Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

YC INOX TR Pipe Factory

Türkiye’ye yatırım yapan Tayvanlı paslanmaz çelik firmasının üretim ve yönetim yapısı YC INOX TR Pipe Factory Iglo Architects tarafından tasarlandı.

Projenin amacı, Türkiye’ye yatırım yapan Tayvanlı paslanmaz çelik firmasının üretim ve yönetim yapısının tasarlanması işidir.

Yapının kurgusundaki ana hedefler; çalışanlarının nitelikli ve prestijli bir ortamda verimli ve istekli çalışabilmesi, üretim ve yönetim bağlantılarının kolaylığı, enerji verimliği, sürdürülebilirlik, atık yönetimi, proses akışının optimizasyonu kriterleri oldu. Ayrıca Firmanın önemsediği Feng shui kurallarına göre yapının giriş açıları, mekânsal ilişkiler, form, renk, doğa ögelerinin kullanımı, bereketli ve iyi ilişkilerin kurulmasına teşvik eden saygılı bir yapıya sahip olma beklentisi tasarımda yönlendirici oldu.

Esas olarak yapının bir fabrika binası olması pek çok standardın ve proses gerekliliklerinin uygulanmasını şart koşuyor. Hatta forma da esneklik kazandırmak pek mümkün olamıyor.Yönetim ve sosyal alanlar mimarinin fark yaratabilecek fırsatlarını verebiliyor. Giriş bölümü Feng shui ilkelerinde sert köşeleri kıracak ve yapının mimari ilgisini üzerine toplayacak şekilde yumuşak hatlarda tasarlanarak su ögesinin içine yerleştirildi. Bodrum katı açığa çıkartmak adına oluşturulan köprü, su kas katları ve amfitiyatro alanıyla sınırları çizilen bahçeyle çalışanlar için sosyal alanlar oluşturuldu.

Yapının yüksek prestij algısı oluşturma talebi, misafirlerin üretim alanındaki hareketlilikten uzaklaştırılması prensibini oluşturdu. Bunu sağlamak amacıyla misafir araçlarının park alanını örten giriş kanopisi kullanıldı. Gelen misafirlerin adının yazıldığı elektronik karşılama bordu giriş kapısının üzerinde yerleştirilerek uzun bir yürüme yolu ile binaya yönlendirildi. Bu esnada misafir; peyzaj, su ve mimari ögelerle her adımda oluşan sürpriz etkilere hazırlandı.

Yapı girişi ferah, heykelsi duruşuyla sanat koleksiyoneri olan firmanın eserlerini sergileyebilmesine olanak verebilecek şekilde tasarlandı. Derin perspektifli manzarayı, bahçeyi ve su oyunlarını işaret eden galeri boşluğuna yerleştirilen kırmızı merdiven heykelsi duruşuyla tüm katlarda kendini seyrettiriyor.

Üreticisi oldukları paslanmaz çelik malzeme iç ve dış mekanlarda detayları zenginleştiriyor.

Üretim tarafındaki uzun cephede konumlanan viyadük rampa fikriyle bodrum kat olarak tasarlanan üretim katı, istinat duvarları yapımından ve devasa dolgulardan tamamen kurtarıldı. Binadan uzaklaştırılarak yerleştirilen viyadük sayesinde bodrum kat; üretim ve bakımı kolay, tüm cephesi açığa çıkan, ışık alabilen kullanışlı bir çözüme dönüştü. Viyadük altında da kata özel sosyal alan ve açık depolama alanları elde edilebildi.

Planlamada, yapı kullanıcısı olan mavi ve beyaz yakalı çalışanların birbirleriyle, üretim ve ofis alanlarıyla işlevsel ilişkisinin olabilecek en pratik şekilde kurulması ön planda tutuldu. Çalışan girişleri, soyunma, laboratuvar, eğitim alanları, operasyon yöneticileri ve teknik ofis çalışanlarının mekanları üretim ve sevkiyat alanlarıyla en uygun mesafelere ve katlara yerleştirilerek görsel olarak da birbirlerini görebilecekleri şekilde konumlandırıldı. Araç manevra, tartım alanlarının ölçüleri, prosese göre yerleştirilen kapılar, yatay ve düşey taşıma yapan elemanlar ile operasyonu hızlandıran vinç yerleşimleri verimliliği ve üretim hızını etkileyecek şekilde detaylandırıldı.

