Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Urla Evi Kahramanlar Tüneli

Temel yaşam alanlarının konumlandığı yapı ile spor salonu, etkinlik alanı ve spa bölümünün bulunduğu binayı bağlayan tünel alanı, Selina Kazazoğlu tarafından tasarlandı.

Urla’da yer alan villanın mevcut projesinde yer almayan, yapılar arası kapalı alan geçişi sağlamak amacıyla oluşturulan, tamamıyla toprak altına yerleştirilen tünel toplam 390 m²’lik bir alanı kapsamaktadır. Tünel yapısı dahilinde kütüphane, şarap kavı, süper kahraman figürleri koleksiyonu sergi alanı, müzik odası ve kapalı otopark alanı da tasarlanmış.

Süper kahraman figürleri koleksiyonu, projenin iç mekan tasarımının çıkış noktasıdır. Süper kahramanların dünyasından kopup gelmiş bir atmosfer yaratmak, yerin altında oluşturulan bu dünyanın içerisinde, ev sahibinin değerli koleksiyonlarından da faydalanarak ortaya çıkan detayları akılda kalıcı bir sahneye dönüştürmek üzere, bir karikatür kitabının içerisinde yolculuk yapıyormuş hissini canlandırmak, projenin başlıca hedeflerini oluşturmuş.

Tünelin sıfırdan uygulanması ve tamamıyla yer altında bulunması projenin en hassas iki noktası. Aydınlatma ve havalandırma sistemleri bu anlamda çok titiz bir çalışmanın ürünü olarak hayata geçirilmiş. Sadece iç mekana odaklanan, yapının mimari tasarımından bağımsız bir alan üzerinde çalışmak ve aynı zamanda gün ışığı almayan, yapay aydınlatmalar aracılığı ile farklı atmosferler oluşturabiliyor olmak, özgür hissettiren ve dolayısıyla büyük keyif veren bir sürece dönüşmüş.

“Walk of Fame”den esinlenerek tasarlanan, terrazzo kullanılarak oluşturulan geçiş alanı zemini mekanın ilk bakışta en fazla dikkati çeken noktası. Daha önce kullanılan detayların tekrarından kaçınan, her zaman yeni malzemeler ve çözümler üretmekten yana olan bir tasarım anlayışıyla; hedeflenen mavi tonu ve doku, pigmentleri teker teker belirlenen özel bir karışım ve titiz bir ekip çalışması ile elde edilmiş. Diğer tarafta, tümünü yazmak mümkün olmasa da her bir yıldız, bir kahramanı sembolize edecek şekilde düzenlenirken, yıldızların her biri kendi üzerinde yer alan spotun dairesi içerisinde vurgulanmış.

Süper kahramanlar ülkesi Amerika’nın bayrak renkleri projenin ana renk skalasını oluşturmuş. Kırmızı renk daha ön planda duracağı için sadece nesnelerde tercih edilirken, mavi renk, mekan içerisinde denge sağlamak adına daha yaygın şekilde kullanılmış. Siyah rengin zemin oluşturduğu kav bölümünde, koleksiyona ait şişeler arka bölümde yer alan aydınlatmalarla dikkatleri üzerine çekecek şekilde konumlandırılmış. Kütüphane bölümünde ise sadece kitapların gözler önüne serildiği, okuma anında dingin bir etki yaratacak olan beyaz renk tercih edilmiş.

Kütüphane alanında tüm kitapların eşit oranda algılanabilmesi bölüme dair tasarımın temel kurgusunu oluştururken, daha ender bulunabilen, kitap koleksiyonunun daha değerli ürünleri olmalarından ötürü belirli kitapların stantlarda sergilenmesi tercih edilmiş. Rafların ön ve iç bölümünde yer alan gizli aydınlatmalar da bu vurguyu destekler niteliktedir. Çekmecelerin bir kısmı kitap okuma anında öne çekildiğinde masa görevi görecek şekilde özel olarak tasarlanmış.

