Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Magnolia

estudioLZ tarafından tasarlanan Magnolia, var olan 2 konuta ek 6 konut ünitesiyle genişletilen sade ve özgün bir mimari üslup sergiliyor.

Magnolia 8 konut ve iki mevcut evden oluşan bir konut kompleksi. Villa Allende şehrinin çevre bölgesinin kuzeyinde yer alan 1.370 m2’lik bir arsa üzerinde yer alıyor. Saldan Nehri’nin yakınında görülebilen, proje fikrini şekillendiren doğal ve geniş bir konturun izini taşıyan bir kentsel çevreye sahip olan bu konut kompleksinde, yağmurlu dönemlerde çevredeki alanlarda sel olduğunda suyun yükseldiği seviye baz alınarak her bir yapının iç ve dış zemin seviyesi belirlenmiş. Nehrin öngörülemeyen taşkınlarının doğal fenomenini karşılayabilmek için topoğrafyanın iyileştirilmesi ve evlerin yükseltilmesi, onların yerden öne çıkmasını sağladığı için uçuş ve hafiflik hissi veriyor.

Program, dikdörtgen zemine oturan, 4’er yapı grubunun bir araya gelerek bir tarak hacmi oluşturduğu birbirilerine baktırıldığı, her evin de mahremiyet sağlayacak şekilde iç mekan çözümünün düzenlendiği ve bir iç cadde ile ayrılan 8 blok halinde çözülmüş. Pencereler, bir başka evin kör yüzüyle sınırlanan boş alana baktırılmış böylelikle dış avlunun özel kullanım alanına, evler arasındaki barbekü alanına ve iç sokakla olan ilişkisine açılan bir dinamizm ve ritim yaratacak şekilde bir tasarım elde edilmiş.

Bölgenin tarihi, yaya ve araç erişimini paylaşan mevcuttaki iki evi bütünleştirerek, yeni mimari ile onarılan mevcut evler arasında belirgin bir ilişki sağlıyor. Mevcut havuz da değerlendirilerek, buluşma noktası oluşturmuş ve doğal çevrenin nitelikleriyle hak ettiği peyzaj değerini kazanmış.

Konut üniteleri 76 m2 olup iki kat üzerinde geliştirilmiş olup, üst katta 2 yatak odası ve bir banyo içeren özel alan, zemin katta ise sosyal alan, mutfak, oturma odası, tuvalet ve özel veranda ve garaja genişleme alanlarından oluşuyor.

Tektoniğe gelince, ağırlıklı olarak açık tuğla olmak üzere malzemelerin homojenliği, tuğlaların ifadesini ön plana çıkaran saf ve düz çizgilerin geometrisi ile birlikte çalışılmış. Aralıklı doluluklar ve boşluklarla açıklıklar, kullanıcıların mahremiyeti için dinamik ve işlevsel bir oyun yaratacak şekilde düzenlenmiş.

--

Proje Yeri: Arjantin Córdoba

Proje Ofisi: estudioLZ

Proje Tipi Grubu: Konut

Tasarım Ekibi: Pablo Lorenzo

Mimari Proje Ekibi: Josefina Nevado, Funes Ana, Laura Rivas, Guadalupe Navarro, Marcelo Catá, Leao Florencia, Sanchez Bono, Emilia Bonetti, Francisca Rosa, Celeste Miret, Agostina Tavella Mariano, Villafañe Carla, Acosta Soledad, Fernandez María, Pia Rivera, Pablo Lorenzo

Fotoğraf: Arq Gonzalo Viramonte

İnşaat Bitiş Yılı: 2022

Toplam İnşaat Alanı: 927 m2

Bu Ayın Bülteninden

Busraal
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor: Buşra Al

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor serisinde Prof.Dr. Celal Abdi Güzer'in bu ayki konuğu Plug Ofis’in kurucusu mimar Buşra Al oldu.

İncele Angle Right
Termaltesis
Söyleşi

Yapıları Konuşuyoruz: Yalova Termal Tesis

Yapıları Konuşuyoruz söyleşi serimizin sıradaki bölümünde PDG Mimarlar’ın kurucularından Murat Şahin’i konuk ediyoruz. Söyleşide konu ettiğimiz proje ise Yalova Termal Tesis.

İncele Angle Right
İzmir Tarımı Geliştirme Merkezi Sasalı Biolab (1).Jpg
Referans

İzmir Tarımı Geliştirme Merkezi - Sasalı Biolab

Horizon 2020 kapsamında hazırlanan, Mert Uslu Mimarlık tarafından tasarlanan proje, hem eğitim hem de üretim odaklı bir araştırma enstitüsü. Projede Kalebodur ürünleri kullanılmıştır.

İncele Angle Right
Tekirdag (2)
Söyleşi

Yapıları Konuşuyoruz: Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kompleksi

Yapıları Konuşuyoruz söyleşi serimizin yeni bölümünde Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kompleksi’ni ele alıyoruz. Bu bölümdeki konuklarımız ise Lift Studio’nun kurucuları Oğuzhan Aydın ve Sinan Tuncer.

İncele Angle Right
Canevi (2)
Söyleşi

Yapıları Konuşuyoruz: Can Evi

Yapıları Konuşuyoruz söyleşi serimizin yeni döneminde ilk olarak PIN Architects’in kurucu ortakları Salih Küçüktuna ve Fikret Sungay’ı konuk ediyor, odağımıza Bursa’nın Mudanya ilçesindeki Can Evi’ni alıyoruz.

İncele Angle Right
85596 Main 3165 1 85596 Sc V2com
Proje

Le Meridien Hotel Peyzaj Projesi

Shma Company Limited, Çin'in Zhengzhou şehrindeki Le Meridien Hotel'in peyzaj projesini tasarladı.

İncele Angle Right
Angsana Chengdu Wenjiang (3)
Proje

Angsana Chengdu Wenjiang

Lacime Architects tarafından tasarlanan Angsana Chengdu Wenjiang Çin'in Siçuan eyaletinin başkenti Çengdu'da konumlanıyor.

İncele Angle Right
PHIVE (60)
Proje

PHIVE

Manuelle Gautrand Architecture tarafından tasarlanan Sidney Parramatta Meydanı'ndaki "PHIVE" projesi, kütüphane ve sergi alanlarının bulunduğu kamusal ve kültürel bir yapı.

İncele Angle Right