Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Alternatif Bank Genel Müdürlük Binası İç Mekan Tasarımı

Vadistanbul’da bulunan Alternatif Bank Genel Müdürlüğü, Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık tarafından tasarlandı.

Abank’ın Commercial Bank ile birleşmesi sonucu yeniden yaratılan Alternatif yeni kimliğine uygun logo ve grafik tasarımlarının yanı sıra bu kimliğe uygun bir genel merkez binasına da ihtiyaç duyulmuş. İstanbul da önemli bir konumda, Vadistanbul projesinde yerini alan, Alternatif Bank yeni genel müdürlüğü bünyesinde, bankanın üç farklı merkezi bir araya getirilmiş.

Tasarımcılar, şehrin üç farklı noktasından gelen insanların aynı noktada deneyimleyebileceği bir aidiyet hissi oluşturmak ve böylelikle Alternatif Bank çalışanları için bir ev yaratmayı amaçlamış. Projenin başında çalışanların beklentilerini anlamak adına onlarla bir çalışma yapılmış. Bu çalışmanın bir getirisi olarak çalışanların konforlu bir çalışma ortamından neler bekledikleri başta olmak üzere onların özel hayatlarını oluşturan hobilerini, tercih ettikleri kıyafet ve araba markalarını tahmin edilmeye çalışılmış. Bu interaktif çalışma sonucunda cevaplarının genellikle mutedil olduğu ortaya çıkmış. Alternatif Bank’ın yeni kimliğine hizmet etmek adına, banka ve çalışanlar beklentilerinden daha yenilikçi seçimlere doğru yönlendirilmiş.

Binanın bütün katlarında, yönetim katları hariç, aynı mimari dile sahip bir tasarım mevcut. Katlarda bulunan sosyal alanlar ve binanın üç noktasına yerleştirilen üç ana toplanma noktası, 2. katta bulunan kokteyl alanı, 4. katta bulunan spor salonu ve 8. katta bulunan terasa açılan kafe alanı, ile çalışanlara iş dışında bir araya gelebilecekleri, sosyalleşebilecekleri, streslerinden uzaklaşabilecekleri ve keyif alabilecekleri alanlar sunuluyor.

Binanın son iki katı, 12. ve 13. katlar, yönetim katları olarak belirlenmiş. Bu katlardaki malzeme ve renk seçimlerinin hem Alternatif Bank’ın yenilikçi, genç ve dinamik kimliğinin altını çizer hem de refahını ortaya koyar nitelikte olmasına özen gösterilmiş. Binanın geri kalan katlarında malzeme ve renk seçimleri yalın tutulurken, çalışma alanının açık ofis olarak geniş tutulmasına ve bu alanlara doğal ışık sunulmasına dikkat edilmiş. Tavanlardaki kaset döşemelere sadık kalınarak yüksek tavanlı ferah çalışma ortamları yaratılmış. Özellikle tüm katlarda, değiştirilebilir alanlara uygun tasarım uygulamaları ile, çalışanların ileride değişebilecek kullanım şekillerine ayak uydurabilen bir ofis üretilmiş.

Not: Projede Kalebodur Banyo ürünleri kullanılmıştır.

--

Yer: İstanbul, Kağıthane

Ofis: Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık

Tasarım Ekibi: Aslı Germirli, Duygu Uzunalı, Ezgi Mete, Hasan Çalışlar, Kerem Erginoğlu, Natali Koçyan Gazeroğlu, Romain Cadoux, Sezen Bilge, Yasemin Hacıkura

İşveren: Alternatif Bank

Ana Yüklenici: Oğuz Bayazıt Mimarlık

Proje Yılı: 2018 - 2018

İnşaat Yılı: 2018 - 2019

İnşaat Alanı: 13.000 m²

Bu Ayın Bülteninden

027f7332f48eea2e186d8c17d3e2dbd9 (1)
Proje

Het Epos İlkokulu

Verre Bergen Vakfı’nın Rotterdam’da inşa ettiği Het Epos İlkokulu SeARCH tarafından tasarlandı.

İncele Angle Right
d3cff67094b98f85823d24bce00a1c1d
Proje

BeneBaby International Academy Futian Yerleşkesi

VMDPE Design tarafından tasarlanan BeneBaby International Academy, Çin’in Shenzhen kentinde kurulan bütüncül ve nitelikli eğitim vermeyi amaçlayan bir anaokulu.

İncele Angle Right
1e63d46c7b4caa43f13bf286df5fca75
Proje

Tarihi Ankara Evi Restorasyonu

Proje, Ankara’nın Kaleiçi Mahallesi’nde yer alan avlulu tarihi bir konağın, konukevi işlevi ile dönüştürülmesini kapsıyor.

İncele Angle Right
507ec946d3d3b0087892deec0027568b
Proje

Concordia Design Wrocław

Wrocław Polonya’da bulunan 19’uncu yüzyıldan kalma koruma altında bir binanın ortak çalışma alanları, etkinlik salonu, yemek salonu, kafe ve çatı terası gibi karma kullanımlar ile yeniden işlevlendirilmesi işini kapsayan Concordia Design projesi MVRDV tarafından tasarlandı.

İncele Angle Right
4e5d77bf49ec56d62c13d7c1098f1d59
Proje

Cunda Despot Evi

1862 yılında inşa edilen ve 1980 yılından beri metruk olan Despot Evi, KHG Mimarlık tarafından restore edilerek bir otele dönüştürüldü.

İncele Angle Right
4a4501f75ad65418d1c7fc80be82660e
Proje

Karavaan

Amsterdam-West mahallesinde yer alan ve Studio Modijefsky tarafından tasarlanan kafenin iç mekanı çayır, bataklık, orman, dağ ve çöl olmak üzere farklı peyzajlara öykünerek düzenlenmiş.

İncele Angle Right
877b9d6d5ee232fa762d90f86733f2a3
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor Online: Arzu Erdem

Kalebodur’la Mimarlar Konuşuyor Online'da Prof. Dr. Abdi Güzer'in Temmuz ayındaki konuğu Prof.Dr. Arzu Erdem oldu.

İncele Angle Right