Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Farklı Kaydet / Save As

SALT Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi'nin Kalebodur desteğiyle düzenlediği etkinlikler kapsamında, dijital ortamda üretilen belgelerin arşivlenmesine odaklanılan “Farklı Kaydet / Save As” panelini MVRDV ortağı Jan Knikker, Het Nieuwe Instituut küratörü Suzanne Mulder ve University of Amsterdam öğretim üyesi Annet Dekker'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Görsel pratiklerin sosyal ve ekonomik tarihini belgeleme ve kullanıma açma amacıyla çalışmalar gerçekleştiren SALT Araştırma, bünyesinde Kalebodur desteğiyle yer verdiği Mimarlık ve Tasarım Arşivi kapsamında 2017 yılı boyunda dijital arşivleme meselesini masaya yatırıyor. Dijital olarak üretilmiş mimari belgelerin arşivlenmesini uluslararası işbirlikleri aracılığıyla, örnekler üzerinden derinlemesine tartışma fırsatı yaratmak adına da bir dizi etkinlik gerçekleştiriyor. Serinin ilk etkinliği olan “Farklı Kaydet / Save As” Hollanda menşeli MVRDV mimarlık ofisinin sahip olduğu dijital arşivin mimarlık, tasarım ve dijital kültür müzesi Het Nieuwe Instituut'e aktarım çalışmalarına odaklandı.

Müze küratörü Suzanne Mulder “seçim yapmak” temalı konuşmasında, mimari üretimlerin hem dijital hem de analog iki boyutlu yapısını ve arşiv konusunda bunlardan sadece birine odaklanmanın yeterli olmadığını, bu noktada da nelerin korunmaya değer olduğu yönünde önemli bir karar almak gerektiğini vurguladı. Arşivin çerçevesinin ancak bu şekilde çizilebileceğini belirtti. MVRDV ofisinin Metacity Datatown projesine değinen Mulder, dijital bir yerleştirme olarak tasarlanan bu projenin nasıl korunup sergileneceğinin de kararını bu seçimler doğrultusunda değerlendirdi.

University of Amsterdam Medya Çalışmaları Arşivcilik Bölümü Öğretim Üyesi Annet Dekker ise dijital arşivlerin sınırları ve geleceği üzerinde durdu. Hiçbir ön bilgiye sahip olmadığınız konular hakkında derinlemesine bilgiye erişme ve kullanıcılar için bilgilerin özgün anlamlarını sağlayacak arayüzler üretme yollarını sorgulayan yenilikçi dijital çalışmalara değindi.

MVRDV ofisinin ortağı Jan Knikker da arşiv çalışması sonucunda kendi deneyimlerini, üretimlerini yeniden izleme imkanı bulduklarından, tekrarladıkları ve değiştirdikleri yöntemleri daha açık bir şekilde izleme fırsatı yakaladıklarından bahsetti.

Bu Ayın Bülteninden

50d72bef2bea3e8af7f5d59e3e3c121e (1)
Proje

Ardışık Geometri

Kengo Kuma tasarımı Kyushu Geibunkan Toplum Merkezi, formunu tanımlayan modüler üçgen geometrisi sayesinde yeni eklerle çoğalmaya açık bir mimariye sahip. Çevredeki yerleşim dokusunun çağdaş bir dille yorumlandığı yapı, esnekliği malzeme seçkisinde de vurgulayarak çok sayıda farklı ürünü bir araya getiriyor.

İncele Angle Right
b4307b5601c5febe9a2ccdfe9268ab6f
Söyleşi

Mimarlıkta Teori ve Pratiğin Sürekliliği

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor programında Celal Abdi Güzer'in konuğu olan Kerem Yazgan, kariyeri boyunca akademiyle sürdürdüğü ilişkiyi anlatıyor ve mimarlık eğitiminden mesleki pratiğe taşınanları tartışıyor.

İncele Angle Right
e21d736f0378acb806174da105f81d31
Haber

Küçük Banyolara Akıllı Çözümler Tasarım Yarışması

Üniversitelerin Mimarlık Fakülteleri ile ortak projeler yürüten Kalebodur, İstanbul Kültür Üniversitesi işbirliği ile öğrencilerin yaratıcılığını destekleyen bir tasarım yarışması düzenlendi. “Kazanmak için büyük düşün, küçük tasarla” sloganıyla açılan yarışmada küçük banyolar için akıllı çözümler arandı.

İncele Angle Right
998b42910066cdc814d08c67723d8107
Söyleşi

Geçicilik Deneyimleri

Festival ve sergi alanlarında çok sayıda geçici strüktür tasarlayan BARN arch kurucuları Ağacan Bahadır ve Tümer Keser, bu alandaki tecrübelerini, malzeme deneyimini ve üretim süreçlerini anlattılar.

İncele Angle Right