Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Nur Apartmanı

Şişli'de bir aile apartmanı olan binayı daha modern bir görünüme kavuşturmanın yanı sıra daha verimli planlara sahip dairelerle düzenlemeyi amaçlayan yenilenme projesi, Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık tarafından tasarlandı.

Tasarımcılar, projeyi anlatıyor:

Toplamda 6 katlı olan apartmanda, normal katların yanı sıra bir bodrum kat ve bir çatı dubleks katı bulunmaktadır. Toplam 144 metrekare taban alanına oturan apartmanın belirlenmiş çatı eğimi yüzde 45 olup; maksimum çatı yüksekliği 17,50 metredir. Nur Apartmanı parselinin yan komşusu 821 Ada 5 Parseldeki mevcut bina tescilli bir tarihi eserdir. Tescilli eserin varlığı, projenin anıtlar kurulu tarafından da incelenmesine neden olmuştur. Tasarım süreci boyunca özellikle çatı eğimi ve cephe tasarımı tarihi esere saygı gösterecek şekilde planlanmıştır. Projenin amacı eski apartmanı daha modern bir görünüme kavuşturmanın yanı sıra dairelerin daha verimli planlara sahip olmasını sağlamaktır.

Projenin formuna bakıldığında bir kütleye bağlı 70cm konsol olarak çıkan ek bir parçadan oluştuğu görülmektedir. Sürecin en başında işveren ile daire sayısı, ebatları ve ihtiyaçları konusunda görüşmeler yapılmıştır. Eski düzenin aksine Teşvikiye apartmanlarında artık apartman görevlisi için bir daireye ihtiyaç olmadığı konusunda mutabık kalınmıştır. Süreç boyunca projenin bağlı olduğu Şişli Belediyesi ile iletişimde kalınmıştır. Statik, mekanik ve elektrik projeleri çizen ekipler ile sürekli iletişimde kalınmış ve tasarım kararları binanın ihtiyaçları her adımda göz önünde bulundurularak ilerlenmiştir. Proje süreci boyunca özellikle cephe alternatifleri çalışılırken 3d modelleme ve fiziksel maket çalışmaları yapılmıştır. Eskiden binanın uzun cephesinin bulunduğu Ömer Rüştü Paşa Caddesi üzerinde bulunan apartman girişi, kat planlarını verimli hale getirebilmek adına Ahmet Fetgari Caddesi üzerinde bulunan binanın kısa cephesine alınmıştır. Binanın sirkülasyon çekirdeği yenilenmiş, eskiden olmayan ancak belediye tarafından artık şart koşulan asansör sirkülasyona eklenmiştir. Asansör, merdiven ve iki mekanik şafttan oluşan çekirdeğin planda karanlık bir noktaya yerleştirilmesinden sonra kat planları yine eski düzende olduğu gibi kat başına iki daire olarak planlanmıştır. Eski plan düzeninin aksine katlarda 2+1 çift daire olmasının yerine çeşitliliği arttırmak adına bir adet 2+1 bir adet 1+1 daire düzenine geçilmesine karar verilmiştir. Zemin katta eskiden bulunan dört ayrı küçük dükkan yerine bir adet bodrum katta da deposu olan dükkan alanı tasarlanmıştır. Dükkanın maksimum doğal ışık alabilmesi adına vitrin camları zemin kattan bodrum kata kaldırım hizasına göre yekpare bir şekilde indirilmiştir. Cephe tasarımına apartmanın kimliğini oluşturacağı için ayrı bir önem verilmiştir. Komşu binaların cephe tasarımları incelenmiş, mahallenin cephe dokusu araştırılmıştır. Eskiden 4. kat ve çatı katında ayrı birer daire bulunan apartmanın yeni planlamasında 4. kat ve çatı katını birbirine içten bağlayan 2+1 olarak planlanmış iki çatı dubleks dairesi tasarlanmıştır. Çatı dubleks dairelerine daha fazla doğal ışık sağlamak adına çatı pencereleri tercih edilmiştir.

Yapılan çalışmalar doğrultusunda köşe parselde bulunan Nur Apartmanın her iki cephesinin de yazın gün boyu güneş ışığı almakta olduğu görülmüştür. Kışın ise üst katlar günün büyük bir çoğunluğunda gün ışığına maruz kalırken; giriş katının ve ara katların daha az gün ışığı görmekte olduğu saptanmıştır. Projenin cephe tasarımında daha önce kullanmadığımız ürünler araştırarak ve tercih ederek, malzeme kütüphanemizin genişletilmesi amaçlanmıştır. Apartmanın ana kütlesinde alışılagelmiş bir cephe malzemesi olan tuğla kullanılırken, apartmanın konsol olarak çıkan uzun cephesinde bulunan çıkma yapan konsolun cephesinde SinterFlex cephe kaplaması ve dev kayar kumaş paneller kullanılmasına karar verilmiştir. Kayar panellerin bu şekilde güneş ışığını istenilen oranda kesebilmesi planlanmıştır. Bu süreçte panellerin ağılıkları hesaplanarak sağlam ve kullanışlı bir cephe sisteminin nasıl elde edileceği konusunda çalışmalar yapılmıştır. Bu özgün cephe tasarımı ile binanın mahalle de yenilikçi bir doku yaratması amaçlanmıştır.

