Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Çok İşlevli Dönüşüm

Erenel İç Mimarlık tasarımıyla yenilenen ve farklı işlevlerle donatılan Karaca Kültür Merkezi’nde Kalebodur ürünleri tercih edilmiş.

İzmir’in ilk semt sinemalarından birisi olan Karaca Sineması, inemalarından birisi olan Karaca Sineması, mimarisi Affan Karaca, Ersan Birol ve Yüksel Umuter tarafından, iç mimarisi ise Ertan Birol tarafından gerçekleştirilerek 1970 yılında hizmete açıldı. 600 kişi kapasitesiyle uzun yıllar tek salon olarak faaliyetini sürdüren sinema, 2007 yılından bu yana ise 385 koltuk kapasiteli bir büyük salon ve 80’er kişilik iki adet cep sinemasıyla hizmet vermeye devam etti.

Yapı, 2017 yılında Erenel İç Mimarlık kurucusu iç mimar Arda Erenel tarafından tasarlanıp uygulanarak yenilenen yüzüyle Karaca Kültür Merkezi olarak hizmete açıldı. Kültür merkezinde, resim sergi alanı; “Başka Sinema” konseptinde festival filmleri gösterimi yapan iki adet cep sineması; iş toplantıları, şirket yemekleri, nikah törenleri, mezuniyet baloları ve paneller gibi pek çok farklı organizasyonun düzenlenebileceği çok amaçlı bir konferans salonu bulunuyor.

Karaca Kültür Merkezi’nin ıslak hacimlerinde kalitesi ile öne çıkan ve estetik değerlere cevap verebilen Kalebodur ürünleri tercih edilmiş. Seramik, vitrifiye ve armatürler Kale Banyo ürün gamı arasından seçilmiş.

Fotoğraflar: © Arda Erenel

Bu Ayın Bülteninden

cfbe53975cf5aad3a7ce46291f31ad2a
Söyleşi

Mimarlığın Arka Odası

“Mimar, emir-komuta disiplin düzeni içinde çalışmaz. Toplumun mimarlık konusunda yeterince eğitilmiş olması gerekir. Önce mimarın ne iş yaptığının bilinmesi lazım.” –Doğan Hasol Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor'da Celal Abdi Güzer'in sorularını yanıtlayan Doğan Hasol, 1967 senesinde kurulan ve bugüne kadar faaliyetlerine yapım alanına katkı sunmayı amaç edinmiş bir bilgi merkezi olarak devam eden Yapı Endüstri Merkezi'ni anlatıyor.

İncele Angle Right
e1f7e2c2e02b785f97299b63c8e83da6
Proje

Tuğlaların Dansı

Behet Bondzio Lin mimarlık ofisi, tasarladığı ofis yapısında, rüzgarda savrulan kumaşların hareketini cephedeki tuğlaların şaşırtmalı dizilimiyle yansıtıyor.

İncele Angle Right
0ec462c166a68e21c59a3b793a691967
Haber

Eksik Bağları Aramak

Rotterdam Uluslararası Mimarlık Bienali, “The Missing Link” temasıyla günümüzün temel sorunlarına verilmesi gereken cevapları kentsel yapılanmanın dönüşümünde arıyor. İki ayrı aşamada ve mekanda gerçekleştirilecek bienalin küratörleri ise Floris Alkemade, Leo Van Broeck ve Joachim Declerck.

İncele Angle Right
0617adbf5f2fb8a42c375467f311889b
Söyleşi

Dengeli Adımlar

Stüdyo501 kurucuları Cenk Çeşmeli ve Müge Erkılıç ile genç mimar olma hallerini ve ofisi yürütürken üstesinden gelmeleri gereken zorlukları konuştuk.

İncele Angle Right