Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Ardışık Geometri

Kengo Kuma tasarımı Kyushu Geibunkan Toplum Merkezi, formunu tanımlayan modüler üçgen geometrisi sayesinde yeni eklerle çoğalmaya açık bir mimariye sahip. Çevredeki yerleşim dokusunun çağdaş bir dille yorumlandığı yapı, esnekliği malzeme seçkisinde de vurgulayarak çok sayıda farklı ürünü bir araya getiriyor.

Japonya’nın Fukuoka kentinde konumlanan toplum merkezinin tasarımında, yapının sahip olduğu mimari programın toplumla açık bir iletişim kurması üzerinde durulmuş. Bu anlamda yerel kökenine birçok açıdan bağlı, çevresiyle de açık bir ilişki tanımlayan bir yaklaşım izlenmiş.Temel mimari eleman olan çatı, küçük yamaçların birleşimi olarak yeniden yorumlanmış. Bölgenin yerleşim dokusu, merkezin vaziyet planını biçimlendirmiş. Kırma çatılı evlerin izleri, köy formundaki yapıda kendine çağdaş bir biçimde yer bulmuş. Geleneksel yerleşimle uyumlu bir dile kavuşan yapıda sağlamlık, üçgen biçimli modüllerle vurgulanmış. Metal, seramik, cam ve ahşap gibi farklı malzemelerle kurgulanan cephede üçgen birimler sayesinde açıklıklar da kendine geniş yer bulmuş.

Cephedeki modülasyon, yapıya aynı zamanda sınırsız bir biçimde organize edilebilen, dilendiğinde büyüyüp küçülebilen bir esneklik de kazandırıyor. Toplum merkezine ek olarak inşa edilen seramik atölyesi, bu esneklikten faydalanılarak oluşturulan bulut benzeri bir yapıda. Yarıklarla ve farklı açılardaki kırıklarla birbirine eklemlenen üçgen birimler, aynı geometri takip edilerek yeni ekler için de çatı oluşturabilecek biçimde düşünülmüş.

Fotoğraflar: © Kengo Kuma & Associates

Bu Ayın Bülteninden

b4307b5601c5febe9a2ccdfe9268ab6f
Söyleşi

Mimarlıkta Teori ve Pratiğin Sürekliliği

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor programında Celal Abdi Güzer'in konuğu olan Kerem Yazgan, kariyeri boyunca akademiyle sürdürdüğü ilişkiyi anlatıyor ve mimarlık eğitiminden mesleki pratiğe taşınanları tartışıyor.

İncele Angle Right
f030269c9dce853f9500abca2d3fe57a
Haber

Farklı Kaydet / Save As

SALT Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi'nin Kalebodur desteğiyle düzenlediği etkinlikler kapsamında, dijital ortamda üretilen belgelerin arşivlenmesine odaklanılan “Farklı Kaydet / Save As” panelini MVRDV ortağı Jan Knikker, Het Nieuwe Instituut küratörü Suzanne Mulder ve University of Amsterdam öğretim üyesi Annet Dekker'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

İncele Angle Right
e21d736f0378acb806174da105f81d31
Haber

Küçük Banyolara Akıllı Çözümler Tasarım Yarışması

Üniversitelerin Mimarlık Fakülteleri ile ortak projeler yürüten Kalebodur, İstanbul Kültür Üniversitesi işbirliği ile öğrencilerin yaratıcılığını destekleyen bir tasarım yarışması düzenlendi. “Kazanmak için büyük düşün, küçük tasarla” sloganıyla açılan yarışmada küçük banyolar için akıllı çözümler arandı.

İncele Angle Right
998b42910066cdc814d08c67723d8107
Söyleşi

Geçicilik Deneyimleri

Festival ve sergi alanlarında çok sayıda geçici strüktür tasarlayan BARN arch kurucuları Ağacan Bahadır ve Tümer Keser, bu alandaki tecrübelerini, malzeme deneyimini ve üretim süreçlerini anlattılar.

İncele Angle Right