisinde yer aldığı iki katlı diğer bir bina (B Blok) ise daha merkezi konumlanmıştır, misafirlerin ağırlandığı ve toplantıların yer aldığı ayrı bir alan olarak tanımlanmıştır. Çalışma ofisleri ile yemekhane ve rekreasyon alanını içerisinde barındıran ana bina (C blok) ise diğer binalardan aradaki yeşil alan ile ayırıştırılarak eğimli arazide yüksek konumlanmıştır.

Yapıları tamamının taşıyıcı strüktürü çelik olarak tasarlanmış. Çelik strüktür tasarımı ve optimizasyonu Werkraum ve Ahmet Alataş Workshop tarafından gerçekleşen yapılarda, döşemelerin ön germeli ve boşluklu beton plaklar (Yapı Merkezi) kullanılarak tasarlanması ile büyük açıklıkların çok daha ekonomik olarak geçilmesi, asgari çelik kullanımı ve önerilen karma sistem betonarme bir bina ile kıyaslandığında son derece ekonomik şekilde betonarme bir bina ile benzer fiyatlara mal olması hedeflenmiştir. Projede bu hedefi tutturulmuş, çelik bir yapının tüm avantajlarına ve özelliklerine sahip karma yapılar betonarme yapılar ile aynı fiyata inşa edilmiştir. Kalıp kullanmadan çelik konstrüksiyon üzerine prefabrik ön germeli panellerin dizilmesi ile her binanın döşemelerinin tamamı birer gün içerisinde yerleştirilmiş, döşemelerin deprem ve diğer yanal yüklere karşı rijitliğe sahip olmaları için çelik kirişler üzerine kaynaklı, yapı için özel olarak geliştirilmiş bağlantı detayları döşeme panellerinin üzerindeki topping betonu içerisindeki donatılar ile ilişkilendirilmişlerdir. Narin bir taşıyıcı strüktüre sahip üç katlı ana binanın kullanıma açık olan teras çatısında, taşıyıcı strüktür olarak metal kaset sistemi kullanılarak yapıya etki edecek deprem yüklerinin azaltılması hedeflenmiştir. Taşıyıcı strüktür yapıların tamamında moment almayacak şekilde tasarlanmış, yanal yükler diagonal çelik yapı elemanları ile yapıların temellerine aktarılmışlardır. Strüktür tasarımında yürürlükteki tüm şartname ve yönetmelikler dikkate alınmıştır. Yapıların cephelerinin tamamı AAW tarafından tasarlanmış, cam cephe sistemleri ile tamamen geçirgen olarak giydirilmişlerdir.

Zemin katta yer alan cam cephelerde hareketli elemanların kayar olarak açılarak zemin katların kesintisiz olarak bahçe ile bütünleşmesi hedeflenmiş, birinci ve ikinci katlardaki hareketli cephe elemanlarının dışarıya doğru vasistas olarak açılması tercih edilmiştir. Yapılarda çatı terasları terasa açılan merdiven evi yapılarından kurtarılmış, merdiven üzerinde teras zeminine sıfır oturan AAW tasarımı on metrekare büyüklüğündeki cam kapakların hidrolik bir kol vasıtası ile hareket ettirilmesi ile kullanıcıların terasa ulaşması sağlanmıştır.

Yapılarda ısı kontrolünü sağlamak ve güneş enerjisini verimli şekilde kullanmak maksatlı olarak cam cephelerden yaklaşık olarak 100 cm dışarıda gerdirilmiş metal malzeme ile ikinci bir kabuk tasarlanmıştır. Gerdirilmiş metalin göz aralıkları ve yönleri kışın güneş ışığını daha fazla içeri alacak, yazın ise güneş ışınlarını yansıtarak yapıları sera etkisinden koruyacak şekilde seçilmiştir. İyziPark’ta çelik kullanımı taşıyıcı strüktür ile sınırlı kalmamış, yapıların içlerindeki ve bahçedeki merdivenler, bahçe tasarımında kullanılan oturma elemanlarının arkalık vazifesini gören ve aynı zamanda toprağı tutan çelik sırtlıkları, bahçe masaları, içerisinde nilüferler ve balıkları barındıran süs havuzu, tırabzanlar, bu proje için özel olarak tasarlanmış bahçe çitleri, çalışma masaları, kesonlar, toplantı masaları, paslanmaz tezgâhlar ve duvar giydirmeleri AAW tarafından çelik kullanılarak özel olarak tasarlanmışlardır.

İklimlendirme ve havalandırma sisteminde kullanım süresince enerji maliyetini düşürecek şekilde ısı geri kazanım cihazları binalara yerleştirilmiş, VrV cihazlarına gelen temiz havanın ön şartlandırılmasında temiz hava santralı kullanılmamıştır.

