Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

PELSAN Tekstil Ofisi

Türkiye`nin ilk nefes alabilen polietilen film üreticisi olarak medikal, hijyen ve izolasyon alanındaki sektörlere hizmet veren Hassan Group bünyesinde yer alan Pelsan Tekstil’ in yeni merkez ofisi Mimaristudio ekibi tarafından tasarlandı. Ofisin imalatında hem tüm karşılama katında (resepsiyon alanı), hem de ofis için çalışan WC alanlarında Kale’nin Greige matt ürünü tercih edildi.

Projenin amacı, firmanın yeni üretim tesisinin kalbi konumundaki yeni çalışma alanında, kurumun yenilikçi, teknolojik ve renkli dünyasına uygun bir yaşam alanı yaratmaktı. Esneklik, değişkenlik, şeffaflık ve deneyim başlıkları, mekan tasarımının çıkış noktası olan ana anahtar kelimelerdi.

Projede, yaratıcılık ve üretkenlik için gerekli fiziksel ve sosyal koşulları sağlayarak, çalışanlar arası iletişim ve etkileşimi destekleyen bir ortak çalışma, gelişim ve yaşam alanı yaratma hedeflendi. Pelsan çalışanlarının kendilerini geliştirebildikleri, sosyalleşebildikleri, paylaşabildikleri, ilham veren bir yaşam alanı düşünüldü.

Uzun saatlerini kapalı mekanlarda ve teknolojiye bağlı geçiren çalışanların, fiziksel ve zihinsel anlamda sağlıklı ve mutlu olabilecekleri, esenlik (well-being) kavramını önceliğine alan, iş birliği olanakları sunan, güvenli bir mekan önerisi ortaya konuldu. Bu bağlamda, yapı içindeki tüm çalışanların azami gün ışığında, düzenli temiz havada, uygun ısısal ve akustik konfor şartlarında, doğru aydınlatma çözümlerine ve teknolojik imkanlara sahip olarak çalışabilecekleri bir yaşam alanı planlandı.

Yapının iç mimarisi yanında cephe tasarım da Mimaristudio tarafından gerçekleştirildi. Geçmiş salgın süreci ve etkilerini dikkate alan bir yaklaşımla, kullanıcıların açık havaya ulaşmalarını sağlayan kat terasları yapıda dikkat çeken detaylar arasında. Yapı içinde farklı kotlarda planlanan, hem çalışma, hem de sosyalleşme adına kullanılabilen bu yaşam alanları ile, iç ve dış mekan arasında yarı şeffaf bir bağ kurulmakta. Yine bu ara yüz, kendi içindeki farklı büyüklükteki açıklıkları ile mekan kullanıcılarının dış mekan ile de görsel temasını sağlamakta.

Biyofilik tasarım yaklaşımı içindeki “Mekan İçinde Doğa” adımına atıfta bulunan peyzaj çalışması cephenin diğer önemli bir özelliği. Cephe ara yüzü üzerindeki oluşturulan doğal peyzaj alanları, zamanla gelişerek bu ara yüzü saracak yeşilin, cephe üzerinde kontrollü şekilde ilerlemesine imkan vermekte. Seçilen bitki örtüsü ise, mevsim geçişlerinde ara yüz üzerinde doğanın gerek renk, gerek doku, gerekse yapısal değişikliklerini görme imkanı tanımakta.

İç mekan tasarımında ise her katın yapısına ve farklı ihtiyacına uygun bir tasarım dili geliştirildi. Giriş katı, binanın karşılama işlevinin yanında, yerli ve yabancı misafirlerin ağırlanabildiği, farklı ölçekte toplantıların yapılabildiği, esnek kullanıma sahip paylaşımlı bir çalışma alanı olarak planlandı. Bu alan aynı zamanda fabrika üretim sahasına ve Ar-Ge laboratuvarına geçişin sağlanabildiği de bir düğüm noktası konumunda. Yine bu kattan alt kata sağlanan yönlendirme ile, üretim ve ofis çalışanlarının bir arada kullanabildiği, aynı zaman da misafirlerin de faydalanabildiği bir yeme-içme alanı planlandı. Günün farklı saatlerindeki yemek servisi dışında çalışma, dinlenme, ağırlama ihtiyaçları için de kullanılabilen mekan, aynı zamanda bina içindeki sosyalleşme alanlarından birisi.

Çalışma katı esnek bir planlama yaklaşımı ile tasarlanırken, birim direktörleri dışında tüm kademe çalışanlar açık ofis içinde planlandı. Çalışanlara nerede, ne zaman ve nasıl çalışabilecekleri özgürlüğü verildi. İdari bölüm ile mühendislik bölümünü birbirine bağlayan dolaşım aksı üzerinde yürüyerek kısa görüşmelerin yapılabileceği kısa mola alanları planlandı. Programın el verdiği ölçüde, herkesin özgürce kullanabileceği sosyalleşme alanları, farklı ölçek, fonksiyon ve formda bireysel ve birlikte çalışma, toplantı ve görüşme mekânları ile tüm kata kullanım esnekliği katıldı.

