Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

LOOM Ferreteria

22@Barcelona bölgesinde yer alan yeni LOOM Ferreteria, 200 çalışma istasyonu ile bir evcil hayvan dostu ortak çalışma alanı olarak Daniel Modòl Urbanism+Architecture tarafından yeniden işlevlendirildi.

Barselona’nın Poblenou Mahallesi'nde tarihi bir hırdavat dükkanı olan ve 1914 yılında kurulan eski Balius, artık köpeklerin de girebildiği 200 kişi kapasiteli bir ortak çalışma alanına ev sahipliği yapıyor. Dört yıllık planlama, iki yıllık inşaat ve 3.379.913 Euro’luk inşaat masrafının ardından Daniel Modòl Urbanism+Architecture tarafından yeniden tasarlanan proje tamamlandı, 2022 yılının sonlarında kullanıma açıldı.

Sürdürülebilirlik, enerji tasarrufu ve kullanıcı konforu kriterleri çerçevesinde tasarlanan bina LEED Gold sertifikası almaya hak kazanırken, binanın endüstriyel karakterini tanımlayan unsurlar korunarak asil ve yerel kaynaklı malzemelerle tamamlandı. LOOM Ferreteria, 1.756 metrekare kat alanıyla yenilikçi 22@Barcelona bölgesinde kaliteli çalışma alanları sunuyor ve onu Barselona’daki diğer ofis binalarından ayıran, ona sıcaklık veren, uygulanabilir ve bitki örtüsüyle donatılmış ahşap cephesi sayesinde çevresiyle bağlantı kuruyor.

Poblenou Mahallesi'ndeki 22@ alanının dönüşümü, Barselona’nın endüstriyel dokusunu yenilemeye iten yeni bir şehir modelini teşvik etmek için bir fırsat. Yenilikçi ve yaratıcı binalar ve alanlar sayesinde bu bölge giderek daha sürdürülebilir hale geliyor.

LOOM Ferreteria, bölgedeki ticari simgelerden biri olan ve 1914 yılında kurulan tarihi Balius hırdavat dükkanı olarak bilinen eski bir endüstriyel binanın uyarlanarak yeniden kullanılma açılması projesi. Beş katlı bina, 1970’lerde metal bir yapı ve ona benzersiz bir karakter veren Katalan tonozu (Catalan vault) ile inşa edilmiş, dolayısıyla her iki unsur da korunmuş. Müdahalenin geri kalanı konut çevresi ölçeğine ve malzemesine uyarlanmış ve bunun için seramik, demir ve ahşap gibi geleneksel malzemeler kullanılmış.

Barselona’da her şeyden önce yalıtım nedeniyle yapı genellikle gizlendiğinden dolayı, mevcut yapıyı geliştirmek ve benzersiz bir sonuçla dışarıdan görünür hale getirmek için ana cephe kaldırılmış. Doğal ahşap ve cam işçiliği ile yapılan iç cephe, Barselona binalarının geleneksel iç galerilerini hatırlatıyor. Endüstriyel metal saksıların yer aldığı yeşilliklerle kaplı cephe, binanın kompozisyonuna canlılık getiriyor. Kullanıcıların her katta açabileceği kullanımı kolay bir cephe olması, bu ortak çalışma alanını Barselona’daki daha homojen ve dış çevreyle bağlantısı kopuk ofis binalarından ayırıyor.

Dördüncü katta cephedeki bir girinti dış mekana yer açıyor ve farklı toplantı odaları isteğe bağlı olarak dış mekanla etkileşime girebilen hibrit mekanlar olarak yerleştirilmiş. Binanın geri kalanındaki gün ışığı ve havalandırma, ana cephedeki açıklıklar, eski merdiven boşluğunu işgal eden avlu, zemin ve duvar kaplaması bütünleştirilmiş arka cephe tarafından sağlanıyor. Kullanılan tüm malzemeler yerel malzeme olmasının yanı sıra binanın iç yapısının büyük bir bölümünde zaten mevcut olan yeşil renk, binanın tüm strüktürü boyunca genişletilmiş.

2015-2019 yılları arasında Barselona’nın Mimarlık Konsey Üyesi olan Daniel Modol: “Malzemeler ve alanların büyüklüğü konforlu bir ev deneyimi elde etmeyi amaçladı. Sıcak malzemeler olan ahşap ve seramik, ofis tasarımında yaygın olarak kullanılmıyor” diyor.

Yeni ortak çalışma alanı sürdürülebilirlik kriterleri çerçevesinde, enerji tasarrufu ve kullanıcı konforu ön planda tutularak tasarlanmış ve LEED Gold sertifikası almaya hak kazanmış. Bina, eski varlığının %62’sini yeniden kullanmış, %48 oranında su tasarrufu sağlamış ve enerjisinin neredeyse %10’unu içine yerleştirilen fotovoltaik panellerden elde etmiş. Ayrıca, bölgesel ısıtma ve soğutma (DHC) ağına ve pnömatik atık toplama ağına bağlı.

--

Proje Yeri: İspanya Barselona

Proje Ofisi: Daniel Modòl Urbanism+Architecture

Proje Tipi: Ortak Çalışma Mekanları

Proje Tipi Grubu: İşlev Dönüşümü (Yeniden İşlevlendirme)

Danışman: Bernuz - Frenandez ARQ Estudis ESL PLAAT

Ana Yüklenici: FLULLE

Proje Başlangıç Yılı: 2020

İnşaat Bitiş Yılı: 2022

Bu Ayın Bülteninden

Kutlu Bal Hakan Evkaya
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor: Hakan Evkaya & Kutlu Bal

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor'da Prof. Dr. Abdi Güzer'in konuğu 2X1 Architects'in kurucuları Hakan Evkaya ve Kutlu Bal oldu.

İncele Angle Right
PELSAN Tekstil Ofisi (6)
Referans

PELSAN Tekstil Ofisi

Türkiye`nin ilk nefes alabilen polietilen film üreticisi olarak medikal, hijyen ve izolasyon alanındaki sektörlere hizmet veren Hassan Group bünyesinde yer alan Pelsan Tekstil’ in yeni merkez ofisi Mimaristudio ekibi tarafından tasarlandı. Ofisin imalatında hem tüm karşılama katında (resepsiyon alanı), hem de ofis için çalışan WC alanlarında Kale’nin Greige matt ürünü tercih edildi.

İncele Angle Right
Winship Cancer Institute (5)
Proje

Winship Cancer Institute

SOM ve May Architecture, hastaların ihtiyaçlarını karşılamak üzere, Emory Healthcare için yeni bir tür kanser bakım tesisi tasarladı.

İncele Angle Right
Casa Vertical39
Proje

Casa Vertical: Single- Aile Konutu

Casa Vertical, Portekiz'in Porto şehrinde Tsou Arquitectos tarafından tasarlanan tek ailelik bir evdir.

İncele Angle Right
Salvador De Bahia'da Manastır Kompleksi (13)
Proje

Salvador de Bahia'da Manastır Kompleksi

Mixtura tarafından tasarlanan manastır kompleksi, Salvador'un en tehlikeli ve kırılgan bölgelerinden biri olan São Cristóvão semtinde yer alıyor.

İncele Angle Right