Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

TARQ Gallery

SquareWorks’ün tasarladığı modern sanat galerisi TARQ, Hindistan'ın Mumbai şehrindeki iki adet gözde tarihi doku arasında yer alıyor.

Zemin katta; doğu tarafında Viktoryen Gotik stildeki tarihi yapı yer alıyor. Meydanın karşısında, batı tarafında ise 1930’lardan 40’lara kadar inşası süren, Mumbai’nin modern gelişimini ve art deco mimarisini yansıtan yapı yer alıyor.

Tarihi yapının restorasyonu ve modern bir sanat galerisine dönüşümü, tarihi özelliklerin korunması ve modern elementlerle birleşimi açısından titizlikle yürütülmesi gereken bir süreç olmuş. Tasarım sürecindeki odak noktası ilk etapta, modern sanat galerisini taze ve modern estetikle donatırken yapının zengin tarihini elden bırakmamak olarak belirlenmiş.

Galeri yenilenirken doğal ışık olabildiğince içeri taşınmış. Galerinin 14 metre yüksekliğindeki tavanlarını destekleyen çelik sütunlar ve kirişler, alanın dikeyliğini vurguluyor. Bu durum, sütunların ahşap dolguyla vurgulanmasıyla binanın yapı elemanlarında yaratılan çarpıcı görsel etki sayesinde başarılmış.

Sahaya özgü niteliklerin incelenmesinin yanı sıra proje, özel marangozluk ve imalat gerektirmiş. Detaylar, projeye özel olarak uygulanmış. Aynı zamanda tutarlı bir tasarım dili oluşturulmuş ve seri üretimden olabildiğince kaçınılmış. Özel imalat detaylara verilen önem, tasarımın ilk aşamasından itibaren vazgeçilmez bir prensip olmuş. Bu durum da mekan tasarımındaki ayrıntıların kusursuz bir uyum yakalamasını sağlamış.

Bu Ayın Bülteninden

Chen Yu Chiu
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor: Chen-Yu Chiu

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor serisinde Prof. Dr. Abdi Güzer'in bu ayki konuğu Reyhanlı Dünya Vatandaşları Merkezi'nin kurucusu mimar Dr. Chen-Yu Chiu oldu.

İncele Angle Right
C9594 R5 Studiomajo R
Referans

Medicana International Hastanesi

Rasyonel Mimarlık tarafından tasarlanan Medicana International Hastanesi, İzmir Mürselpaşa Bulvarı’nda yer alıyor.

İncele Angle Right
Melikealtinisik
Etkinlik

Melike Altınışık Architects, Kale Fulya Mağazası’na Misafir Oldu

Melike Altınışık Architects, 2 Şubat'ta Kale Fulya Mağazası’na misafir oldu.

İncele Angle Right
C5022 R5 Studiomajo R.Jpegparkjoven
Referans

Park Joven

AS Architects tarafından tasarlanan Park Joven Bilkent Üniversitesi Kampüsü’nden Bilkent Konutları’na doğru uzanan aksta, sakin bir yapılaşmanın hakim olduğu, yüksek prestijli bir bölgede yer alıyor.

İncele Angle Right
C5151 R5 Studiomajo R.Jpegmutlukoru
Referans

Mutlu Koru

AS Architects tarafından tasarlanan Mutlu Koru projesi Çayyolu’nda yer alıyor.

İncele Angle Right
Ticaret01
Etkinlik

Kaleseramik Fabrikasında İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğrencilerini Ağırladık

İstanbul Ticaret Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Topluluğu öğrencilerini Kaleseramik fabrikasında ağırladık.

İncele Angle Right
20230124 INCEPTION TM HOUSE 045
Proje

TM House

Inception Architects Studio tarafından tasarlanan konut projesi TM House, Portekiz’de yer alıyor.

İncele Angle Right
5 001
Proje

Ascentage Pharma

OLI Architecture tarafından tasarlanan Ascentage Pharma Genel Merkezi, Hong Kong'daki yeni bir ilaç şirketi için tasarlanan, Suzhou'da bulunan 147.000 metrekarelik modern bir Ar-Ge ve üretim kompleksi.

İncele Angle Right
New How Architects Kamenice Villas Petr Polak 01
Proje

Kamenice Villas

NEW HOW architects tarafından tasarlanan konut projesi: Kamenice Villas, Prag, Kamenice’de yeşilliklerin ortasındaki iki villayı kapsayan bir proje.

İncele Angle Right