Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Suyla Bütünleşen Müze

Thomas Phifer and Partners tasarımı Yeni Glenstone Müzesi, modern ve çağdaş sanat üretimlerine ayrılmış mekanında ziyaretçilerine sanatı, mimariyi ve peyzajı bir bütün olarak deneyimleme imkanı sunuyor.

İlk olarak 2006 yılında Gwathmey Siegel Kaufman Architects tarafından tasarlanan ve Gallery adıyla açılan sergi mekanı, yaklaşık 3.000 metrekare alana sahipti. Bugün müze, koleksiyonun genişlemesiyle ihtiyaç duyulan yeni mekanlara cevaben Thomas Phifer tarafından tasarlanan yaklaşık 18.000 metrekarelik ek Pavyon binasına ve bu yapılarla bütünleşen 130 dönümlük peyzaj alanına sahip. Çayırları ve ormanlık alanları kapsayan peyzaj tasarımını ise PWP Landscape Architecture üstlendi.

Yamaca kurulmuş geleneksel yerleşimlerin topoğrafya ve yeşil dokuyla bütünleşik ilişkisinden ilhamla yapıların topraktan yavaşça yükselmesinin yeniden canlandırıldığı Pavyon, tasarımın odağını oluşturan Su Avlusu etrafında örgütleniyor. Çeşitli boyut, düzen ve ışık koşullarındaki sergileme odaları yer yer tek bir sanatçının üretimlerine ayrılırken yer yer de koleksiyondan karma seçkilere ev sahipliği yapıyor.

Ek yapı, sergi alanını genişletmenin yanı sıra nitelikli ofis ve servis mekanlarını da barındırıyor. Ayrıca müzeye yeni bir giriş tanımlıyor, iki kafeyi ve 2019’da açılacak, sürdürülebilir pratiklerin öne çıkarılmasını sağlayacak yeni bir merkezi daha kapsıyor.

Fotoğraflar: Iwan Baan © Thomas Phifer and Partners

Bu Ayın Bülteninden

c7516d748c6bac417f4d66a2b3026d48
Söyleşi

Mimarlar Konuşuyor’u İzlerken

“Mimarlar, yaşam ile onun sonucu olan, onu şekillendiren çevre arasındaki düzeni anlamaya ve anlatmaya çalışıyorlar. Bu o kadar geniş bir çerçeve ki herkese farklı var olma alanları tanımlıyor.” - Celal Abdi Güzer Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor’un 75. bölümünde bu kez Celal Abdi Güzer, Cüneyt Özdemir ve Pelin Özgen Piker’in sorularını yanıtlıyor.

İncele Angle Right
08f4c39e526c29c6af6f8349d3c8716f
Söyleşi

Yapıları Konuşuyoruz - Dardenia

“Birden daha fazla tekrar edecek bir konsept üzerine çalışıyorsanız öncelikle her noktada uygun bir alanla karşılamayacağınızı bilerek yola çıkmanız lazım.” - Ahmet Alataş

İncele Angle Right
001f1acd91128ce17dd9e6ff7ecf7294
Söyleşi

Kentin Renkli Hali

Turbo adıyla tanınan graffiti sanatçısı Tunç Dindaş ile Seramik Bayramı kapsamında Kalesinterflex üzerine gerçekleştirdiği işi hakkında konuştuk. Dindaş, graffiti ile renklenen kentsel kültürü ve 1980’lere dayanan serüvenini anlattı.

İncele Angle Right
674ce69a3eebf383a6f98cd0e10aec1f
Haber

Mimaride Mavi ve Yeşil

Kalebodur’un destekçileri arasında olduğu Archisections 2018’de ekolojik tasarımı odağına alan mimarlar, tasarımcılar ve yatırımcılar “Kentsel Mimaride Yeşil ve Mavi Tonları” teması etrafında bir araya geldi.

İncele Angle Right