Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Salvador de Bahia'da Manastır Kompleksi

Mixtura tarafından tasarlanan manastır kompleksi, Salvador'un en tehlikeli ve kırılgan bölgelerinden biri olan São Cristóvão semtinde yer alıyor.

Tasarımcılar Anlatıyor:
Salvador de Bahia’daki Bethany Fransisken Kardeşliği’nin yeni Manastırı’nın tasarımı yıllardır hem profesyonel anlamda hem de insani olarak ilgimizi çekiyor. Bu sadece bir manastırı bir yapı olarak tasarlamakla ilgili değil, aynı zamanda tasarlamaya gideceğimiz yerin doğasını da derinlemesine anlamakla ilgili bir şey. Salvador de Bahia, Batı kültürünün Afrika kültürüyle birleştiği ve çok benzersiz bir kültürel ve dini olarak ikili çatıya dönüştüğü özel bir yer.

Salvador’da sizi etkileyen şey, insanların gülümsemesi, cömert doğası ve tropik iklimi, ama aynı zamanda kırılgan banliyölerinin sarsıcı tehlikesi, benzersiz bir şekilde çerçevelenmesi zor olan, insanlar her gün uğraşmaya alışkın olduğu şiddet ve suçun bir paradigma olduğu bağlamlar.

Manastır bu bağlamda, Salvador’un en fakir ve en tehlikeli bölgelerinden biri olan ve her yeni mimarinin sosyal kefaret için bir fırsat olabileceği São Cristóvão bölgesinde yer alıyor. İster bir kilise, ister bir meydan, bir okul veya bu durumda olduğu gibi bir manastır olsun, mimarlık, dünyanın birçok banliyösünde milyonlarca insanın mahkûm edildiği marjinalleşmeye karşı bir panzehir olabilir.

Özel ama aynı zamanda “anlaşılması kolay” bir yapı ortaya koymak istedik. Müşterilerin doğasını temsil eden, kendilerini duaya ama aynı zamanda konukseverliğe ve onları ayıran Fransisken ve Marian karizmasının tipik kutlama ve paylaşım anlarına adamış dini, ev olarak adlandırılabilecek misafirperver ve güvenli bir yer.

Böylece, gezginlere güneş yağmur koşullarında gölge ve sığınak sunan büyük bir ağaç gibi, Yeni Manastır, geleneksel zaman ve mekanın askıya alındığı bir yer sunarak yerel halkı ağırlayacak.

Manastır, Salvador’un en tehlikeli ve kırılgan bölgelerinden biri olan São Cristóvão semtinde yer alıyor.

Bethany Fransisken Kardeşliği, geçici bir yapıda da olsa 2010’dan beri orada ve 2012’de, manastırın tamamlanmasından sonra göreceği daha geniş bir sosyal projenin parçası olarak, komşu favelalardan 100’den fazla çocuk için bir anaokulu kurdu.

Böyle bir bölgede bir manastır binası yaratmanın önemi, tamamen ruhani işlevinin ötesine geçiyor: çok büyük bir topluluk için güvenli bir buluşma yeri yaratmak anlamına geliyor.

Yeni manastırın tasarımı, müşterilerin yaşam tarzı, duaya adanmış dini, misafirperver ve kardeşçe yaşama ilişkin talepleri, sitenin iklimsel ve sosyal koşullarından kaynaklanan ihtiyaçlar.

Müşterinin maneviyatını ve böyle özel bir bağlamda bir manastır yaratmanın anlamını tam olarak anlamak için tasarım kısmen İtalya’da ve kısmen Brezilya’da yapıldı.

Manastır hayatını yaşarken, mekanları günü belirleyen kurallar, bireysel dua anlarından ve paylaşım anlarından oluşan kurallar etrafında düzenlemenin ne kadar önemli olduğunu anladık, ancak aynı zamanda çoğunlukla subtropikal iklim, yaşam tarzını etkileyen koşulların ne kadar önemli olduğunu anladık.

Binada mekanik klima sistemleri olmayacağından, güneşten koruma ve yağmurdan korunma sağlamak, ancak aynı zamanda havanın binalar arasında akmasına izin vermek gerekiyordu.

Dini bir yapı olduğu için, oldukça bozulmuş ve genellikle marjinalleştirilmiş bir bağlamda yaşamaya alışmış, sürekli büyüyen bir topluluk olan, onu ziyaret eden tüm inananlar için de zamanda tanıdık gelen özel bir yapı olması ve sembolik değerler içermesi gerektiği açıktı.

--

Proje Yeri: Salvador de Bahia Brezilya

Proje Ofisi: Mixtura

Proje Tipi: Manastır

Proje Tipi Grubu: Dini Yapı

Tasarım Ekibi: Cesare Querci Maria Grazia Prencipe Guido Di Croce

Fotoğraf: Cesare Querci

İnşaat Bitiş Yılı: 2022

Bu Ayın Bülteninden

Kutlu Bal Hakan Evkaya
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor: Hakan Evkaya & Kutlu Bal

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor'da Prof. Dr. Abdi Güzer'in konuğu 2X1 Architects'in kurucuları Hakan Evkaya ve Kutlu Bal oldu.

İncele Angle Right
PELSAN Tekstil Ofisi (6)
Referans

PELSAN Tekstil Ofisi

Türkiye`nin ilk nefes alabilen polietilen film üreticisi olarak medikal, hijyen ve izolasyon alanındaki sektörlere hizmet veren Hassan Group bünyesinde yer alan Pelsan Tekstil’ in yeni merkez ofisi Mimaristudio ekibi tarafından tasarlandı. Ofisin imalatında hem tüm karşılama katında (resepsiyon alanı), hem de ofis için çalışan WC alanlarında Kale’nin Greige matt ürünü tercih edildi.

İncele Angle Right
Winship Cancer Institute (5)
Proje

Winship Cancer Institute

SOM ve May Architecture, hastaların ihtiyaçlarını karşılamak üzere, Emory Healthcare için yeni bir tür kanser bakım tesisi tasarladı.

İncele Angle Right
Casa Vertical39
Proje

Casa Vertical: Single- Aile Konutu

Casa Vertical, Portekiz'in Porto şehrinde Tsou Arquitectos tarafından tasarlanan tek ailelik bir evdir.

İncele Angle Right
LOOM Ferreteria10
Proje

LOOM Ferreteria

22@Barcelona bölgesinde yer alan yeni LOOM Ferreteria, 200 çalışma istasyonu ile bir evcil hayvan dostu ortak çalışma alanı olarak Daniel Modòl Urbanism+Architecture tarafından yeniden işlevlendirildi.

İncele Angle Right