Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Villa Lumea

Pietri Architectes tarafından tasarlanan Villa Lumea, Fransa, Romainville’de bulunan bir kısmı dubleks olan 37 daireden oluşuyor.

“Villa Lumea” olarak anılan bina, Seine-Saint-Denis Romainville’de bulunuyor. Ekim 2022’de PietriArhitectes tarafından inşa edilen ve Youri Gagarin bölgesine yeni bir soluk getirmeyi hedefleyen, kentte yeni bir proje olarak yer alan yapıya Brénac and Gonzales önderlik ediyor. 37 özel daireden oluşan yapının mahalle dokusunun bir parçası olma amacı var.

Proje ve Çevresi

Dinamik bir coğrafyayla bağlantılı Romainville, Pantin şehrinin yanında ve Paris’in dışında bulunuyor. Şehir birkaç mahallenin kentsel mutasyonunu bir metamorfozunu başlatmak için konumunun stratejisini kullanıyor. 1960-1970 yıllarında tasarlanan ve Romainville’in girişinde bulunan Yuri-Gagarin bölgesi, nüfusun ve gelecekteki sakinlerin yeni beklentilerini karşılamak için yeniden düzenleniyor.

Pietri Architectes tarafından tasarlanan bu proje bölgenin merkezinde üçgen bir arsada planlanmış. Kuzey cephesi boyunca bulvarlara olan yakınlığı sayesinde, proje, bölge organizasyonu için gerekli hale gelen, dağıtıcı bir kentsel merkez olarak hizmet edecek. Bina, mahalleye bir meydan ve bir şehir stadyumu, aynı zamanda sakinler için bir buluşma yeri sunan bitişik bir yeşil alandan yararlanıyor.

Proje mahallenin var olan dokusuna uyum sağlarken aynı zamanda Pietri Architectes’in kendi mimari diline de uyum sağlayacak şekilde yapılmaya çalışılıyor. Bu sebeple, yapının bir cephesinin kavisli olması kentsel bağlama yumuşak bir dokunuş kazandırıyor.

Taş tonlarında tuğlalardan yapılan cephe pervazı, pürüzsüz ve kabartmalı yüzeye bir alternatif oluşturarak ışıkla etkileşime geçiyor. Yapıdaki ışık ve gölge oyunları, Almanya’da Rairies Montrieux tuğla fabrikasında yerel bilgiyi kullanarak üretilen nokta şekilli hafif kil tuğlalar sayesinde oluyor. Bu etki sayesinde projenin temel tipolojisi olan iki katlı apartman varlığını ortaya koyuyor.

İç mekan/Dış mekan

Projenin merkezi iç ve dış mekan arasında hareket ediyor. Bina açık alandan da yararlanan dubleks dairelerle birlikte 37 daireden oluşuyor.

Güneyde yer alan balkonlar yapıyı yavaşça bahçeye çıkan büyük bir merdiven gibi oyuyor. Balkonlar, gelecekteki sakinleri için hoş bir yaşam ve açık bir manzara görüşü sunuyor. Ayrıca bu balkonlar konstrüksiyonun diğer tarafındaki kıvrımları parçalayarak yapının şekline bir ritim katıyor. Binanın çatısı tüm kullanıcılarına açık bir teras imkanı sunuyor. Bu ekstra yaşam alanı çeşitli bitkilerle, bina sakinlerine mahalleyi ve Sapinière Parkı’nı gören panoramik manzara sunuyor.

Köklü Bir Mahalle Yaşamı İçerisinde Yeni Bir Proje

Ekim 2022’de inşaatı tamamlanan bu proje Youri Gagarin Bölgesi’ni hareketlendirme sürecinin bir parçası olarak yerini alıyor. Lot 5, aynı zamanda belediye spor tesisi, çocuklar için ayrılmış mekan, bir meydan ve şehir stadyumuna ev sahipliği yapıyor.


Proje Yeri: Romainville, Fransa

Proje Ofisi: Pietri Architectes

İşveren: SCCV Romainville Vassou/Nexity/Eiffage Immobilier

Peyzaj Projesi: Grue

İnşaat Bitiş Yılı: 2022

Bu Ayın Bülteninden

91f0a523a6dba2fc6e3773ea8e5f0b0f
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor: Serhat Akbay

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor serisinde Prof. Dr. Abdi Güzer'in Aralık ayında konuğu Serhat Akbay oldu.

İncele Angle Right
fcf17dd89c1fbcb775000594a2638ec3 (1)
Proje

Pingtung Halk Kütüphanesi

MAYU Architects tarafından projelendirilen Pingtung Halk Kütüphanesi, 1983 yılında inşa edilmiş ve Pingtung Millennium Parkı’nın ortasında bulunan mevcut bir kültür merkezinin genişletilme ve yenilenme projesi.

İncele Angle Right
a09c1c55462c98218e6032cd0e2c9c9e
Proje

Îlot Tri Postal

Cobe Architecture & Paysage, Bordeaux’daki Tri Postal konut bloğundaki iki binayı tasarladı.

İncele Angle Right
f85e0079d8f393a38dfcd92438dcfad9
Referans

Can Evi

PIN Architects tarafından tasarlanan Can Evi, Bursa’nın Mudanya ilçesinde yer alıyor.

İncele Angle Right
f5ad7ab7decf8e930c49b9c2329e6ef2
Proje

Mirai Kemerler Evi

Sanjay Puri Architects tarafından tasarlanan ev, Bhilwara Hindistan’da yer alıyor. 622 m²'lik küçük bir konut villa yerleşimi üzerinde tasarlanan Mirai, Hindistan Racastan'ın sıcak çöl iklimine yanıt olarak tasarlanan bir konut projesi.

İncele Angle Right
32cc0d86148cde9adba7fdf86aa6351f
Proje

NIU | N90

Fran Silvestre Arquitectos tarafından tasarlanan NIU | N90 İspanya'nın Valensiya kentinde yer alıyor.

İncele Angle Right
7D70626b6f0f9128f802eadf3217ce03
Referans

YC INOX TR Pipe Factory

Türkiye’ye yatırım yapan Tayvanlı paslanmaz çelik firmasının üretim ve yönetim yapısı YC INOX TR Pipe Factory Iglo Architects tarafından tasarlandı.

İncele Angle Right
Daa559e35e82c8378adbc82fae2bea0a
Proje

Jaspis Villa & Nefrit Villa

Uvita kasabası yakınlarında denizden 300 metre yükseklikte 11.000 m² bir arsa üzerinde, ormanlık bir tepede iki küçük villa olarak Studio Formafatal tarafından tasarlanan proje, Kosta Rika'daki ilk “sıkıştırılmış toprak” uygulaması.

İncele Angle Right