Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Lineer Ev

Mert Uslu Mimarlık tarafından tasarlanan, Yelki’de (Güzelbahçe) 934 m2’lik parsel içerisinde konumlanan yapı, çevresini saran kadim çam ve zeytin ormanları arasında lineer plan kurgusuyla kendini gösteriyor.

Doğu-batı ekseninde 240 cm kot farkı bulunan parselde uzanan yapı, iki ve üç katlı galeri boşlukları ile iç mekanda farklı mekansal algılar yaratarak konut içi gündelik akışın izlerine dair ipuçları verir. Bu noktada yapı, kullanıcısının gündelik hayatına eklemlenen doğayla bütünleşik bir sahneye dönüşür. Sahne, ortak alanlarda son derece geçirgen ve aydınlıktır. Büyük açıklıktaki şeffaf cam cepheler salondaki iki katlı galeri boyunca devam eder. Güney ve batı cephelerindeki 4,5 metrelik konsollar, dört mevsim boyunca gün ışığının iç mekandaki iz düşümünü farklı açılarda ve kotlarda okutur. Yapının her bir bileşeninde (zeminler, galeri boşlukları, düşey yüzeyler, merdiven vb.) ayrı bir görsel etkiye dönüşen yansımalar, iç mekana zengin perspektiflerle doğal çevreyi katar. Kirişsiz mantar döşemelerin içine çelik kirişlerle takviye yapılarak üretilen geniş konsollar güneşlenmeyi optimize eder ve yazın gölge sağlarken kışın güneş ışınlarının iç mekana süzülmesine izin verir.

Yapı boyunca kendini okutan betonarme plak döşemenin altında beliren hacimler yer yer iç içe geçerek bütünleşen yapısıyla kendine özgü mekansal akışı oluştururken, ayrışıp kesinleşerek mekansal özelleşmeyi vurgular. İç mekandaki çıplak brüt beton düşey yüzeyler yapısal anatomiyi kullanıcısına aktarır. İnşanın doğal sürecinde malzemenin başlangıç halinin görsel ve dokunsal keşfi, mekan-birey arasında kurulacak bağda farklı algılara zemin hazırlar. Kullanıcı bağlamında konut içi yaşantı ve mekanla kurulan ilişki, alışılmışın dışında kat yükseklikleri, iç mekanda oluşan sayısız yansıma, malzemenin ya da strüktürün doğal haliyle okutulması, iç içe akan hacimlerin yarattığı devingenlik ile sıradanlıktan sıyrılır.

Doğu ve batı aksında lineer ilerleyen yapı, alt zemin, üst zemin ve birinci kat olmak üzere üç kattan oluşur. +0.25 metrelik yol kotundan aşağıya inen dış mekandaki merdiven yapı girişinin yer aldığı alt zemin kata erişimi sağlar. Geniş giriş holünü çıplak brüt betonda 3 kat boyunca uzanan ahşap merdiven karşılar. Merdivenin asılı olduğu üç katlı galeri boşluğu, katlar arası mekansal ve görsel bağlantıyı pekiştirir. Giriş holünün gerisinde misafir yatak odası ve banyo konumlanırken, solda mutfak ve yemek alanı yer alır. Yemek masası için ayrılan alandan iki kat yüksekliğindeki galeriyle zenginleşen oturma alanına geçilir. Geniş açıklıklı cepheler ve brüt beton yüzeyler galeriyle bütünleşerek mekana özgü bir kimlik yaratır. Betonarme mantar döşemeden sarkan ve batı cephesine teğet geçen metal şömine, mekanı fiziksel olarak ısıtırken görsel bir obje olarak da mekan içi referans noktası haline gelmeyi başarır. Dış mekanda batı cephesine konumlanan havuz aynı zamanda oturma alanının yönlendiği manzaranın bir parçasıdır. Havuz kenarında kullanılan ahşap tik döşeme, (Teras zemininde kullanılan tik döşemenin bir yansıması da üstündeki dış mekan konsolun tavanında kendini gösterir.) su ögesi ve yeşil peyzaj arası geçişe yumuşak bir zemin hazırlar. Parsel içerisinde mevcutta var olan zeytin ağaçlarının düzenlenen yeni peyzajda kullanımı sağlanırken limon, portakal gibi meyve veren ağaçlar ile çam ağaçları dikilerek yeşil doku kuvvetlendirilir. Yapı etrafında tasarlanan peyzaj alanı, yoğunluklu bir yeşil alan ile çevrili olan parselde yapının söz konusu dokuya entegrasyonunu sağlar.

