Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Villa Draman

Acararch tarafından iç mekan ve peyzaj tasarımı yapılan villa Bodrum Gündoğan’da bulunuyor.

Büşra Akgün Dedeoğlu, projeyi anlatıyor:

Villa Draman bahçe kapısından girildiği anda misafirini yoğun bitkiler ve şelalesinden gelen su sesleriyle karşılayan bir mekan. Tasarımını mimarlık firmasının sahibi mimar Emre Acar ve ekibinden Çağrı Helvacıoğlu Aydoğu üstlendi. Acararch bitkileri, sesleri ve doğal ışığıyla doğayı hem dış mekanda hem iç mekanda bir tasarım elementi olarak ele aldı. Projenin başından itibaren minimalizmin dinginliğini özel detaylarla harmanlayarak, ahşap ve keten gibi doğal görünümlü materyaller ve cesur renklerin bir arada olma gücünü kullanıp hem kullanışlı hem de etkileyici yalın bir mimari dil hedeflendi. Tasarıma eklenen ve öne çıkarılan cam açıklıklarla doğal ışığın gücünü kullanan tasarım ofisi manzaranın ve doğanın gücünü tasarımlarına çabasızca ekleyerek ferah bir ortam yaratmayı amaçladı.

Ofisin tamamlanan projelerini görerek mimarlarıyla buluşan ev sahipleri hayallerindeki evi şehir yaşantısından ve karmaşasından uzak, dingin ama etkileyici minimal bir yaşam alanı olarak tanımladılar. Ev sahiplerinin günlük ihtiyaçlarını birebir karşılayabilmek amacıyla kullanıcı ile sürekli iletişim halinde olunan bir tasarım süreci yürütüldü. Dönemsel kullanılacak bir ev olduğu için ev sahiplerinin istekleri doğrultusunda hem ekonomik sebeplerle hem de bakım ihtiyacı olmaması sebebiyle kaplamalı ahşap, taş görünümlü porselen malzemeler gibi doğal görünümlü, bakım gerektirmeyen ve uzun ömürlü materyaller tercih edildi.

Gündoğan’da yer alan havuz dahil 620 m²lik bir alana yerleşen 2 katlı villada üst kat ev sahiplerinin ve iki oğullarının özel banyolu yatak odalarına ayrılırken alt katta iki adet özel banyolu misafir odası, yardımcı odası, ev işleri odası ve yaşam alanı konumlandırıldı. Yaşam alanı olarak adlandırılan alanda bölücü elemanlar kullanılmayarak mutfak alanı, salon alanı ve yemek alanının bütüncül bir akış içerisinde olması sağlandı. Yemek alanıyla bahçe arasında tamamen açılır cam cephe sayesinde yaşam alanının bahçeyle olan ilişkisi kuvvetlendirildi. Yemek alanının üzerinde kullanılan panjurlu cam sayesinde kontrollü doğal ışık yaşam alanına dahil edildi. Üst katta mevcutta bulunan iki yatak odası banyolarıyla birlikte çocuk odası olarak değerlendirilirken banyolu ebeveyn yatak odası sonradan eklendi. Mevcut duvarlar harici dış duvar eklenmeden saçak ve cam cephelerle oluşturulan yalın ve şeffaf bir dil kullanılan yatak odasında kitaplık duvarı üzerinde devam ettirilen cam cephe sayesinde villanın konumunun sunduğu etkileyici panoramik manzara vurgulandı. Ev sahiplerinin çocuk odaları için istekleri evin minimal ve yalın dilini devam ettirirken dinamik bir hissiyat oluşturabilmekti. Oyuncak ve kitaplar için gereken depolama alanını da karşılamak amacıyla iki çocuk odasında da benzer bir dille tasarlanan sarı ve beyaz renkte yatak başı ünitesiyle fonksiyonel gereklilikler sağlanırken minimal ve dinamik bir ambiyans yaratıldı.