Yerleşkeye giriş ve çıkışlar güvenlik kontrollerinin gerçekleştiği güvenlik binasının üzerinden gerçekleşmektedir. Ziyaretçiler bu binada karşılanarak İyziPark’a alınmaktadırlar. Bina aynı zamanda bir vitrin fonksiyonu görmekte, dışarıdan kampüsün iç dünyasının gözlemleneceği transparan bir yüzey oluşturmaktadır. Giriş binasının çatısı yeşil çatı olarak tasarlanmıştır. Sokağa ve bahçeye bakan birbirinden 4,5 metre mesafedeki doğu ve batı cepheleri tamamı ile transparan kuzey ve güney cepheleri tamamı ise kapalıdır. Yapının kuzey cephesinin iç duvarı firmanın verdiği hizmetlerin tanıtımını yapan bir ekran olarak tasarlanmıştır. Giriş yapısından geçtikten sonra brüt beton bir yürüme yolu üzerinden İyziPark’ta yer alan diğer binalara ya da yeşil alan üzerinde yer alan rekreasyon alanlarına ve açık havadaki çalışma masalarına ulaşılmaktadır.

Giriş binasının güneyinde yer alan toprak üzerinde üç katlı olarak tasarlanmış C Blok (Ana bina) içerisinde, giriş kat, birinci ve ikinci katta açık ofis olarak düzenlenmiş çalışma alanları ve toplantı odaları, birinci bodrumda ıslak hacimler, yemekhane ve oyun alanları yer alıyor. Kat yüksekliklerinin yasal mevzuat sebebi ile kısıtlanmış olduğu ana bina ve diğer binalar da AAW tarafından geliştirilmiş asma tavan sistemi kat yüksekliklerini en ekonomik şekilde kullanmaya ve optimize etmeye yönelik uygulanmıştır. Tavan içerisindeki iklimlendirme ve aydınlatma cihazların yerleşimleri ve gün ışığının bina içerisinde dağılımını en iyi sağlayacak cephe önlerinde yükselecek şekilde tasarlanmışlardır. Ana binada yapıyı yanal yüklere karşı destekleyecek şekilde tasarlanmış merdiven ve asansör kulesinin delikli metal basamakları ve AAW cam asansörü gün ışığının ikinci bodruma kadar ulaşmasına yardımcı olmaktadır. Gün ışığının kesintisiz şekilde yapı içerisinde dağılması için bölme duvarlar ışığı tamamı ile geçirecek şekilde transparan ve geçirgen olarak tasarlanmışlardır. Birinci bodrum katta yer alan yemekhane yeşillendirilmiş bir avluya açılan cephesi ile bahçe katına dönüşmekte, yine bu katta yer alan ıslak hacimler ve mutfağı ana mekândan ayıran bölme duvarlar gün ışığından azami ölçüde faydalanacakları şekilde tasarlanmışlardır.

İyziPark ta yer alan tüm yapılar aynı tasarım prensiplerine sahiptir: Hafiflik, Esneklik, Geçirgenlik. Yapıların tüm birleşenlerinin kesişme ve birleşme noktaları bu prensipler dâhilinde detaylandırılmıştır.

İyziPark, AAW’nin yapılarında kullanıcılarının verimliliğini ve yaratıcılığını arttıran, kendilerini iyi hissetmelerini sağlayacak en geçirgen ve hafif yapıyı mümkün olduğunca ekonomik şekilde inşa etmek için tasarlama denemelerinin en güncel örneğidir.

Not:

--

Yer: Üsküdar, İstanbul

Proje Ofisi: Ahmet Alataş Workshop

Mimari Proje Ekibi: Ahmet Alataş, Emre Açar, Gabriella Collaciccio, Alexander Holzmann, Ali Bayramer, Zafeira Kampouri, Tanju Coşkun, Elif Çağlayan, Meltem Kanatlarlı Ertürk, Pınar Gülpınar, Ayşen Duman, Serap Bilgen, Bilge Akçaoğlu

Uygulama Ekibi: Ali Bayramer, Ahmet Alataş, Elif Çağlayan, Meltem Kanatlarlı Ertürk, Emir Elmaslar, Tufan Kılıç

İşveren: İyzico

İç Mekan Projesi: Ahmet Alataş Workshop, Archist

Uygulama Projesi: Ahmet Alataş Workshop & Burçoğlu inşaat

Fotoğraf: Ali Bekman, Ahmet Alataş

Proje Yılı: 2014-2015

İnşaat Yılı:2015-2018

Arsa Alanı: 6.000 m2

Toplam İnşaat Alanı: 8.000 m2

Bu Ayın Bülteninden

e08b2c78ef7f7432a9e8e86538367321 (1)
Proje

Pati Blau

Büyük bir şehre yakın olmanın sunduğu avantajlara ve yerele / kültüre bağlı yaşamanın sunduğu iyiliklere tabii bir bölgede, Valencia'da yer alan Pati Blau projesi Fran Silvestre Arquitectos tarafından tasarlandı.