Yemekhane alanı, bahçe ile komşu, sosyal kullanıma uygun olacak yere yerleştirildi. Açık hava sunumuna uygun tasarlanan amfitiyatro basamakları, gölge imkânı veren yarı açık alanlar ve serinletici ve dinlendirici su oyunları şirket bağlarını güçlendiren sosyalleşme alanlarını oluşturuyor.

Bir fabrika yapısı olarak emsalleriyle kıyaslandığında bulunduğu coğrafyada varlığını hissettiren, akılda kalıcı, prestijli, merak uyandıran, çalışma isteği veren bir varoluşa sahip olması amaçlandı.Bodrum katının her iki yönde açığa çıkan cephesinin kazandırdığı sosyal alanlar, açık alanların kullanımı, bol ışık alan cephe yorumları ve ferah iç mekân çözümleri, atık ve tehlikeli operasyonların iş güvenliğini artırıcı çözümleri, engelli dostu yapısıyla yapı farklılaşıyor.

Tasarımdan öncelikli beklenti; firmanın sahip olduğu gücün, vizyonun, uzmanlığın, kaliteye verilen önemin, çalışan mutluluğuna değer verildiğinin hissedildiği nitelikli bir yaşam alanına ulaşılmasıydı.

Çalışanlara benzersiz bir çalışma ortamı sunulmasıyla mutlu, yüksek motivasyonlu, verimli çalışılan, aidiyet duygusunun güçlü olduğu bir ekip sahibi olmak vizyonun en öncelikli hedefiydi.Finalde gelinen noktada hızla amaçlanan çalışan kalitesine ulaşılmasına tasarımın yaptığı katkıyı görmek sevindirici oldu.

Firma, anavatanından hayli uzakta gerçekleştirdiği bu yatırımda hedef pazara, müşterilere, çalışan ve çevreye vermek istediği mesajların olumlu geri dönüşlerini beklenenden hızlı alabilmekten heyecan duyuyor. Yatırımın sektöre ilham verici bir örnek olduğu düşünülmekte.

Enerji verimliliğine, yalıtıma verilen önem, proses ısılarının geri kazanımı, proses atıklarının geri dönüştürülebilmesi, gün ışığından faydalanılması, yağmur sularının ve gri suların geri kazanımı sürdürülebilirliği temin ediyor.

Ofis alanlarında gün ışığından faydalanma, ısı ve ses kalitesi sağlanabilmesi adına yüksek nitelikli cam tercihleri, mesh gölgelemeler konfor ve enerji tasarrufları sağlamakta. Açık alanlarda kullanılan su ögesi yaz sıcaklarında oluşturduğu mikro iklimle serinletici bir ortam sağlamak için kullanıldı.

Projede tüm beyaz ve mavi yakalı ıslak hacimlerde; bataryalar, seramik sağlık gereçleri (klozet, lavabo, hela taşları ve pisuarlar) ve tamamlayıcı ürünlerde Kale markası kullanılmıştır.

 Kullanılan ürün modelleri: klozet- IDEA SMART, klozet kapağı- IDEA SMART, lavabo-ETERNAL, pisuar- NORDIC, pisuar ara bölme- OPTIMUM, klozet kumanda paneli-VERSUS CAPSULE, fotoselli batarya-FLAT DUAL, pisuar yıkama sistemi-COMPACT, sıvı sabunluk-PUBLIC.


