Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Hatırayı Yaşatmak

İngiltere’nin en geniş gölünün kıyısına yerleşen Carmody Groarke tasarımı Windermere Jetty Müzesi, bir dizi siyah pavyonun merkezi bir rıhtımın etrafında kümelenmesinden meydana geliyor.

Göller Bölgesi Ulusal Parkı içindeki en büyük göl olan Windermere Gölü’nün çevresi, sahip olduğu doğal çeşitlilikle pitoresk, fakat yine de insan yapımı manzaraya açılıyor. Orman, dikili alanlar, küçük marinalar ve eski konaklar ile yeni müze binası bu gölü saran başlıca unsurlar.Yeni müze, bölgenin 19. yüzyılın ortalarında tamamlanan tren yoluyla turizme açılmasının ardından göl içinde kullanılan her türlü taşıta (buharlı tekneler, kablolu vapurlar, motor botlar, sürat motorları ve yelkenliler) atıfta bulunuyor.

Eski bir taş ocağının alanı içinde inşa edilen müze, topoğrafyayı ve kıyı şeridini yeniden şekillendiriyor. Beton podyumlar, giriş, kafeterya, koruma galerileri ve eğitim faaliyetlerine yönelik alanlara ev sahipliği yapan beş kare hacme yer açarken rıhtımın uzatılmış hangarları göl suları içine batıyor ve dört yeni iskele bunlara doğru dışarı taşıyor. Büyük camlı açıklıklar ve sürgülü kapıların yanı sıra büyük asimetrik çatı konsolları, binayı dış ve iç, su ve kara, açık hava yelken deneyimi ve onun temsili arasında değişken bir eşiğe dönüştürüyor.

Oksitlenmiş bakır kaplama sayesinde pavyon dizisi ortaya yek, tanınır bir bütün olarak okunuyor. Endüstri döneminin hatırasını metal kaplamalarıyla yaşatan kompakt bir mimari dil sunuyor.

Fotoğraflar: © Carmody Groarke

Bu Ayın Bülteninden

bce52fb021514e7605babdb33cf50b0f
Söyleşi

Yeni Deneyimler, Yeni Modeller

“Tuğla dizme ya da ahşap işleme becerileri binlerce yıllık birikimlerle gelişti. Robotik üretimde beş yıllık bir yapım tecrübesine sahibiz. Bu daha başlangıç…” - Gijs van der Velden, MX3D

İncele Angle Right
9dd903eb36cd0549b8f49d4602482809
Haber

Cersaie 2019

Uluslararası seramik pazarının öncü ve lider oyuncularından Kaleseramik, sektörün dünyadaki en önemli buluşma noktası olan İtalya'daki Cersaie Fuarı’nda, 32. kez ziyaretçilerle buluştu.

İncele Angle Right
5a2a62eb1ef5fb309df6dd53471069a5
Haber

Sao Paulo Mimarlık Bienali

Kerem Piker Mimarlık, 9 Aralık’a kadar devam edecek olan Brezilya'daki Sao Paulo Mimarlık Bienali’nde "Informal Parking Lots of İstanbul" projesiyle yer alıyor.

İncele Angle Right
0450cece0ab57836aa110789ca73a117
Söyleşi

Üretimin Çatısı

Lot Studio kurucusu Erkan Akan ile kolektif bir çatı olarak kurdukları çalışma sistemlerini ve değişen mimarlık yapma biçimlerini konuştuk.

İncele Angle Right