Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Saltbox Evi

Kanada’nın Montreal kentindeki Mont Gale'nin güneyinde inşa edilen Saltbox Passive House, L’Abri Mimarlık tarafından, dört kişilik bir aile için tasarlandı.

2,5 dönümlük ormanlık bir araziye inşa edilen konut, üç katlı ve 290 m²’lik bir alana sahip. Tasarım, mimarlar, danışmanlar, inşaat firması ve PHIUS danışmanı arasındaki yakın iş birliğinin bir sonucu ortaya çıkmış.

"L" düzeni ve iki tip çatı eğiminin birleşimi ile konut, formunu 17. yüzyılda New England'da ortaya çıkan kırsal kesime özgü, Saltbox tipi binalardan alıyor. Ana bölümde beşik çatı, alt bölümde tek eğimli çatı ile bu kolonyal tarz, adını bir zamanlar ocağın üzerinde tuzun kuru kalması için tutulduğu kapaklı kaplardan alıyor.

Ev, pasif güneş enerjisini kullanmak ve vadinin panoramik manzarasını izlemek için güneye bakıyor. Zemin katın arka kısmında bahçe seviyesinde inşa edilmiş ve araziyi yansıtan bir eğimli çatı tercih edilmiş. Evin yoldan bakarken gizli kalması, topoğrafyayı vurgulaması ve garaj yoluna çıkılınca kendini ortaya çıkararak mahremiyet sağlıyor. Evin üçüncü ve en düşük seviyesi, aynı zamanda bir atölye görevi gören ve eve yaklaşırken son ana kadar gizli kalan bir garaja ev sahipliği yapıyor.

İçerideki yaşam alanları aydınlık ve yalın tasarlanmış. Binanın ısınmasına katkıda bulunan üç büyük açıklıkla aydınlatılan çift kat yükseklikteki oda, evin kalbi. İşlevler vestiyer, mutfak, kiler ve temizlik odasından oluşan merkezi bir blok etrafında düzenlenmiş. Bu beyaz hacim, yatak odalarına ve küçük bir asma kat ev ofisine bir geçit görevi gören ikinci kat koridoruna sahip.

Kuzeyde; çocuk yatak odaları ısı kaybını sınırlarken, evin sınırındaki ormanı çerçeveleyen dar yatay bantlarla aydınlatılıyor. L kıvrımında, kısmen güneşten koruyucu görevi gören ve evin iç sıcaklığını pasif olarak düzenleyen pergolalı bir teras bulunuyor.

Yapı malzemeleri basit ve dayanıklı seçilmiş; istinat duvarları taştan inşa edilmiş, ana kaplama ahşap, giriş bölümü yanmış sedir ve çatı ise çelikten yapılmış.

Pasif Ev terimi, enerji verimliliğini, konforu ve binaların sürdürülebilirliğini destekleyen yüksek performanslı bir bina standardını ifade ediyor. Tüm tasarım kararları önce binanın bir enerji modeli gerçekleştirilerek doğrulanmış ve daha sonra zemin üstü duvarların ve üç camlı UPVC pencerelerinin yalıtımı için çift profilli yapıya yönlendirmiş. Ahşap kaplama ve selüloz yalıtımı gibi malzemeler seçilerek yapının karbon ayak izini azaltmak hedeflenmiş.

--

Yer: Montreal, Canada

Ofis: L’Abri

Tasarım: Francis M Labrecque, Jérôme Codère, Vincent Pasquier, Antoine Mathys

Yüklenici: Construction Rocket

Danışman: Sarah Cobb

İnşaat Yılı: 2020

Fotoğraf: Raphaël Thibodeau

Bu Ayın Bülteninden

593a3aceb50eed7b5e0fa43b697d10c9 (1)
Haber

Öncü Mimarlar: Ludwig Mies van der Rohe

Ludwig Mies van der Rohe, modernizmin gelişimindeki rolüyle tanınan, 20. yüzyılın en etkili mimarlarından biridir.

İncele Angle Right
09a2eda720e9360bb8d23276d3cdf307
Proje

S.Bartolomeu Evi

Sónia Cruz–Arquitectura, Portekiz’in Aveiro şehrinin tarihi merkezi Bairro'nun sınırında yer alan bir ev tasarladı.

İncele Angle Right
d49827c2c51fc5927ddf03e6c7ff03ec
Proje

Friedrichstrasse Gökdelen Projesi (Kristal Kule)

Mies van der Rohe tarafından tasarlanan gökdelen, 1’inci Dünya Savaşı sonrasında ülkenin kalkınma girişimlerinin parçası olarak 1921 yılında açılan bir yarışma için üretildi.

İncele Angle Right
37df7be937de4c5013a0fa054b4f0f21
Proje

Alois Riehl Evi

Alois Riehl Evi, Mies’in 1907 yılında henüz 21 yaşındayken, Bruno Paul’un ofisinde çalışırken tamamladığı ilk projesidir.

İncele Angle Right
50a8e10c10a6ff6ea966593f6708e048
Proje

Pierre Chevet Spor Salonu

Fransa’nın hempcrete * kullanılarak inşa edilen ilk kamu binası Pierre Chevet Spor Salonu Lemoal Lemoal tarafından tasarlandı.

İncele Angle Right
a6546829a58ab1b48ec0e28c6b299bbb
Proje

İkidenizarası Şarapçılık

Serhat Akbay Mimarlık tarafından tasarlanan şarap üretim tesisi İzmir Urla’da 2021 yılında inşa edildi.

İncele Angle Right
a1773906a73146f6956eb24134252da5
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor: Boğaçhan Dündaralp

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor'da Prof. Dr. Abdi Güzer'in Ağustos ayındaki konuğu ddrlp Mimarlık ve Tasarım Hizmetleri ofisinin kurucusu, mimar Boğaçhan Dündaralp oldu.

İncele Angle Right