Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Sunum ve Söyleşi: "Erken Cumhuriyet'ten Günümüze Türkiye'de Konut"

Salt, 1985’ten bu yana her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi günü kutlanan Dünya Mimarlık Günü kapsamında Kalebodur desteğiyle film gösterimi ve söyleşi programı düzenliyor.

Atölye II-III

Salt’ın Kalebodur desteğiyle hazırladığı Dünya Mimarlık Günü programı kapsamındaki sunum ve söyleşide, mimarlar Bülent Batuman ve Emel Cantürk ile Salt Araştırma ve Programlar’dan Orkun Dayıoğlu bir araya gelecek.

Cantürk, konutun sanayi toplumlarının başlıca sosyal sorunu hâline geldiği ve dolayısıyla ilk defa mimarlık pratiğinin gündemine girdiği 19. yüzyıl endüstri kentlerinden günümüze “konut” odağında tarihsel bir izlek sunacak. Artan nüfus karşısında oluşan yeni ve düzenli konut gereksinimi, değişen üretim biçimleri ve barınma alışkanlıkları ile bu süreçlerin Cumhuriyet’in kuruluşundan günümüze Türkiye’deki seyrini değerlendirecek. Sunumda, Türkiye’de süregelen konut sorununa yönelik çözüm arayışları da irdelenecek. Batuman ise konutun ekonomik rolünün yanı sıra ideolojik işlevini Türkiye’nin özgül tarihsel bağlamı içinde ele alacak. Bir yaşam birimi olarak konut (ve bir yaşam alanı olarak konut çevresi) ile toplumsal bir inşa (ya da toplumsallık inşası) olarak konut tarihi gibi konular üzerinde duracak. Program, Bülent Batuman ve Emel Cantürk’ün Orkun Dayıoğlu moderatörlüğündeki söyleşisiyle sona erecek.

4 Ekim Çarşamba günü saat 18.30’da Salt Galata, Atölye II-III’te gerçekleştirilecek program herkesin katılımına açık ve ücretsizdir.

Yerler sınırlıdır, rezervasyon yapılmamaktadır.

Emel Cantürk Akyıldız, Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nde öğretim üyesi. Lisansını İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde, yüksek lisans ve doktorasını aynı üniversitenin Mimari Tasarım Programı’nda tamamlamıştır. 2013-2021 yıllarında Maltepe Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nde tasarım stüdyosu, grafik iletişim ve mimari tasarım kuramı dersleri veren Cantürk’ün araştırma alanları arasında mimarlık eğitimi, mimari tasarım, modern mimarlık kültürü bulunuyor.

Bülent Batuman, Bilkent Üniversitesi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı ile Mimarlık bölümlerinde öğretim üyesi. Lisans ve yüksek lisansını Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde, doktorasını Binghamton’daki New York Eyalet Üniversitesi’nde tamamladı. Hâlen kentsel tasarım ve modern şehirciliğin kültürel politikaları üstüne dersler veren Batuman’ın araştırma konuları arasında yapılı çevrenin toplumsal üretimi, modern mimarlık, şehircilik kuramı ve tarihi ile kentsel siyaset bulunuyor. Yayımlanan kitapları arasında The Politics of Public Space (2009), Mimarlığın ABC’si (2012), New Islamist Architecture and Urbanism (2018), Kentin Suretleri (2019); editörlüğünü yaptığı yayınlar arasında Cities and Islamisms (2021) ve The Urban Refugee (Kıvanç Kılınç ile birlikte, 2024) yer alıyor.

Bu Ayın Bülteninden

5. Infinity According To Florian 2022
Etkinlik

Gösterim: Infinity According to Florian [Florian'a Göre Sonsuzluk]

Salt, 1985’ten bu yana her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi günü kutlanan Dünya Mimarlık Günü kapsamında Kalebodur desteğiyle film gösterimi ve söyleşi programı düzenliyor.

İncele Angle Right
EREN
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor: Eren Çıracı

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor serisinde Prof. Dr. Celal Abdi Güzer'in bu ayki konuğu FIELDS Architecture + Industrial Design kurucularından mimar Eren Çıracı oldu.

İncele Angle Right
Kindergarten Of Museum Forest (12)
Proje

Kindergarten of Museum Forest

Atelier Apeiron tarafından tasarlanan Kindergarten of Museum Forest, Yunchao Xu'un sınırları açmayı kucaklamak için her zaman uyguladığı "Apeironology" tasarım felsefesini izleyen en son tasarımı, disiplin çizgilerini aşan ve tipolojik sınırları kıran bir proje.

İncele Angle Right
Steirereck Am Pogusch (20)
Proje

Steirereck am Pogusch

PPAG architects, onlarca yıldır dünyanın en iyi gastronomi kuruluşları arasında yer alan Viyana restoranı "Steirereck"in bir yan kuruluşu olan "Steirereck am Pogusch"u tamamladı. Pogusch, Avusturya Alpleri'nden 1059 m yüksekliğinde bir geçittir ve Steirereck am Pogusch, kendi tarım arazileriyle çevrili geçidin tepesinde yer alıyor.

İncele Angle Right