Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Kindergarten of Museum Forest

Atelier Apeiron tarafından tasarlanan Kindergarten of Museum Forest, Yunchao Xu'un sınırları açmayı kucaklamak için her zaman uyguladığı "Apeironology" tasarım felsefesini izleyen en son tasarımı, disiplin çizgilerini aşan ve tipolojik sınırları kıran bir proje.

Yunchao Xu çocukların bir dizi sınıf yerine küçük bir kasabaya ihtiyacı olduğunu vurguluyor.

Modern toplum, bedeni disiplinler aracılığıyla evcilleştirir ve sosyal disiplinler, insanların “doğru” davranmasını talep eder. Foucault, disiplinin modern eğitimin tüm yönlerine nüfuz eden önemli bir özelliği haline geldiğine inanıyordu.

Firmanın görüşüne göre “geniş bir oyun alanı, geniş sınıflar ve çok işlevli alanlar”, “iyi bir okul” oluşturan yapılandırmalardır. Peki ya anaokulu çağındaki çocuklar? Atelier Apeiron’dan mimar Yunchao Xu, sözde “iyi okul” tanımının çocuklar için bir tür mekansal disiplin sağladığına inanıyor. Çocukların topluma ilk adımı olan anaokulları açık ve ücretsiz olmalıdır.

Shenzhen Second Kindergarten, 1982’de Shenzhen’deki ilk kamu anaokullarından biri olarak kuruldu. Okullar, Shenzhen’in büyümesine tanık oldu ve Shenzhen halkının çocukluk duygularının ve anılarının büyük bir bölümünü oluşturdu. Bölgenin arazi koşulları, kalabalık bir çevre ve eski binalara yapılan sınırlı yatırım göz önüne alındığında, insanlar yeniden yapılanmanın önemini sorgulamaya başladı. Bu bağlamda, Yunchao Xu ilk kez anaokulu projelerine katılma fırsatını yakaladı.

Yunchao Xu, “Bu anaokulunun tasarımını hatırlamak, bir mimarın saplantısını bırakma sürecidir” diyor.

Anaokulu projelerinden önce, Yunchao Xu’nun çalışmaları büyük ölçekli binalara ve şirket merkezleri, yüksek teknoloji parkları ve kültürel kompleksler için şehir planlamasına odaklanmıştı. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Columbia Üniversitesi’ndeki eğitim deneyimi sırasında, modernist mimarinin klasik estetiğine karşı bir hayranlık geliştirdiği Steven Holl ve Kenneth Frampton ile çalıştı. Önceki deneyimlerini anaokulu projesine uyguladı, ancak planların hiçbiri onu tatmin etmedi.

O zamandan beri, Yunchao Xu eski kampüsü ziyaret etti ve oynayan çocukları dinlerken ağaçların arasından özgürce yürüdü. Bir baba ve bir mimarın bakış açısından, küçük çocukların, yetişkinlerden farklı olarak mekan ölçeğine karşı farklı duygusal bağları olduğunu fark etti. O andan itibaren çocukların duyguları tasarımın odak noktası oldu. Küçük çocuklar için, birbirine bağlı ücretsiz bir yürüyüş yolunun büyük bir oyun alanından daha çekici olduğuna ve sınırları olmayan küçük bir sınıfın, eksiksiz olanaklara sahip büyük bir sınıftan daha geniş olduğuna inanıyordu.

Yunchao Xu, bir anaokulu, yetişkinler tarafından dikte edilen yerleşik kurallara ve disipline sahip bir yer olan bir eğlence parkı gibi tasarlanırsa, çocukların anaokuluna ısınamayacaklarını düşündü. Lunapark tarzı kampüsün, ebeveynleri memnun etmeye yarayan bir ilüzyon olduğunu dile getirdi. Yunchao Xu, “çok fazla kural varsa oyunlar hiç eğlenceli olmaz” diyor. Mimar, çocukların hayal gücünün “gürültülü” renkler ve bol olanaklarla sınırlandırıldığını düşünüyor. Oyuncaklarla dolu bir etkinlik odasına kıyasla, çocuklar keşfetmeleri için bırakılan boş alanlarda kendi oyun kurallarını oluşturmayı tercih edebilirler.