Şarap kavında sergilenen ürünlerin bir kısmı ev sahibi adına özel imalat ürünler olması nedeniyle birbirlerinin önüne çıkmayacak şekilde konumlandırılmış. Sergi bölümünde ürünlerin her birini ayrı ayrı vurgulamak amacıyla kullanılan aydınlatma düzeni şişelerin yer aldığı bölümlerde de devam ediyor. Kav alanı diğer bölümlerden farklı olarak, tadım esnasında şarabın tüm zarafetini ön plana çıkartabilmek amacıyla, koyu renklerin hakimiyetinde, daha loş bir atmosfere sahip olacak şekilde tasarlanmış. Özel olarak tasarlanan ve üretilen parlak siyah renkli fıçılar, içlerine yerleştirilen raf ve armatürlerle ev sahibinin tıpa koleksiyonunu sergilenmesine olanak veriyor. Şarapların muhafaza edildiği, içerisine girebilen soğutucu ünite, daimi şekilde 16 derecede tutuluyor. Yatay şarap askıları Amerika’dan getirtilmiş. Özel sergileme ünitesi çelik, alçı panel ve beyaz mermerden imal edilmiş olup zeminlerde ise terrazzo kullanımı sürdürülmüş.

Süper kahramanlar sergi alanında, Marvel, DC Comics gibi birçok markanın ve Terminatör, The Lord of the Rings gibi birçok eserin karakterlerinin profesyonel sanatçılar tarafından lisanslı olarak canlandırılmasıyla oluşturulan figürler sergileniyor. En ince ayrıntısına kadar detaylandırılmış karakterlerin çoğu ya poz verirken ya da hareket halindeyken modellenmiş figürlerin üzerinde gerçek karakterlerin tüm detayları yer alıyor.

Merdivenler, ev sahibinin özel tercihi üzerine piyano tuşları şeklinde, her bir basamağın çıkaracağı ses hassas bir çalışma sonucu ayrı ayrı belirlenerek oluşturulmuş. Sergi alanı ise merdivenin alt bölümünde sürdürülmüş. Duvar bölümünde yer alan Marvel karakterlerini konu alan görsel çalışma, Adriano Pennetti tarafından yerine özel olarak tasarlanmış.

Kıvrımlı hatlara sahip müzik odası tasarımında ise zeminde ve tavanda paralel şekilde sürdürülen hareket, müzik aletleri ile yürüme ve müzik dinleme alanı arasındaki sınırları belirlemeye odaklanmış. Ses kontrolünün sağlanması amacıyla zeminde halı, tavan bölümünde ise siyah parlak gergi tavan ve alçıpan kullanılmış. Duvarlarda duvar kağıdı tercih edilirken, ses kontrolünü sağlamak ve aynı zamanda CD raflarını gizlemek için kalın kadife perde tercih edilmiş. Tavanda oluşturulan havuza donatılmış LED aydınlatma sistemi, ses sistemi ve televizyona bağlı otomasyon sayesinde, televizyon yayınına veya dinlenilen müziğe göre renk değiştirerek mekanda farklı auralar yaratıyor. Tüm ışıkların kapatılması ile, siyah zemin içerisindeki LED’ler yıldız kümesi gibi sergileniyor.

Not: Projede Kalebodur ürünleri kullanılmıştır.

--

Proje Yeri: Urla, İzmir

Proje Ofisi: Selina Kazazoğlu Interior & Product Design

Tasarım Ekibi: Selina Kazazoğlu

Fotoğraf: Kadir Aşnaz

Proje Yılı: 2017-2018

İnşaat Yılı: 2017-2019

Toplam İnşaat Alanı: 390 m2

Bu Ayın Bülteninden

e08b2c78ef7f7432a9e8e86538367321 (1)
Proje

Pati Blau

Büyük bir şehre yakın olmanın sunduğu avantajlara ve yerele / kültüre bağlı yaşamanın sunduğu iyiliklere tabii bir bölgede, Valencia'da yer alan Pati Blau projesi Fran Silvestre Arquitectos tarafından tasarlandı.

