Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor: Buşra Al

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor serisinde Prof.Dr. Celal Abdi Güzer'in bu ayki konuğu Plug Ofis’in kurucusu mimar Buşra Al oldu.

Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun olan ve Bilgi Üniversitesi - Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı’nda eğitimini tamamlayan Buşra Al, 2014 yılında PLUGOFIS’i kurdu. Mimari bakış açısını ve mesleki deneyimini paylaşttığı aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Celal Abdi Güzer: Sen tek başına ofis yürüten az sayıda kadın mimardan birisin. Çoğu, ortaklı yapı içinde olmayı tercih ediyor. Senin temsiliyet açısından özgün bir yanın var. Peki bunun avantaj ve zorlukları var mı?

Buşra Al: Tabii var. Ben yarışmalara girmeye başladığımda ve meslek hayatımda hep kolaboratif katılımlar oluyordu, tek başına yapmak ya da tartışmak çok zor. Sadece teknik açıdan da değil. Hep kendi ofisim olsun istiyordum ama hep biriyle ortak ya da kolektif devam edeceğimi düşünüyordum.

Bu yarışmalardan sonra, bir kaç tane de birincilik olunca, işlerin alınması esnasında aslında çoklu yapının çok zorlayıcı olduğunu farketmeye başladım. İkincisi; özellikle kamudaki işverenler, yanınızda biri olduğunda onunla muhatap oluyor.

Ekip temsilcisi ya da iletişim kurulacak kişinin siz olduğunuzu özellikle belirtmenize rağmen erkek olan ortağınız aranıyor. Bir yere tek başınıza gideceğiniz zaman, telefon açılıp “yanınızda bir erkekle gelir misiniz?” diye özellikle rica ettiler bir iki defa. Bunları görünce şöyle düşünmeye başladım; iki varoluşu da kabul edecek bir kültürel ortam yoksa bunun içinde, benim de bununla ilgili ciddi bir rahatsızlığım varsa bir şey yapmam gerekiyor. 

Bu Ayın Bülteninden

Termaltesis
Söyleşi

Yapıları Konuşuyoruz: Yalova Termal Tesis

Yapıları Konuşuyoruz söyleşi serimizin sıradaki bölümünde PDG Mimarlar’ın kurucularından Murat Şahin’i konuk ediyoruz. Söyleşide konu ettiğimiz proje ise Yalova Termal Tesis.

İncele Angle Right
İzmir Tarımı Geliştirme Merkezi Sasalı Biolab (1).Jpg
Referans

İzmir Tarımı Geliştirme Merkezi - Sasalı Biolab

Horizon 2020 kapsamında hazırlanan, Mert Uslu Mimarlık tarafından tasarlanan proje, hem eğitim hem de üretim odaklı bir araştırma enstitüsü. Projede Kalebodur ürünleri kullanılmıştır.

İncele Angle Right
Tekirdag (2)
Söyleşi

Yapıları Konuşuyoruz: Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kompleksi

Yapıları Konuşuyoruz söyleşi serimizin yeni bölümünde Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kompleksi’ni ele alıyoruz. Bu bölümdeki konuklarımız ise Lift Studio’nun kurucuları Oğuzhan Aydın ve Sinan Tuncer.

İncele Angle Right
Canevi (2)
Söyleşi

Yapıları Konuşuyoruz: Can Evi

Yapıları Konuşuyoruz söyleşi serimizin yeni döneminde ilk olarak PIN Architects’in kurucu ortakları Salih Küçüktuna ve Fikret Sungay’ı konuk ediyor, odağımıza Bursa’nın Mudanya ilçesindeki Can Evi’ni alıyoruz.

İncele Angle Right
85596 Main 3165 1 85596 Sc V2com
Proje

Le Meridien Hotel Peyzaj Projesi

Shma Company Limited, Çin'in Zhengzhou şehrindeki Le Meridien Hotel'in peyzaj projesini tasarladı.

İncele Angle Right
Angsana Chengdu Wenjiang (3)
Proje

Angsana Chengdu Wenjiang

Lacime Architects tarafından tasarlanan Angsana Chengdu Wenjiang Çin'in Siçuan eyaletinin başkenti Çengdu'da konumlanıyor.

İncele Angle Right
007 Magnolia LZ Ph Gonzalo Viramonte
Proje

Magnolia

estudioLZ tarafından tasarlanan Magnolia, var olan 2 konuta ek 6 konut ünitesiyle genişletilen sade ve özgün bir mimari üslup sergiliyor.

İncele Angle Right
PHIVE (60)
Proje

PHIVE

Manuelle Gautrand Architecture tarafından tasarlanan Sidney Parramatta Meydanı'ndaki "PHIVE" projesi, kütüphane ve sergi alanlarının bulunduğu kamusal ve kültürel bir yapı.

İncele Angle Right