Herhangi bir tahmine uymayan, abartılı biçimler, çocuksu renkler içermeyen mekanlar, pek çok kişinin “anaokulu” olarak tanımlayabileceği bir yapıya benzemiyor. Kremsi beyaz dış duvarlar, sıcak ahşap renkli iç mekanlar ve temiz ve şeffaf camlar, kalabalık toplulukla tam bir tezat oluştururken aynı zamanda birbiriyle uyum içinde.

Çevredeki peyzaj kaynaklarının analizinde, sınıf pencerelerinin konut bloklarının ve ana yolun etkilerinden kaçınmasını sağlayan farklı yönlerde eksenler ortaya çıkar. Sınıflar, içten dışa görsel bir koridor oluşturacak şekilde kademelendirilmiş. Aynı zamanda, bina bol miktarda doğal güneş ışığından ve düzgün havalandırmadan yararlanıyor. Yunchao Xu, “ödünç alınan manzara” ifadesiyle topluluk manzarasını kampüse tanıttı ve çocukların kampüs boyunca doğa ile sık sık temas halinde olmasını sağladı. Her sınıf doğa ile çevrilidir ve dışarıda bir yürüyüş sizi ormana götürür. Her sınıf doğa ile çevreleniyor ve dışarıdaki herhangi bir yürüyüş ormana çıkıyor.

--

Proje Yeri: Shenzhen Guangdong Çin Halk Cumhuriyeti

Proje Ofisi: Yunchao Xu Atelier Apeiron

Proje Tipi: Anaokulu / Kreş

Proje Tipi Grubu: Eğitim Yapısı

Tasarım Ekibi: Hongrui Liu Jiachuan Qi Jianxuan Chen Kan Gao Elvis Lin Yang Shi Shengjie Zhang Kun Qian Lulu Chen Tianxiong Li

İşveren: Bureau of Public Works of Shenzhen Municipality Shenzhen Second Kindergarten

Ana Yüklenici: Shanghai Baoye Group Corp

Peyzaj Projesi: Yanjun Xing Rui Lin

İç Mekan Projesi: Zhiliang Zhang

Proje Yöneticisi: Yunchao Xu

Aydınlatma Tasarımı: GD Lighting

Elektrik Projesi: Ying Lin Wensheng Lin

Fotoğraf: Schran Image

Proje Başlangıç Yılı: 2018

Proje Bitiş Yılı: 2021

İnşaat Başlangıç Yılı: 2021

İnşaat Bitiş Yılı: 2021

Toplam İnşaat Alanı: 4515 m2

Bu Ayın Bülteninden

1. Ali Mukbil Gökdoğan Atakoy
Etkinlik

Sunum ve Söyleşi: "Erken Cumhuriyet'ten Günümüze Türkiye'de Konut"

Salt, 1985’ten bu yana her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi günü kutlanan Dünya Mimarlık Günü kapsamında Kalebodur desteğiyle film gösterimi ve söyleşi programı düzenliyor.

İncele Angle Right
5. Infinity According To Florian 2022
Etkinlik

Gösterim: Infinity According to Florian [Florian'a Göre Sonsuzluk]

Salt, 1985’ten bu yana her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi günü kutlanan Dünya Mimarlık Günü kapsamında Kalebodur desteğiyle film gösterimi ve söyleşi programı düzenliyor.

İncele Angle Right
EREN
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor: Eren Çıracı

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor serisinde Prof. Dr. Celal Abdi Güzer'in bu ayki konuğu FIELDS Architecture + Industrial Design kurucularından mimar Eren Çıracı oldu.

İncele Angle Right
Steirereck Am Pogusch (20)
Proje

Steirereck am Pogusch

PPAG architects, onlarca yıldır dünyanın en iyi gastronomi kuruluşları arasında yer alan Viyana restoranı "Steirereck"in bir yan kuruluşu olan "Steirereck am Pogusch"u tamamladı. Pogusch, Avusturya Alpleri'nden 1059 m yüksekliğinde bir geçittir ve Steirereck am Pogusch, kendi tarım arazileriyle çevrili geçidin tepesinde yer alıyor.

İncele Angle Right