Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Mimaride Mavi ve Yeşil

Kalebodur’un destekçileri arasında olduğu Archisections 2018’de ekolojik tasarımı odağına alan mimarlar, tasarımcılar ve yatırımcılar “Kentsel Mimaride Yeşil ve Mavi Tonları” teması etrafında bir araya geldi.

19 Ekim’de Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirilen etkinlik, Ken Yeang’ın açılış konuşmasıyla başladı. Yeang kendi projeleri üzerinden ekolojik tasarım, biyoentagrasyon ve ekosistem hizmetlerine değindi ve ekolojik tasarımı çeşitli ölçeklerde yeniden düşünmek gerektiğine vurgu yaptı. Doğayı, suyu, kentsel altyapıyı ve insanları tanımlamak üzere kullandığı yeşil, mavi, gri ve kırmızı altyapı gruplarının ekolojik bir masterplan ortaya koymak için birlikte işlemesi gerektiğine dikkat çekti.

Programın konuşmacılarından Ali Faruk Göksu, İstanbul’daki deprem riskine karşın kamusal açık alanların yetersizliği sorununa çözüm sunmak üzere öğrencilerle birlikte gerçekleştirdikleri atölyelerde tasarlanan Yeşil Yol projesini sundu. Projede D-100 Karayolu hattı boyunca kurgulanan 50 kilometrelik yol tasarımıyla İstanbul’un 4.000 hektarlık açık alan ihtiyacını karşılamak hedeflenmiş.

Bir diğer oturum konuşmacılarından Nevzat Sayın ve Murat Tabanlıoğlu, “Port City Talks” başlıklı konuşmaları ile çeşitli ofislerle işbirliği kurarak tasarladıkları Haliç Port projesini tartışmaya açtı. Suyla karşılaşma fikrinin yeniden üretilmesi gerektiğine ve alanın tarihi katmanlarını önemsediklerine vurgu yapan mimarlar, otel, konut ve alışveriş işlevlerini bir arada barındıran karma yapıların görsellerini izleyicilerle paylaştılar.

Süha Özkan ise kentsel akupunktur kavramı hakkındaki konuşması ile bu kavramın tarihsel sürecini anlatırken dünyanın çeşitli yerlerindeki örnekleri sundu.

Bu Ayın Bülteninden

382fb0eb640f9500453958761db33026 (1)
Proje

Suyla Bütünleşen Müze

Thomas Phifer and Partners tasarımı Yeni Glenstone Müzesi, modern ve çağdaş sanat üretimlerine ayrılmış mekanında ziyaretçilerine sanatı, mimariyi ve peyzajı bir bütün olarak deneyimleme imkanı sunuyor.

İncele Angle Right
c7516d748c6bac417f4d66a2b3026d48
Söyleşi

Mimarlar Konuşuyor’u İzlerken

“Mimarlar, yaşam ile onun sonucu olan, onu şekillendiren çevre arasındaki düzeni anlamaya ve anlatmaya çalışıyorlar. Bu o kadar geniş bir çerçeve ki herkese farklı var olma alanları tanımlıyor.” - Celal Abdi Güzer Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor’un 75. bölümünde bu kez Celal Abdi Güzer, Cüneyt Özdemir ve Pelin Özgen Piker’in sorularını yanıtlıyor.

İncele Angle Right
08f4c39e526c29c6af6f8349d3c8716f
Söyleşi

Yapıları Konuşuyoruz - Dardenia

“Birden daha fazla tekrar edecek bir konsept üzerine çalışıyorsanız öncelikle her noktada uygun bir alanla karşılamayacağınızı bilerek yola çıkmanız lazım.” - Ahmet Alataş

İncele Angle Right
001f1acd91128ce17dd9e6ff7ecf7294
Söyleşi

Kentin Renkli Hali

Turbo adıyla tanınan graffiti sanatçısı Tunç Dindaş ile Seramik Bayramı kapsamında Kalesinterflex üzerine gerçekleştirdiği işi hakkında konuştuk. Dindaş, graffiti ile renklenen kentsel kültürü ve 1980’lere dayanan serüvenini anlattı.

İncele Angle Right