İncele Angle Right
c088864cbd19fec1edbf26f3b33c1f04
Proje

Süper Enerji Ofisi

Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık tarafından tasarlanan 5 katlı yapı, bir kısmı açık ofis olarak düzenlenmiş çalışma alanları ve dinlenme alanları ile farklı kotlara ve yönlere yerleştirilmiş dört terastan oluşuyor.

İncele Angle Right
584fe6d2eda462321eeef27a39c5256e
Proje

Spectris İnovasyon Merkezi

Porto'da, canlı ve endüstriyel bir karaktere sahip Spectris İnovasyon Merkezi, Portekizli tasarım firması Studium tarafından tasarlandı.

İncele Angle Right
a872678dc4e756f96159f197ca5df8fc
Proje

Kayseri Kale İçi Arkeoloji Müzesi

2008 yılında açılan, Kayseri İç Kalesi’nin Korunarak Kültür Sanat Ortamına Dönüştürülmesi Projesi Ulusal Mimarlık Yarışması'nda 1. ödülü kazanan proje, Kadir Uyanık, Zafer Ertürk, Emel Birer tarafından tasarlandı.

İncele Angle Right
b88f2b12a0a52c60533088918677cdb4
Proje

METI Handmade School

Handmade School, Anna Heringer & Eike Roswag tarafından Bangladeş'te tasarlandı.

İncele Angle Right
9c64a68ba8497d8f88157270ff422279
Referans

Urla Evi Kahramanlar Tüneli

Temel yaşam alanlarının konumlandığı yapı ile spor salonu, etkinlik alanı ve spa bölümünün bulunduğu binayı bağlayan tünel alanı, Selina Kazazoğlu tarafından tasarlandı.

İncele Angle Right
b61b30aa718ba5f8c9a6a4bb95b17d33
Haber

"Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor"un tüm bölümleri artık Podcast’te

Kalebodur’un, 2013 yılında, toplumu ve mimarlığı ilgilendiren değerlere sahip çıkma misyonuyla başlattığı, “Kalebodur’la Mimarlar Konuşuyor”un program kayıtları Podcast olarak iTunes, Soundcloud ve Spotify'da yayında.

İncele Angle Right
4b4ebe7c7a32e9319c24e7ab5273005b
Haber

Kalebodur’la Eskiz Yarışması

Kalebodur’la Eskiz Yarışması, tasarımcıların en öznel dışavurumlarından biri olan eskiz yapma kültürüne katkı sağlamayı, bu konuda üretimleri olan tasarımcıları öne çıkarmayı amaçlıyor.

İncele Angle Right
d1b5824fa3d63990e7e37a19c27ed48c
Haber

Hulme Living Leaf Street Evleri

Mecanoo tarafından tasarlanan, mahallenin 1950’lerden beri tanık olduğu dördüncü kentsel dönüşüm projesi olan Hulme Living on Leaf Street, apartman ve tek-ev konut tipolojilerini yekpare bir yapıda bir araya getiriyor.

İncele Angle Right
e1f71af67857a4ee2175fe7b09505c9a
Proje

Mamurbaba Evi

817 m2 parsel içinde yer alan tek aile evi olan Mamurbaba Evi, Orkun Nayki Mimarlık tarafından tasarlandı.

İncele Angle Right
dd9d371b7365894bffd42f612e12877b
Proje

CG Evi

Pedro Henrique tarafından tasarlanan, 420 m2 alana sahip CG Evi, her mevsim farklı renk paletleri sunan, büyük ağaçlar ile çevrili bir araziye açılıyor.

İncele Angle Right
fafce576d8cf5ffce8929ba39aa04f47
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor Online: Aslı Özbay

Mimarlar Konuşuyor online serisinde Aslı Özbay, Prof. Dr. Abdi Güzer'in Haziran ayındaki konuklarından biri oldu.

İncele Angle Right
9c3ab46313f4eea20f291a280047d6b3
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor Online: Kenan Güvenç

Mimarlar Konuşuyor online serisinde, Haziran ayında Prof. Dr. Abdi Güzer'in konuklarından biri Kenan Güvenç oldu.

İncele Angle Right