Giriş holünü karşılayan ve iç mekana görsel zenginlik katan bir obje olarak eklemlenen merdiven ile üst zemin kata erişilir. Bu katta ebeveyn yatak odası, ebeveyn banyosu, giyinme odası ile birlikte iki çocuk odası ve banyo yer alır. Merdivenin çıktığı ara mekan oturma mekanına saran galeri boşluğuna bakar. Yapının birinci katında ise; sauna, çalışma, hobi odaları ve teras mekanlarına ek olarak konut içi hizmet birimlerinin (ütü ve çamaşır odası gibi) yer aldığı mekanlar bulunur.

Gündelik hayatın tasvirinde ve şekillenmesinde kendine biçilen rolü temsil eden bir konut yapısı olarak Koray Arslan Evi, içerisinde yer aldığı doğal çevreye bütünüyle sergilenen bir obje olarak yerleşir. Böylece gündelik hayatın doğal akışının izlendiği bir sahne olmanın yanında kendisi de bu akışta sergilenen bir tasarım nesnesine dönüşür.

Not: Projede, Kale Banyo ürünleri kullanılmıştır.

--

Proje Yeri: İzmir, Güzelbahçe

Proje Ofisi: Mert Uslu Mimarlık

Tasarım Ekibi: Mert Uslu, Nilay Özcan Uslu

İşveren: Koray Arslan

Fotoğraf: ZM Yasa Architectural Photography

İnşaat Bitiş Yılı: 2019

Toplam İnşaat Alanı: 410 m2

Bu Ayın Bülteninden

544bdd92d30435d67544d5e9a1946b6c
Referans

Model Okul

Vehbi Koç Vakfı, “Yap, devret, sahip çık” yaklaşımıyla 21’inci yüzyılın ihtiyaçlarına hizmet eden bir model okul olarak Beykoz Koç Ortaokulu’nu inşa etti. Konsept tasarımı Cannon Design’a ait okulun uygulama aşamasındaki bütün mimari proje çalışmaları DB Architects tarafından yapıldı.

İncele Angle Right
f548cf2791e13142885eaa257512454a
Proje

Serdivan 441

Sakarya ili, Serdivan ilçesinde bulunan karma kullanım proje, Büşra Koçak, Berk Arinç ve Ufuk Polat tarafından tasarlandı.

İncele Angle Right
d523d14145199fcc4d76a273cd893b1e
Söyleşi

Konuk Editör: Hüseyin Bütüner

Ocak ayı ve 2020'nin ilk konuk editörü, Bütüner Mimarlık'ın kurucusu Hüseyin Bütüner; inşa ettiği ilk ve son yapısından, bu yapıların kariyerindeki yerinden, tecrübelerinden; Halep ve Berlin kentleri ve içindeki yapıların kendisine nasıl ilham verdiğinden ve geçtiğimiz ayın konuk editörü Ali Osman Öztürk'ün de dahil olduğu, mesleki açıdan çarpıcı bir anısından bahsetti.

İncele Angle Right
d4021af32d55d3db56bef8041a8b485d
Haber

Kale’den İzmir’de Renkli Açılış

Türkiye seramik sektörünün lider markalarını bünyesinde bulunduran Kaleseramik, İzmir’de yenilenen Alsancak Kale mağazasının açılışını yaptı.

İncele Angle Right
a64d001635fdeb25e8dec28c02120d9c
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor: Spela Videcnik

“Bizi bugünlere getiren şeyin, bilgiye ulaşmak ve öğrenmek için kendi kendimize verdiğimiz çaba olduğunu söyleyebilirim.” - Spela Videcnik Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor'da, OFIS arhitekti'nin kurucularından Spela Videcnik, Prof. Dr. Abdi Güzer'in konuğu oldu.

İncele Angle Right