Proje Yeri: Dilovası / Kocaeli

Proje Ofisi: Iglo Architects

Tasarım Ekibi: Zafer Karoğlu , Yıldırım Gigi

Mimari Proje Ekibi: Denizhan Mutlay , Ezgi Şenol, Büşra Aslan, Herdem Nalan Gülbahçe

Proje Yöneticisi : Yıldırım Gigi

İşveren: YC INOX TR

Ana Yüklenici: Yıkılmaz - Yapısal İnşaat

Konsept Tasarımı: Iglo Architects

İç Mekan Projesi: Iglo Architects

Peyzaj Projesi: Beyza Çermikli

Uygulama Projesi: Iglo Architects

Cephe Tasarımı: Iglo Architects

Mobilya Tasarımı: Iglo Architects

Aydınlatma Tasarımı: Iglo Architects

Grafik Tasarım: Iglo Architects

Statik Projesi: Büro İstanbul

Mekanik Projesi: MED Mekanik

Elektrik Projesi: Esan Mühendislik

Tesisat Projesi : MED Mekanik

Çelik Projesi : Büro İstanbul

Altyapı Projesi: Ayşegül Atacan Öğüt

Yangın Tahliye Projesi : ADAL

Yangın Güvenlik Danışmanı : ADAL

Fotoğraf : Fethi İzan

3 Boyutlu Görselleştirme: Iglo Architects

Mimari Mesleki Kontrollük : Iglo Architects

Şantiye Yöneticisi : A.Tevfik Unat

Proje Başlangıç Yılı: 2020

İnşaat Bitiş Yılı: 2022

Arsa Alanı (m2): 35.000 m²

Toplam İnşaat Alanı (m2): 39.000 m²

Bu Ayın Bülteninden

91f0a523a6dba2fc6e3773ea8e5f0b0f
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor: Serhat Akbay

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor serisinde Prof. Dr. Abdi Güzer'in Aralık ayında konuğu Serhat Akbay oldu.

İncele Angle Right
fcf17dd89c1fbcb775000594a2638ec3 (1)
Proje

Pingtung Halk Kütüphanesi

MAYU Architects tarafından projelendirilen Pingtung Halk Kütüphanesi, 1983 yılında inşa edilmiş ve Pingtung Millennium Parkı’nın ortasında bulunan mevcut bir kültür merkezinin genişletilme ve yenilenme projesi.

İncele Angle Right
a09c1c55462c98218e6032cd0e2c9c9e
Proje

Îlot Tri Postal

Cobe Architecture & Paysage, Bordeaux’daki Tri Postal konut bloğundaki iki binayı tasarladı.

İncele Angle Right
f85e0079d8f393a38dfcd92438dcfad9
Referans

Can Evi

PIN Architects tarafından tasarlanan Can Evi, Bursa’nın Mudanya ilçesinde yer alıyor.

İncele Angle Right
f5ad7ab7decf8e930c49b9c2329e6ef2
Proje

Mirai Kemerler Evi

Sanjay Puri Architects tarafından tasarlanan ev, Bhilwara Hindistan’da yer alıyor. 622 m²'lik küçük bir konut villa yerleşimi üzerinde tasarlanan Mirai, Hindistan Racastan'ın sıcak çöl iklimine yanıt olarak tasarlanan bir konut projesi.

İncele Angle Right
32cc0d86148cde9adba7fdf86aa6351f
Proje

NIU | N90

Fran Silvestre Arquitectos tarafından tasarlanan NIU | N90 İspanya'nın Valensiya kentinde yer alıyor.

İncele Angle Right
fb889fbc85dcbda563627389c9a1439b
Proje

Villa Lumea

Pietri Architectes tarafından tasarlanan Villa Lumea, Fransa, Romainville’de bulunan bir kısmı dubleks olan 37 daireden oluşuyor.

İncele Angle Right
Daa559e35e82c8378adbc82fae2bea0a
Proje

Jaspis Villa & Nefrit Villa

Uvita kasabası yakınlarında denizden 300 metre yükseklikte 11.000 m² bir arsa üzerinde, ormanlık bir tepede iki küçük villa olarak Studio Formafatal tarafından tasarlanan proje, Kosta Rika'daki ilk “sıkıştırılmış toprak” uygulaması.

İncele Angle Right