Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Tarihi Ankara Evi Restorasyonu

Proje, Ankara’nın Kaleiçi Mahallesi’nde yer alan avlulu tarihi bir konağın, konukevi işlevi ile dönüştürülmesini kapsıyor.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Restorasyon projesi yapıyı - tarihselliği itibariyle müzede sergilenmeye değer, soğuk ve yaşamayan bir eser olmasından ziyade; yaşayan ve içinde yaşanan, sahip olduğu tarihe ve zanaata dair değerlerini gelecek nesillere aktarabilecek mimari bir eser olarak ele almaktadır. Tarihi konak, proje başlangıcında, ekonomik olarak çöküntüye uğramış, mekânsal özelliğini yitirmiş ve yapısal elemanları çürümüş durumdaydı. Konak mekanları çok sayıda yaşam birimini barındırmak üzere zaman içinde duvarlar ile bölünmüştü. Dışardan yapılan çeşitli müdahalelerle yapıya yeni merdiven ve kapı girişleri eklenmişti. Konağın avlusunda inşa edilen baraka tipi yapıların bir kısmı yine konaklama amaçlı kullanılmaktaydı.

Konak yenilenirken, yapısal ahşap strüktür incelenerek, konağın orijinalinde var olan mekan kurgusu ortaya çıkarılmış ve restorasyon projesi bu mekânsal kurguyu yeniden oluşturmak üzerine geliştirilmiştir. Ancak, yapının yeniden işlevlendirilmesi aşamasında, konağın konukevi olarak dönüştürülmek istenmesi, yapının ilk yapıldığı halinde mevcut bulunmayan bazı kullanımların eklenmesini gerektirmekteydi. Bu amaçla geliştirilen kavramsal çalışmaya göre, bir nevi, Louis Kahn’ın servis alan ve servis veren mekanları ayrıştırma düşüncesi doğrultusunda, konukevinde yer alacak mekanlar kategorik olarak iki ayrı kümeye ayrıldı ve bu ayrışma kesitte çözümlendi: Tarihi mekanlar ve güncel ihtiyaçlara cevap veren yeni mekanlar. Evin tarihi mekanlarının, modern işlevler ve cihazlar ile bozulmaması için, tarihi olmayan yeni işlevler geleneksel plan şemasından ayrıştırılarak, evin bodrum katında yerleştirilmek üzere tasarlandı. Restorasyon öncesinde bir buçuk metre tavan yüksekliği olan, depo ve hayvan ahırı olarak kullanılmış olan bodrum katın zemininin kazılması için Koruma Kurulu’ndan, arkeologların denetiminde izin alındı. Alanda tarihi bir kalıntı bulunmaması üzerine tavan yüksekliği arttırıldı. Böylece evin aslında bulunan zemin ve birinci katı, tarihi yapısına uygun olarak restore edilirken; bodrum katı modern işlevlere ayrıldı ve örneğin bu katta modern bir mutfak kurgulandı.

Avludaki sayısız baraka ve depo yapıları, konağın mimari özellikleri irdelendikten sonra bir seçime tabi tutularak korundu veya yıkıldı. Konağın sokaktan girişindeki ek yapı, bir bekçi evi ve teknik oda olarak yenilenirken, aynı cephede avlu içine devam eden diğer baraka yapılar yıkıldı. Konağın ön cephesinin ve mimari kütlesinin avludan algılanmasını sağlayacak şekilde avluda bir açık alan yaratılmış oldu. Buna karşılık, avlunun diğer ucunda yer alan depo yapıları, yeni bir bahçe mutfağı olarak tasarlandı ve bu yolla avluyu mekânsal olarak tanımlayan öğeler oluşturuldu.