İncele Angle Right
c088864cbd19fec1edbf26f3b33c1f04
Proje

Süper Enerji Ofisi

Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık tarafından tasarlanan 5 katlı yapı, bir kısmı açık ofis olarak düzenlenmiş çalışma alanları ve dinlenme alanları ile farklı kotlara ve yönlere yerleştirilmiş dört terastan oluşuyor.

İncele Angle Right
584fe6d2eda462321eeef27a39c5256e
Proje

Spectris İnovasyon Merkezi

Porto'da, canlı ve endüstriyel bir karaktere sahip Spectris İnovasyon Merkezi, Portekizli tasarım firması Studium tarafından tasarlandı.

İncele Angle Right
a872678dc4e756f96159f197ca5df8fc
Proje

Kayseri Kale İçi Arkeoloji Müzesi

2008 yılında açılan, Kayseri İç Kalesi’nin Korunarak Kültür Sanat Ortamına Dönüştürülmesi Projesi Ulusal Mimarlık Yarışması'nda 1. ödülü kazanan proje, Kadir Uyanık, Zafer Ertürk, Emel Birer tarafından tasarlandı.

İncele Angle Right
b88f2b12a0a52c60533088918677cdb4
Proje

METI Handmade School

Handmade School, Anna Heringer & Eike Roswag tarafından Bangladeş'te tasarlandı.

İncele Angle Right
b61b30aa718ba5f8c9a6a4bb95b17d33
Haber

"Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor"un tüm bölümleri artık Podcast’te

Kalebodur’un, 2013 yılında, toplumu ve mimarlığı ilgilendiren değerlere sahip çıkma misyonuyla başlattığı, “Kalebodur’la Mimarlar Konuşuyor”un program kayıtları Podcast olarak iTunes, Soundcloud ve Spotify'da yayında.

İncele Angle Right
4b4ebe7c7a32e9319c24e7ab5273005b
Haber

Kalebodur’la Eskiz Yarışması

Kalebodur’la Eskiz Yarışması, tasarımcıların en öznel dışavurumlarından biri olan eskiz yapma kültürüne katkı sağlamayı, bu konuda üretimleri olan tasarımcıları öne çıkarmayı amaçlıyor.

İncele Angle Right
d1b5824fa3d63990e7e37a19c27ed48c
Haber

Hulme Living Leaf Street Evleri

Mecanoo tarafından tasarlanan, mahallenin 1950’lerden beri tanık olduğu dördüncü kentsel dönüşüm projesi olan Hulme Living on Leaf Street, apartman ve tek-ev konut tipolojilerini yekpare bir yapıda bir araya getiriyor.

İncele Angle Right
e1f71af67857a4ee2175fe7b09505c9a
Proje

Mamurbaba Evi

817 m2 parsel içinde yer alan tek aile evi olan Mamurbaba Evi, Orkun Nayki Mimarlık tarafından tasarlandı.

İncele Angle Right
dd9d371b7365894bffd42f612e12877b
Proje

CG Evi

Pedro Henrique tarafından tasarlanan, 420 m2 alana sahip CG Evi, her mevsim farklı renk paletleri sunan, büyük ağaçlar ile çevrili bir araziye açılıyor.

İncele Angle Right
fafce576d8cf5ffce8929ba39aa04f47
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor Online: Aslı Özbay

Mimarlar Konuşuyor online serisinde Aslı Özbay, Prof. Dr. Abdi Güzer'in Haziran ayındaki konuklarından biri oldu.

İncele Angle Right
9c3ab46313f4eea20f291a280047d6b3
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor Online: Kenan Güvenç

Mimarlar Konuşuyor online serisinde, Haziran ayında Prof. Dr. Abdi Güzer'in konuklarından biri Kenan Güvenç oldu.

İncele Angle Right
972d932b8630d13cfe0363309f7b1850
Referans

İyziPark

Altı bin metrekare büyüklüğünde bir yaşam alanı içerisinde dört binadan oluşan, İstanbul Altunizade’de yer alan İyziPark projesi, Ahmet Alataş Workshop (AAW) tarafından tasarlandı.

İncele Angle Right