Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Ataköy Evi

PIN Architects tarafından tasarlanan proje Türkiye’nin güneybatı kıyısındaki Muğla/Akyaka’da, doğa içerisinde basit bir hayat için olabildiğince basit bir yapı inşa etme hedefi ile üretilmiş.

Tasarımcılar, projeyi anlatıyor:

Ataköy Evi, En az ihtiyaç olan yapısal elemanları kullanırken en başta deprem olmak üzere kafa yormak zorunda olunan pek çok parametre sonucu tüm elemanlarla mimariyi en doğru şekilde entegre etmeyi hedefleyen bir tasarım stratejisi izlenmiştir. Brüt beton bir evde olabilecek en doğru ışığı maksimum şekilde içeriye alabilecek imkanları zorlarken yapının toprakla olan ilişkisi de en aza indirilmeye çalışılmıştır. Beton gibi plastik bir malzemeyi görünür ve karakteristik bir şekilde kullanarak hem istenen formlar elde edilmiş hem de yapım ekonomisi sağlanmıştır.

Yapının bulunduğu arazi, güney-doğu-batı yönüne konumlanan ve kuzeyi arkasına alan eğimli ve yay şeklinde çok dik bir topografyaya sahiptir. Yapıya karakteristik özelliklerini kazandıran plandaki ve kütledeki kırılmalar yapının oturduğu eğimli araziden, gün ışığından ve manzaradan en fazla faydalanacak şekilde kurgulanmıştır. Yapının özellikle zemin katı topoğrafyaya uygun yerleştirilerek kuzey tarafı tamamen toparağa gömülü olarak tasarlanmıştır. Bu yerleşim, üst katta bir kuzey terası ve bahçesi imkanı tanımıştır. Alt kat eğime göre konumlanırken üst katın doğrusal bir şekilde konumlanmasından kaynaklı konsolun altını teras yapmak, üst kattaki kuzey terasını kullanabilmek, manzaranın tamamına panaromik bir şekilde hakim olmak ve master yatak odasını daha özel bir alan olarak kurgulamak gibi mimari, geometrik ve mekansal bazı avantajları da mimari çözümler olarak kullanılmıştır. Yüz seksen metre kare alana sahip olan evin giriş katı yapının oturduğu eğimli araziden dolayı yüksek bir girişe sahiptir ve giriş holünde vestiyer, wc ve küçük bir teknik oda bulunmaktadır. Giriş holü aynı zamanda üst kata çıkan ve yaşama alanına inen merdivenin de sahanlığı gibi çalışmaktadır. Zemin kattan üst kata çıkan merdiveni kuzey cephesinde eğik bir camdan giren gün ışığı aydınlatmaktadır. Yaşama alanındaki mutfak açık olsa da yapıdaki açıdan dolayı kendine özel bir alanı ile bir terası bulunmaktadır. Zemin kat üst kata göre 45 derece açı ile güneybatı yönüne doğru kırılırken, plandaki bu kırılma üst katta yapılmamıştır. Bu sayede üst kat yaşam alanının ön terasına doğru 6 metrelik bir konsol yaparak aynı zamanda zemin kattaki yaşama alanının terasında saçak vazifesi görürken üst katta master yatak odasına da bir kuzey terası imkanı sağlamaktadır. Üst katta ayrıca güney yönünde ortak banyosu olan 2 oda bulunmaktadır.

--

Yer: Muğla, Akyaka

Ofis: PIN Architects

Tasarım: Salih Küçüktuna, Fikret Sungay, Ebru Ulu, Mert Sezer, Çağlar Biber, Tuğçe Seda Mut

Fotoğraflar: İbrahim Özbunar

Yüklenici: Evv Yapı Üretim

Proje Yılı: 2017-2019

İnşaat Yılı: 2019-2020

Arsa Alanı: 719 m2

İnşaat Alanı: 180 m2

Bu Ayın Bülteninden

226a5675358f5d001d7145bd4a5eb887 (1)
Proje

Biscuit Loft

Los Angeles’ın gelişmekte olan sanat odaklı bölgesindeki inşa edilmiş Biscuit Company Lofts binasındaki daire, geleneksel Japon hanlarından ilham alarak yeniden tasarladı.

İncele Angle Right
ef82e8f94056fe200074afb4e5b015b5
Proje

Fløyen Ziyaretçi Merkezi

Norveç’in Bergen kenti yakınlarından bulunan yapı, dağı ziyarete gelen çocuklar, gençler, yürüyüşçüler ve turistlere hizmet ediyor.

İncele Angle Right
cc831d786a7fe699c16ecbeeaf7f6caa
Proje

Longosphere Glamping

Yazgan Tasarım Mimarlık tarafından tasarlanan glamping (lüks kamp) tesisi Kırklareli İğneada'da bulunuyor.

İncele Angle Right
799523cb58ea4b333daee11756913248
Proje

Royal Museum of Fine Arts Antwerp (KMSKA)

Belçika Anvers'te bulunan KMSKA (Royal Museum of Fine Arts in Antwerp) müzesinin renovasyon, masterplan ve ek yapı projeleri KAAN Architecten tarafından yapıldı.

İncele Angle Right
dafe500a3b15f7488cf737d668240b7a
Proje

Casa Palermo

Arjantin’in Córdoba eyaletine bağlı Villa María şehrinde bulunan Casa Palermo, yerel mimarlık ofisi Teobaldi Arquitectos Asociados tarafından tasarlandı.

İncele Angle Right
8341de4bc0fa734120f4c50a81c8f35b
Referans

Trendyol Kampüs Ofis

Bir gökdelenin (Spine Tower) altında mini bir alışveriş merkezi olarak tasarlanmış alan yerleşen ofis, Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık tarafından tasarlandı.

İncele Angle Right
2293a595406a028577f66bb38238ecf7
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor: Kurtul Erkmen

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor’da Prof. Dr. Abdi Güzer'in Mart ayı konuğu KG Mimarlık’ın kurucusu mimar Kurtul Erkmen oldu.

İncele Angle Right
ff60a656282206f7efcf9f61d3e80c81
Proje

Rosa Parks Okulu

Brenac & Gonzalez & Associates tarafından tasarlanan Rosa Parks Okulu, Villeurbanne kent merkezindeki ZAC Gratte-ciel kentsel dönüşüm projesinin bir parçası olarak üretilmiş.

İncele Angle Right