John Ruskin okumaları doğrultusunda, restorasyon projelerinde yapıya özel detayların yaşatılması gerekliliğine vurgu yaparak, konağın sahip olduğu orijinal detaylar restore edildi. Projenin yakın çevresinde, Hamamönü Mahallesi’nde yakın zamanda gerçekleştirilmiş olan farklı restorasyon çalışmaları, yeknesak ve tarihi niteliği bulunmayan mimari detaylarla, geleneksel biçimleri andıran, ancak tarihi veya otantik niteliği bulunmayan ahşap göbekli kapılar, merdivenler ve merdiven korkuluklarından oluşan yeknesak bir yapı dili oluşturmuşlardı. Çevrede hakim olan bu tekdüze restorasyon anlayışından kaçınmak için ustalarla birlikte çalışıldı. Konağın restorasyon uygulaması aşamasında inşaat işlerini yapan ahşap atölyesinde konağa özgün detaylar yeniden üretildi, bazı noktalarda projeye özgün ve yeni detaylar geliştirildi. Bu noktada konağın mimari yapı elemanlarında ve süslemelerinde özel mimari detaylar üzerinde çalışıldı, mekanların yeniden oluşturulmasında geliştirilen detaylardan yararlanıldı ve bu detaylar ahşap atölyesinin el işçiliği ile uygulandı.

--

Proje Ofisi: UrbAr Kentleşme ve Mimarlık

Proje Yeri: Altındağ, Ankara

Tasarım Ekibi: Ali Kural

Yüklenici: Bahattin Kadaif ve Kardeşleri

Proje Yılı: 2008-2012

İnşaat Yılı: 2013-2019

Arsa Alanı: 413 m2

İnşaat Alanı: 335 m2

Fotoğraf: Ali Kural

Bu Ayın Bülteninden

027f7332f48eea2e186d8c17d3e2dbd9 (1)
Proje

Het Epos İlkokulu

Verre Bergen Vakfı’nın Rotterdam’da inşa ettiği Het Epos İlkokulu SeARCH tarafından tasarlandı.

İncele Angle Right
d3cff67094b98f85823d24bce00a1c1d
Proje

BeneBaby International Academy Futian Yerleşkesi

VMDPE Design tarafından tasarlanan BeneBaby International Academy, Çin’in Shenzhen kentinde kurulan bütüncül ve nitelikli eğitim vermeyi amaçlayan bir anaokulu.

İncele Angle Right
507ec946d3d3b0087892deec0027568b
Proje

Concordia Design Wrocław

Wrocław Polonya’da bulunan 19’uncu yüzyıldan kalma koruma altında bir binanın ortak çalışma alanları, etkinlik salonu, yemek salonu, kafe ve çatı terası gibi karma kullanımlar ile yeniden işlevlendirilmesi işini kapsayan Concordia Design projesi MVRDV tarafından tasarlandı.

İncele Angle Right
4e5d77bf49ec56d62c13d7c1098f1d59
Proje

Cunda Despot Evi

1862 yılında inşa edilen ve 1980 yılından beri metruk olan Despot Evi, KHG Mimarlık tarafından restore edilerek bir otele dönüştürüldü.

İncele Angle Right
4a4501f75ad65418d1c7fc80be82660e
Proje

Karavaan

Amsterdam-West mahallesinde yer alan ve Studio Modijefsky tarafından tasarlanan kafenin iç mekanı çayır, bataklık, orman, dağ ve çöl olmak üzere farklı peyzajlara öykünerek düzenlenmiş.

İncele Angle Right
1bc6da84230fac1215404904aaaf1066
Proje

Alternatif Bank Genel Müdürlük Binası İç Mekan Tasarımı

Vadistanbul’da bulunan Alternatif Bank Genel Müdürlüğü, Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık tarafından tasarlandı.

İncele Angle Right
877b9d6d5ee232fa762d90f86733f2a3
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor Online: Arzu Erdem

Kalebodur’la Mimarlar Konuşuyor Online'da Prof. Dr. Abdi Güzer'in Temmuz ayındaki konuğu Prof.Dr. Arzu Erdem oldu.

İncele Angle Right