Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Kamenice Villas

NEW HOW architects tarafından tasarlanan konut projesi: Kamenice Villas, Prag, Kamenice’de yeşilliklerin ortasındaki iki villayı kapsayan bir proje.

Geçtiğimiz yıllarda Kamenice kasabası bir göç dalgasına maruz kalmış ve bundan dolayı bölgedeki inşaatlarda yoğun artış olmuş. Eski kasaba, özellikle de kasaba merkezi kentselleşmeye ve kentsel tipte mimari ile iç içe geçmeye başlamış.

Proje Kamenice kasabasının merkezine oldukça yakın bir konum olan kasabanın kentsel aksındaki Ringhofferova Street‘te konumlandırılmış. Çevre yapılaşma bir çok farklı çeşitte yapı içeriyor. Müstakil evler, kır evleri ve apartmanlar bulunuyor. Kuzey tarafındaki parsel, kasaba çevresinde dolaşan yaya yoluna bitişik yapılmış. İki villa bu sebeple Kamenice’in merkezine hayali bir geçit oluşturuyor.

Arazi, uzun paralel kenarlarıyla yamuk bir forma sahip. Kısa kenarlar yola doğru birbirinden uzaklaşıyor. Projede de bu geometrik motif kullanılmış ve neredeyse birbirinin aynısı olan kare formundaki villalar, ana cepheleri arazinin kısa kenarlarına paralel olacak şekilde yerleştirilmiş. Yapılar birbirlerinden 13 derece açıyla döndürülmüş. İki yapı arasında eski ağaçları içeren düzensiz bir ortak alan oluşmuş. Yapıların döndürülmesindeki prensip aynı zamanda eğimli otopark alanı, çatı ve huni benzeri genişleyen sirkülasyon alanını da etkilemiş.

Arazideki batı şeridi en geniş şerit ve özel konutlar için kullanılıyor. Arazinin merkezindeki yaşlı ağaçlar iki konut arasında bir park hissiyatı yaşatıyor ve yarı mahremiyet içeren alanla sakinlerinin toplumsal yaşamına hizmet ediyor. Ön taraftaki özel bahçeler zemin kattaki dairelerle doğrudan bağlantılı olan yerleşim bölgesinin çevresel kısımlarında tasarlanmış.

Bu Ayın Bülteninden

Chen Yu Chiu
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor: Chen-Yu Chiu

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor serisinde Prof. Dr. Abdi Güzer'in bu ayki konuğu Reyhanlı Dünya Vatandaşları Merkezi'nin kurucusu mimar Dr. Chen-Yu Chiu oldu.

İncele Angle Right
C9594 R5 Studiomajo R
Referans

Medicana International Hastanesi

Rasyonel Mimarlık tarafından tasarlanan Medicana International Hastanesi, İzmir Mürselpaşa Bulvarı’nda yer alıyor.

İncele Angle Right
Melikealtinisik
Etkinlik

Melike Altınışık Architects, Kale Fulya Mağazası’na Misafir Oldu

Melike Altınışık Architects, 2 Şubat'ta Kale Fulya Mağazası’na misafir oldu.

İncele Angle Right
C5022 R5 Studiomajo R.Jpegparkjoven
Referans

Park Joven

AS Architects tarafından tasarlanan Park Joven Bilkent Üniversitesi Kampüsü’nden Bilkent Konutları’na doğru uzanan aksta, sakin bir yapılaşmanın hakim olduğu, yüksek prestijli bir bölgede yer alıyor.

İncele Angle Right
C5151 R5 Studiomajo R.Jpegmutlukoru
Referans

Mutlu Koru

AS Architects tarafından tasarlanan Mutlu Koru projesi Çayyolu’nda yer alıyor.

İncele Angle Right
Ticaret01
Etkinlik

Kaleseramik Fabrikasında İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğrencilerini Ağırladık

İstanbul Ticaret Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Topluluğu öğrencilerini Kaleseramik fabrikasında ağırladık.

İncele Angle Right
20230124 INCEPTION TM HOUSE 045
Proje

TM House

Inception Architects Studio tarafından tasarlanan konut projesi TM House, Portekiz’de yer alıyor.

İncele Angle Right
5 001
Proje

Ascentage Pharma

OLI Architecture tarafından tasarlanan Ascentage Pharma Genel Merkezi, Hong Kong'daki yeni bir ilaç şirketi için tasarlanan, Suzhou'da bulunan 147.000 metrekarelik modern bir Ar-Ge ve üretim kompleksi.

İncele Angle Right