Çalışma alanlarının en büyük sorunu olan “sessizlik” ve “sessiz çalışma ortamı” konuları, tasarım süreci ile birlikte planlanan akustik tedbirler ile dikkatle ele alındı. Kapalı odalar arası ses geçişlerinin engellenmesi yanında, açık alandaki çalışanların gerekli konfor şartlarına sahip olabilmeleri için uygun malzeme ve ürünler tercih edildi. Burada, Ayça Akkaya Kul tasarımı olan, Feltouch tarafından geliştirilen “Make-up” ailesi tavan ve duvar akustik ürünleri yanında, ilk kez bu projede kullanılan “Ra” akustik aydınlatma ailesi de mekanda göze çarpan ürünler arasında yer alıyor.

Yapı, doğal ışık yönünden oldukça zengin bir imkana sahip olsa da, doğal ışığı destekleyen aydınlatma tasarımı da Mimaristudio ekibi tarafından ele alınan bir diğer konu. Enerji verimliliği önceliği ile LED teknolojisinin tercih edildiği projede, her katın kendi fiziksel yapısı içinde, dengeli ve insan merkezli bir aydınlatma (human centric lighting) tasarımına öncelik verildi. Genel aydınlatmada lineer ve noktasal teknik aydınlatma ürünleri tercih edilirken, dekoratif ürünlere de projede yer verildi. Özellikle, Ayça Akkaya Kul tasarımı ve Maiizen üretimi olan, el yapımı, şişirilerek çift cidar tekniği ile üretilen “Sade” aydınlatma dikkat çekmekte.

Tüm çalışmanın sonunda yapı, işverenin yenilikçi, çevreci ve renkli kurum kimliğini yansıtan, çalışan esenliğine odaklı yaklaşımı ile, sadece çalışma değil aynı zamanda bir yaşam alanı olarak kullanılmaktadır.


Öte yandan, çevre dostu olma ve sürdürülebilirlik başlıkları da tasarım yaklaşımının önemli bileşenleri oldu. Bu bağlamda, “biyofilik tasarım” yaklaşımı içinde yer alan, “Mekan İçinde Doğa”, “Doğal Anımsatıcılar”, “Mekanın Doğası” kavramlarını ve bu başlıklar altındaki 14 biyofilik tasarım yoluna projede yer verildi.

Çalışma alanlarında doğru renk kullanımının çalışanların performans, verimlilik ve memnuniyetini artırdığını biliyoruz. Bu sebeple proje içinde, mekanı boğmayan, kullanıcıyı sıkmayan, doğru, kararında ve zamansız renkler tercih edildi.

--

Proje Adı: Pelsan Tekstil Ofisi

Proje Yeri: Çerkezköy Kapaklı Osb, Tekirdağ

Proje Ofisi* Mimaristudio

Tasarım Ekibi: Ayça Akkaya Kul, Önder Kul

Yardımcı: Kaan Gülkıran, Enver Kuda

Proje: Yöneticisi Hakan Gökduman

Danışman: Sinan Altınçekiç

İşveren: Pelsan Tekstil

Ana Yüklenici: Oğuz Bayazıt Mimarlık

Konsept Tasarımı: Mimaristudio

İç Mekan Projesi: Mimaristudio

Peyzaj Projesi: Mimaristudio

Uygulama Projesi: Mimaristudio
  
Cephe Tasarımı: Mimaristudio

Mobilya Tasarımı: Mimaristudio

Aydınlatma Tasarımı: Mimaristudio

Grafik Tasarım: Monroe 

Mimari Uygulama Proje: Petek Mimarlık

Mekanik Projesi: Arkon

Elektrik Projesi: Frekans

Tesisat Projesi: Arkon

Fotoğraf: Gürkan Akay

3 Boyutlu Görselleştirme: Kaan Gülkıran

Mimari Mesleki Kontrollük: Mimaristudio

Şantiye Yöneticisi: Ömer Faruk Çuhadar, Ümit Altun

Proje Başlangıç Yılı: 2021

Proje Bitiş Yılı: 2022

İnşaat Başlangıç Yılı: 2022

İnşaat Bitiş Yılı: 2023

Toplam İnşaat Alanı (m2)* 5.000 m2

Bu Ayın Bülteninden

Kutlu Bal Hakan Evkaya
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor: Hakan Evkaya & Kutlu Bal

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor'da Prof. Dr. Abdi Güzer'in konuğu 2X1 Architects'in kurucuları Hakan Evkaya ve Kutlu Bal oldu.

İncele Angle Right
Winship Cancer Institute (5)
Proje

Winship Cancer Institute

SOM ve May Architecture, hastaların ihtiyaçlarını karşılamak üzere, Emory Healthcare için yeni bir tür kanser bakım tesisi tasarladı.

İncele Angle Right
Casa Vertical39
Proje

Casa Vertical: Single- Aile Konutu

Casa Vertical, Portekiz'in Porto şehrinde Tsou Arquitectos tarafından tasarlanan tek ailelik bir evdir.

İncele Angle Right
LOOM Ferreteria10
Proje

LOOM Ferreteria

22@Barcelona bölgesinde yer alan yeni LOOM Ferreteria, 200 çalışma istasyonu ile bir evcil hayvan dostu ortak çalışma alanı olarak Daniel Modòl Urbanism+Architecture tarafından yeniden işlevlendirildi.

İncele Angle Right
Salvador De Bahia'da Manastır Kompleksi (13)
Proje

Salvador de Bahia'da Manastır Kompleksi

Mixtura tarafından tasarlanan manastır kompleksi, Salvador'un en tehlikeli ve kırılgan bölgelerinden biri olan São Cristóvão semtinde yer alıyor.

İncele Angle Right