Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Karavaan

Amsterdam-West mahallesinde yer alan ve Studio Modijefsky tarafından tasarlanan kafenin iç mekanı çayır, bataklık, orman, dağ ve çöl olmak üzere farklı peyzajlara öykünerek düzenlenmiş.

Kafenin bulunduğu Kwakersplein, eskiden Amsterdam kent sınırlarının dışında kalan, zirai dolgu alanı. 19’uncu yüzyılda yapılan bir bent ile Bellamy mahallesinin bir parçası haline gelen bu alan, o yıllardan beri düzenli olarak göç almış. Mahallenin bu sürekli göç ile iskan tarihinden ilham alan Studio Modijefsky, bir kervan (karavaan: Flemenkçe “kervan”) seyahatini mekana yansıtmayı amaçlamış.

Ana girişe girerken dairesel bir tavan lambası ile tanımlanan salon alanı, renkleri, iç kaplamaları ve ışıklı objelerdeki değişikliklerle gösterilen farklı yönlere açılıyor. Sağda, canlı pastel renk tonlarında küçük bir bar, yapının köşesinde bulunan ikinci bir girişe bağlanıyor. Bu bar, gündüz kahve içmek için kullanılırken akşam içki içmek için camekan oturma alanına kadar gün boyunca işlevini değiştiriyor. Bu işlev geçişi döndürülebilir barın üzerinde asılı duran aynalı ışık panellerinin olduğu yapıyla sağlnamış.

Bar köşeyi sararken, müşterileri yemek alanlarından birine yönlendiren özel bir oturma alanının farklı seviyelerine dönüşüyor. Burada renkler daha etkileyici, gizemli bir atmosfere dönüşmekte: parlak tavan, masmavi sütun ve sıva duvarlar, suyun yansımalarını ve bir bataklık deltasının pürüzlülüğünü çağrıştırıyor. Merkez bar, birbirine doğru uzanan kökler gibi iç içe geçen ışık çizgileri, jüt kumaş ve pürüzlü sıva ile farklı manzaralardan geçerek alanın arka tarafına doğru uzanıyor. Cam rafın düşeyliği, dalgalı bir ışık çizgisiyle geçen arkadaki barın aynalı karolarına yansırken, dört kirişle sınırlandırılmış tavanın bitişik kısmı, bir aynadan yansıyan çok sayıda ışık vasıtasıyla alanın merkezini tanımlıyor.

Doğal ışıktan uzak, koyu renklerin ve sert çizgilerin kullanılması bu bölgeyi karanlık bir orman gibi hissettiriyor. Deriyle detaylandırılmış, yeşil silindir biçimli sırtlıkları olan yüksek bir bank alana bakıyor. Orman hissi bitişik odaya doğru da yayılarak bir çölle buluşuyor; parlak renkler, kahverengi ahşap kaplama ve yeşil karoların alışılmadık bir karışımını oluşturuyor. Gün boyunca alana kolayca erişim sağlarken gece, açılır kapanır kapılar, mekanın özel bir alan olarak kullanılmasına izin vererek, iki farklı ortam ve manzara içeren kapalı bir oda yaratıyor. Bir tarafta ışık huzmeleri ve diğer tarafta bir ışık yayı, küçük bir ahşap barı ve eğlenceli yüksek oturma alanını kucaklayarak samimi bir köşe oluşturmakta.

--

Yer: Amsterdam, Hollanda

Ofis: Studio Modijefsky

Tasarım Ekibi: Esther Stam, Moene van Werven, Agnese Pellino, Nancy Katri, Natalia Nikolopoulou, Zahra Rajaei, Martyna Nicolson, Christel Willers, Maite Margalho, Francesca Motta

İşveren: Daan Bonsen, Arne de Wit, 3WO

Fotoğraf: Maarten Willemstein

İnşaat Yılı: 2019

İnşaat Alanı: 607 m2

Bu Ayın Bülteninden

027f7332f48eea2e186d8c17d3e2dbd9 (1)
Proje

Het Epos İlkokulu

Verre Bergen Vakfı’nın Rotterdam’da inşa ettiği Het Epos İlkokulu SeARCH tarafından tasarlandı.

İncele Angle Right
d3cff67094b98f85823d24bce00a1c1d
Proje

BeneBaby International Academy Futian Yerleşkesi

VMDPE Design tarafından tasarlanan BeneBaby International Academy, Çin’in Shenzhen kentinde kurulan bütüncül ve nitelikli eğitim vermeyi amaçlayan bir anaokulu.

İncele Angle Right
1e63d46c7b4caa43f13bf286df5fca75
Proje

Tarihi Ankara Evi Restorasyonu

Proje, Ankara’nın Kaleiçi Mahallesi’nde yer alan avlulu tarihi bir konağın, konukevi işlevi ile dönüştürülmesini kapsıyor.

İncele Angle Right
507ec946d3d3b0087892deec0027568b
Proje

Concordia Design Wrocław

Wrocław Polonya’da bulunan 19’uncu yüzyıldan kalma koruma altında bir binanın ortak çalışma alanları, etkinlik salonu, yemek salonu, kafe ve çatı terası gibi karma kullanımlar ile yeniden işlevlendirilmesi işini kapsayan Concordia Design projesi MVRDV tarafından tasarlandı.

İncele Angle Right
4e5d77bf49ec56d62c13d7c1098f1d59
Proje

Cunda Despot Evi

1862 yılında inşa edilen ve 1980 yılından beri metruk olan Despot Evi, KHG Mimarlık tarafından restore edilerek bir otele dönüştürüldü.

İncele Angle Right
1bc6da84230fac1215404904aaaf1066
Proje

Alternatif Bank Genel Müdürlük Binası İç Mekan Tasarımı

Vadistanbul’da bulunan Alternatif Bank Genel Müdürlüğü, Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık tarafından tasarlandı.

İncele Angle Right
877b9d6d5ee232fa762d90f86733f2a3
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor Online: Arzu Erdem

Kalebodur’la Mimarlar Konuşuyor Online'da Prof. Dr. Abdi Güzer'in Temmuz ayındaki konuğu Prof.Dr. Arzu Erdem oldu.

İncele Angle Right