Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Serdivan 441

Sakarya ili, Serdivan ilçesinde bulunan karma kullanım proje, Büşra Koçak, Berk Arinç ve Ufuk Polat tarafından tasarlandı.

Serdivan 441 projesi, konut ve ticari işlevleri içeren, iki tip modülün kombinasyonlarının bir araya gelerek oluşturdukları blok sistemi olarak tasarlanmış. Yapı bloklarının düşey sirkülasyonları ortada yer alırken, konut ve ticari birimler ona takılan L ve dikdörtgen tipi modüllerden oluşturuyor. Bu modüller her çekirdeğe farklı bir şekilde yerleştirilerek arazi içerisinde yapıların manzara yönelimleri, iç dış ilişkileri, gün ışığı, cephe hareketleri gibi etkenler düşünülerek standart blok yapı sistemleri yerine farklı yaşam deneyimleri oluşturulmak istenmiş. Blokların modül kombinasyonları ve cephedeki doğal taşların, saçakların, balkonların hareketliliği ile tasarımda dinamiklik sağlanmış. Blok modüllerinin tüm cepheleri açık bir şekilde konumlandırılarak dairelerin iç dış ilişkisi kuvvetlendirilmiş.

Yapı özelinde, yaşama mekanları ana cadde ve park yöneliminde konumlandırılmış olup, yatak odaları ve ıslak hacimler iç avluya yöneliyor. Zemin katlarda bahçe ile ilişkiyi pekiştirmek açısından zemin terasları oluşturulmuş. Teras çatılarda ise servis birimleri, teknik gereksinimler çözülmüş.

Yapı parselinde bodrum kat bütüncül düşünülüp otopark, kapalı havuz, sosyal tesis, depolar gibi hacimleri barındırmakla beraber, zemin üstü yapıların bağlantısının sağlanmasına da olanak sağlamakta.

--

Proje Yeri: Sakarya, Serdivan

Proje Ofisi: theCATwork

Tasarım Ekibi: Büşra Koçak, Berk Arinç, Ufuk Polat

İşveren: Remley İnşaat

Fotoğraf: Alp Eren (Altkat Photography)

İnşaat Bitiş Yılı: 2019

Toplam İnşaat Alanı: 4.500 m2

Bu Ayın Bülteninden

4a7a93a28d14edfb0ec69b6715f1a48f (1)
Proje

Lineer Ev

Mert Uslu Mimarlık tarafından tasarlanan, Yelki’de (Güzelbahçe) 934 m2’lik parsel içerisinde konumlanan yapı, çevresini saran kadim çam ve zeytin ormanları arasında lineer plan kurgusuyla kendini gösteriyor.

İncele Angle Right
544bdd92d30435d67544d5e9a1946b6c
Referans

Model Okul

Vehbi Koç Vakfı, “Yap, devret, sahip çık” yaklaşımıyla 21’inci yüzyılın ihtiyaçlarına hizmet eden bir model okul olarak Beykoz Koç Ortaokulu’nu inşa etti. Konsept tasarımı Cannon Design’a ait okulun uygulama aşamasındaki bütün mimari proje çalışmaları DB Architects tarafından yapıldı.

İncele Angle Right
d523d14145199fcc4d76a273cd893b1e
Söyleşi

Konuk Editör: Hüseyin Bütüner

Ocak ayı ve 2020'nin ilk konuk editörü, Bütüner Mimarlık'ın kurucusu Hüseyin Bütüner; inşa ettiği ilk ve son yapısından, bu yapıların kariyerindeki yerinden, tecrübelerinden; Halep ve Berlin kentleri ve içindeki yapıların kendisine nasıl ilham verdiğinden ve geçtiğimiz ayın konuk editörü Ali Osman Öztürk'ün de dahil olduğu, mesleki açıdan çarpıcı bir anısından bahsetti.

İncele Angle Right
d4021af32d55d3db56bef8041a8b485d
Haber

Kale’den İzmir’de Renkli Açılış

Türkiye seramik sektörünün lider markalarını bünyesinde bulunduran Kaleseramik, İzmir’de yenilenen Alsancak Kale mağazasının açılışını yaptı.

İncele Angle Right
a64d001635fdeb25e8dec28c02120d9c
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor: Spela Videcnik

“Bizi bugünlere getiren şeyin, bilgiye ulaşmak ve öğrenmek için kendi kendimize verdiğimiz çaba olduğunu söyleyebilirim.” - Spela Videcnik Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor'da, OFIS arhitekti'nin kurucularından Spela Videcnik, Prof. Dr. Abdi Güzer'in konuğu oldu.

İncele Angle Right