Not: Cephede Kalesinterflex ürünleri kullanılmıştır.

--

Yer: Şişli, İstanbul

Ofis: Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık

Tasarım: Hasan Çalışlar Fatih Kariptaş Aslı Germirli Batu Bahçeci Barış Yüksel

Yüklenici: Halil Ataman

Proje Yılı: 2015-2015

İnşaat Yılı: 2019-2021

Arsa Alanı: 144 m2

İnşaat Alanı: 1.011 m2

Fotoğraf: Cemal Emden

Bu Ayın Bülteninden

dc08f5f24ace11f33b55fb6d822c678e (1)
Haber

Öncü Mimarlar: Carlo Scarpa

20'nci yüzyılın en esrarengiz mimarlarından biri olan Carlo Scarpa, en çok malzemelere içgüdüsel yaklaşımı ve zamana bağlı el sanatlarını modern üretim süreçleriyle birleştirmesiyle tanınır.

İncele Angle Right
ec14936c4dac4a0d06eb62862f365112
Proje

Olivetti Showroom

1950'lerin sonlarında Adriano Olivetti, Olivetti ürünleri için bir sergi alanı tasarlaması için Scarpa'yı görevlendirdi.

İncele Angle Right
a79296065c495a1f0b7229a10d0dcc76
Proje

Tomba Brion

Treviso yakınlarındaki San Vito d'Altivole'de bulunan, modernist bir başyapıt olarak nitelendirilebilecek Tomba Brion (Brion Ailesi Mezarlığı), Carlo Scarpa tarafından tasarlandı.

İncele Angle Right
e7f6d58234c0aa84181e3810672cdd65
Proje

Fondazione Querini Stampalia

İtalya’nın Venedik kentinde bulunan 16’ncı yüzyıldan kalma köşk, Carlo Scarpa tarafından restore edildi ve dönüştürüldü.

İncele Angle Right
2e4ccf1fb86bce6d8c3015b9dc8b7981
Proje

Butternut Evi

Montréal, Kanada’da Maurice Martel architecte tarafından, örnek bir ev projesi modeli olarak tasarlanan Butternut, ferahlık ve samimiyeti dengeleyen, yaşamı hacimsel bir oyun olarak keşfetmeye çalışan, prefabrike duvarlı, tek katlı bir ev.

İncele Angle Right
0f579531a8aa37210c9b19ca0912c02b
Proje

Famiglia Dondurma

Arjantin’de Famiglia dondurma markası için, SET ideas mimarlık tarafından tasarlanan iki ayrı şube, dondurmanın kremalı yapısı ve markanın sahip olduğu kurumsal unsurlardan ilham almış.

İncele Angle Right
7bdf520732a704ac07023acf4ebec28c
Haber

Europe 40 Under 40: Lebriz Atan Karaatlı, Cihan Sevindik, Nesile Yalçın

Her yıl, 40 yaşın altındaki 40 Avrupalı tasarımcının yer aldığı Europe 40 Under 40 seçkisinin 2021-2022 listesinde yer alan Lebriz Atan Karaatlı (Kaat Mimarlık), Cihan Sevindik (Nous Architecture | Urban Design) ve Nesile Yalçın’ı kutlarız (Studio Monas).

İncele Angle Right
7c188c11148233795c75b54cbf70480e
Haber

Arşivden Çıktı: Cumhuriyet Döneminde Mimarlık Eğitimi

SALT Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi'ndeki belgeler aracılığıyla mimarlığa dair hikâyelerin peşine düşen Arşivden Çıktı video serisinın son bölümü yayınlandı.

İncele Angle Right
dd5a60e5040cf1755e7d3a82424c3e20
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor: Ersen Gürsel

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor'da Prof. Dr. Abdi Güzer'in konuğu EPA Mimarlık’ın kurucularından Ersen Gürsel oldu.

İncele Angle Right
73a1e73de546622ba2a49f7afe6644da
Proje

HOMA

İspanya ve Arjantin’de stüdyoları bulunan mimarlık ofisi Estudio Montevideo, 2021 yılında yeni projeleri Homa restoranı tamamladı.

İncele Angle Right