Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

PHIVE

Manuelle Gautrand Architecture tarafından tasarlanan Sidney Parramatta Meydanı'ndaki "PHIVE" projesi, kütüphane ve sergi alanlarının bulunduğu kamusal ve kültürel bir yapı.

Parramatta şehri, Sidney’in batı tarafında yer alıyor ve önemli bir iş bölgesi olarak Avustralya’nın metropol bölgesi olan Greater Western Sidney’in bir parçası.

Proje bir keşif merkezi ve etkileşimli sergiler içeren kültürel miras alanlarına sahip. Yerli halka ait nesneler ise “Aboriginal Keeping Place” adı verilen kültürel mirasını korumak ve sergilemek için özel olarak oluşturulan bölümde bulunuyor.

Tesisin içinde yer alan araştırma laboratuvarı ve profesyonel hizmetler, Belediye’nin kültürel miras koleksiyonuna ve kültürel programlarına erişim sağlıyor.

Phive, artık yeni bir şehir simgesi ve yerel halk ile ziyaretçilerin buluşabileceği, keşfedebileceği, öğrenebileceği ve paylaşabileceği bir yer.

Şehrin merkezi gezinti aksı, alan boyunca uzanarak belediye binasının güney cephesinde yer alıyor

Tasarım ekibi meydanın aydınlığını, gökyüzüne ve güneşe olan açıklığını tüm yıl boyunca vurgulamak istemiş.

Projenin hacmini güneşin rotasıyla şekillendirmek de tasarımın sürdürülebilir hedeflerinden. Tüm yıl boyunca güneşin kordonu aydınlatmasına izin vermek, “kamusal alan” kavramını vurgulamak için cömert bir yöntem.

Hem cephe hem çatı işlevi üstlenen bina kabuğu, koruyucu bir yüzey olarak çalışıyor. Bu yüzey, kamusal ve kültürel yapının benzersizliğini ifade eden, art arda batıya ve doğuya, meydana ve gökyüzüne bakma imkanı veren sağlayan yüzlerce katlanmış panelden yapılmış.

Aynı zamanda sürdürülebilir bir dış kabuk ısıdan koruyan, ışığı ve görüntüyü filtreleyen, projenin iç ve dış mekanlarında şiirsel bir atmosfer yaratmış.

Renkler, telopea, fırça çalısı ve grevilya bitkileri gibi yerel bitki örtüsü ve topraktan esinlenmiş. Eğimli yüzey de detaylı bir şekilde tasarlanmış ve pasif iklimlendirme görevi görecek şekilde şekillendirilmiş.

Phive, sıcak havanın yapının tepe kısmına kadar yükselmesini teşvik etmek için şekillendirilmiş bütünsel bir proje.

--

Proje Yeri: Sidney, Parramatta

Proje Ofisi: Manuelle Gautrand Architecture

Proje Tipi: Kütüphane

İşveren: Parramatta City Council

Proje Başlangıç Yılı: 2016

Proje Bitiş Yılı: 2019

İnşaat Başlangıç Yılı: 2020

İnşaat Bitiş Yılı: 2022

Toplam İnşaat Alanı: 15000 m2

Bu Ayın Bülteninden

Busraal
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor: Buşra Al

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor serisinde Prof.Dr. Celal Abdi Güzer'in bu ayki konuğu Plug Ofis’in kurucusu mimar Buşra Al oldu.

İncele Angle Right
Termaltesis
Söyleşi

Yapıları Konuşuyoruz: Yalova Termal Tesis

Yapıları Konuşuyoruz söyleşi serimizin sıradaki bölümünde PDG Mimarlar’ın kurucularından Murat Şahin’i konuk ediyoruz. Söyleşide konu ettiğimiz proje ise Yalova Termal Tesis.

İncele Angle Right
İzmir Tarımı Geliştirme Merkezi Sasalı Biolab (1).Jpg
Referans

İzmir Tarımı Geliştirme Merkezi - Sasalı Biolab

Horizon 2020 kapsamında hazırlanan, Mert Uslu Mimarlık tarafından tasarlanan proje, hem eğitim hem de üretim odaklı bir araştırma enstitüsü. Projede Kalebodur ürünleri kullanılmıştır.

İncele Angle Right
Tekirdag (2)
Söyleşi

Yapıları Konuşuyoruz: Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kompleksi

Yapıları Konuşuyoruz söyleşi serimizin yeni bölümünde Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kompleksi’ni ele alıyoruz. Bu bölümdeki konuklarımız ise Lift Studio’nun kurucuları Oğuzhan Aydın ve Sinan Tuncer.

İncele Angle Right
Canevi (2)
Söyleşi

Yapıları Konuşuyoruz: Can Evi

Yapıları Konuşuyoruz söyleşi serimizin yeni döneminde ilk olarak PIN Architects’in kurucu ortakları Salih Küçüktuna ve Fikret Sungay’ı konuk ediyor, odağımıza Bursa’nın Mudanya ilçesindeki Can Evi’ni alıyoruz.

İncele Angle Right
85596 Main 3165 1 85596 Sc V2com
Proje

Le Meridien Hotel Peyzaj Projesi

Shma Company Limited, Çin'in Zhengzhou şehrindeki Le Meridien Hotel'in peyzaj projesini tasarladı.

İncele Angle Right
Angsana Chengdu Wenjiang (3)
Proje

Angsana Chengdu Wenjiang

Lacime Architects tarafından tasarlanan Angsana Chengdu Wenjiang Çin'in Siçuan eyaletinin başkenti Çengdu'da konumlanıyor.

İncele Angle Right
007 Magnolia LZ Ph Gonzalo Viramonte
Proje

Magnolia

estudioLZ tarafından tasarlanan Magnolia, var olan 2 konuta ek 6 konut ünitesiyle genişletilen sade ve özgün bir mimari üslup sergiliyor.

İncele Angle Right