Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Eksik Bağları Aramak

Rotterdam Uluslararası Mimarlık Bienali, “The Missing Link” temasıyla günümüzün temel sorunlarına verilmesi gereken cevapları kentsel yapılanmanın dönüşümünde arıyor. İki ayrı aşamada ve mekanda gerçekleştirilecek bienalin küratörleri ise Floris Alkemade, Leo Van Broeck ve Joachim Declerck.

2017’den 2020 yılına kadar sürecek ve Hollanda ile Belçika’ya uzanacak iki ardışık bienal programını kapsayan Rotterdam Uluslararası Mimarlık Bienali, “The Missing Llink” temasıyla günümüzün değişen koşullarına ayak uydurma yollarını sorunsallaştırıyor. Merkezine, 2015 yılında gerçekleştirilen Paris İlkim Zirvesi’nde tartışılan meseleleri ve “İklim Değişikliği Üzerine Sürdürülebilir Gelişme Hedefleri”ni yerleştiriyor.

Sürdürülebilir bir gelecek için öncelikli olarak önemli sosyal ve siyasal adımlar atılması şartını ortaya koyarken bu değişim sürecinde uyumu tasarım kanalıyla mekansal olarak da gerçekleştirmek zorunda olduğumuzun altını çiziyor. Bu doğrultuda tasarım süreçlerini araştırmayı derinleştirmek üzere küresel düşünceyi seferber etmek, bienalin öncelikli hedefini oluşturuyor.

Bienal, karşılaştığımız makro ölçekli küresel sorunlar ile mücadele edebilmek için küçük ölçekli müdahaleleri üretebilmeye ve bunlar arasında eksik kalmış bağlantıları kurmaya odaklanıyor.

Fotoğraf: Flickr/Franklin Heijnen

Bu Ayın Bülteninden

f7eb5d3ad019ee47924996e559d0e2a9 (1)
Referans

Çok İşlevli Dönüşüm

Erenel İç Mimarlık tasarımıyla yenilenen ve farklı işlevlerle donatılan Karaca Kültür Merkezi’nde Kalebodur ürünleri tercih edilmiş.

İncele Angle Right
cfbe53975cf5aad3a7ce46291f31ad2a
Söyleşi

Mimarlığın Arka Odası

“Mimar, emir-komuta disiplin düzeni içinde çalışmaz. Toplumun mimarlık konusunda yeterince eğitilmiş olması gerekir. Önce mimarın ne iş yaptığının bilinmesi lazım.” –Doğan Hasol Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor'da Celal Abdi Güzer'in sorularını yanıtlayan Doğan Hasol, 1967 senesinde kurulan ve bugüne kadar faaliyetlerine yapım alanına katkı sunmayı amaç edinmiş bir bilgi merkezi olarak devam eden Yapı Endüstri Merkezi'ni anlatıyor.

İncele Angle Right
e1f7e2c2e02b785f97299b63c8e83da6
Proje

Tuğlaların Dansı

Behet Bondzio Lin mimarlık ofisi, tasarladığı ofis yapısında, rüzgarda savrulan kumaşların hareketini cephedeki tuğlaların şaşırtmalı dizilimiyle yansıtıyor.

İncele Angle Right
0617adbf5f2fb8a42c375467f311889b
Söyleşi

Dengeli Adımlar

Stüdyo501 kurucuları Cenk Çeşmeli ve Müge Erkılıç ile genç mimar olma hallerini ve ofisi yürütürken üstesinden gelmeleri gereken zorlukları konuştuk.

İncele Angle Right