Villa Draman’ın bahçesinde davet yemekleri için pergola ile tanımlanmış bir alanda Acararch tasarımı yemek masası konumlandırıldı. Havuz alanından çiçeklerle ayrıştırılan yemek alanında hem estetik sebeplerle pergola kolonlarını saklanmasını sağlayan hem de kitchenette ve barı barındıran işlevsel bir dolap tasarlandı. Seramik kaplı kayar panellerle gizlenen kitchenette ve barın kullanılmadığı durumlarda taş bir kütle olarak görünen dolap minimal dili devam ettirirken kullanılan materyal ve detaylarla arzulanan dinginlik hissini sağladı. Gizli bar bölümünde kullanılan ve kontrast oluşturan şarap rengi boyalı cam ve aydınlatmalarla bar alanı davetlerin odak noktası haline getirildi.

Not: Projede zemin seramiklerinde ve mutfakta bulunan ada tezgah kaplamasında Kalebodur ürünleri kullanılmıştır.

--

Yer: Muğla, Bodrum

Ofis: Acararch

Tasarım: Emre Açar, Çağrı Helvacıoğlu Aydoğu

Yüklenici: Makas Yapı

Fotoğraf: İbrahim Özbunar

İnşaat Alanı: 750 m²

Bu Ayın Bülteninden

f0844f30f383bbf8d9b24626854fa302 (1)
Proje

Modüler Anaokulu Krakow

Maciej Franta tarafından tasarlanan proje, Krakow’un ilk tamamen çelik taşıyıcı iskelet ile üretilen modüler anaokulu yapısı.

İncele Angle Right
c5fd899f9dc69329e268c7a882f606d6
Proje

Pully Apartmanı

Cenevre Gölü ve Lozan yakınlarında, bir konu bölgesinde bulunan yapı, LOCALARCHITECTURE tarafından tasarlandı.

İncele Angle Right
86a56161dca17aa2c1283bf1e81424a9
Haber

Öncü Mimarlar: Le Corbusier

Küçük bir İsviçre kenti olan La Chaux-de-Fonds'ta doğan Charles-Édouard Jeanneret (Le Corbusier), 20. yüzyılın en önemli mimarlarından biri.

İncele Angle Right
ceffb70e0ab482be547d75db13428d05
Proje

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Öğrenci Hizmetleri Binası

Saffet Kaya Architects tarafından tasarlanan Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Öğrenci Hizmetleri binası 2020 yılında Lefkoşa'da inşa edildi.

İncele Angle Right
8eecdddb57f55b776a5be2a82fbec752
Proje

Residence de l'Isle

Montreal'in kuzey banliyölerinde bir nehrin kıyısında inşa edilen ve iki çocuklu bir aile için tasarlanan müstakil ev, 1950’lerin modernist konutlarından ilham alıyor.

İncele Angle Right
c81c65d4cb15705fe20de213c5881a3c
Proje

Munzam Sandık Vakfı Erenköy Peyzaj Projesi

SAA tarafından tasarlanan peyzaj projesi İstanbul Erenköy'de, Bağdat Caddesi üzerinde bulunuyor.

İncele Angle Right
bdad58f1148a5f4fc230d1711c3e5554
Proje

Sovyetler Sarayı

Moskova'da Kremlin yakınlarında büyük bir kongre salonu ve idari merkez olarak planlanan Sovyetler Sarayı için 1931 yılında açılan uluslararası yarışmaya, 136'sı yurtiçi ve 24'ü yurtdışı olmak üzere toplam 160 proje teslim edildi.

İncele Angle Right
b50517476716e17b64df3897d7d81267
Proje

Dört Apartman, Tek Ev

Çekya’nın Brno kentinde inşa edilen, ortak bazadan yükselen, toplam 47 daire içeren 4 apartmanlık konut grubu Kuba & Pilař architekti tarafından tasarlandı.

İncele Angle Right
cd25e78160ec69c27b95c24ff0bb6c28
Proje

Résidence Peyrissac

Le Corbusier tarafından 1942 yılında tasarlanan Résidence Peyrissac, uzman zanaatkarlardan yoksun, yakın çevreye ait olmayan malzemelerin neredeyse elde edilemez olduğu bir bağlam için hazırlandı.

İncele Angle Right
f6fc8827860ac8eba754b2b291d4ad1a
Haber

Dom-Ino Evi

Dom-Ino Evi 1914-1915 yıllarında Le Corbusier tarafından seri konut üretimi için tasarlanan açık kat planlı modüler bir yapıdır. Savaş sonrası yeniden yapılanmaya çözüm öneren bir sistemdir.

İncele Angle Right