Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Trendyol Kampüs Ofis

Bir gökdelenin (Spine Tower) altında mini bir alışveriş merkezi olarak tasarlanmış alan yerleşen ofis, Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık tarafından tasarlandı.

Tasarımcılar, projeyi anlatıyor:

Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen e-ticaret platformlarından biri olan Trendyol, genç ve dinamik ekibine takım çalışmasına uygun ve eşitlikçi bir çalışma ortamı sunuyor. Hız, Trendyol için en önemli konu. Kampüste müdür, yardımcı, şef, direktör gibi özel odalar yer almıyor. Ekipler kendi içlerinde çalışıyor ancak farklı bölümler ile sürekli iletişim halindeler. Ekipler arasında etkileşimi sağlamak ise ekibin sürekli iletişimde kalmasını sağlamak ile mümkün. Bu veriler de tasarımın ana paradigmasını oluşturuyor.

Trendyol’un ofis olarak kullanmaya karar verdiği proje mekanı aslında bir gökdelenin altında mini bir alışveriş merkezi olarak tasarlanmış bir alan. Dolayısıyla proje bir iç mimari düzenlemesinden çok yeniden işlevlendirme projesi olarak değerlendirilebilir.

2 bine yakın kişinin çalıştığı ve çalışan sayısının giderek arttığı bir ofisin giriş ve çıkış saatlerindeki sirkülasyon düşünüldüğünde ofisin kendi özel girişinin oluşturulmasına karar verildi. Girişe yönlendiren peyzaj düzenlemesi ve ofisin giriş lobisi Trendyol kimliğini ve değerlerini öne çıkaracak şekilde tasarlandı.

Birbirleriyle sürekli iletişimde olan ve hıza önem veren Trendyol ekibi için 5 kata yayılacak olan ofisin sirkülasyonunu en verimli şekilde çözebilmek projenin önemli kriterlerinden biri oldu. Bu nedenle bütün çalışma alanlarını, sirkülasyon süresini kısaltmak, asansör, merdiven holü gibi yerlerde kaybedilen zamanlardan tasarruf etmek amacıyla galeri içinde yaptığımız bir rampayla birbirine bağladık. Ofisin tüm çalışma alanlarının derinlemesine algılanabildiği, maksimum optik ilişkinin kurulabildiği bir sirkülasyon elemanı projenin omurgasını oluşturdu. Boşluk içinde yapılan asma katlar, rampanın bir merdivenle son bulduğu sosyal alan ve kafe kullanımındaki platform da böylece göz önünde mekanlar olarak vurgulanmış oldu. Aynı zamanda ofisin tüm katlarına hizmet edecek cam bir asansör, B1 katı ile zemin katı ve zemin kat ile birinci katı birbirine bağlayan merdivenler sirkülasyon sorununa cevap vermeye yönelik müdahaleler oldu.

Farklı ekipleri birbiriyle bir araya getirmek için kullanılacak yemekhane, spor salonu, konferans salonları ve eğitim salonları en alt katta, B3’te konumlandı. Marketing, Business gibi departmanların çalışma alanları ve ofisin tamamına hizmet edecek olan toplantı odaları B2 katında, Teknoloji ekibi ise B1 katında konumlandırıldı. B2 katında yer alan atrium mekanı ise tüm ofisin kalbi olacak şekilde sosyalleşme, dinlenme ve ortak çalışma alanı olarak düzenlendi.

Trendyol ekibinin çalışma şekli incelenerek ve büyüme hızları göz önünde bulundurularak ofisin en önemli mobilyası olan çalışma masaları, farklı çalışma şekillerine ve kişi sayısının artışına uygun esneklikte olacak bir mobilya ile çözülmeye çalışıldı. Mobilya tasarımındaki yaklaşım, birlikte çalışmaya imkan veren, esnek sayıda insanın çevresinde toplanabileceği ve sınırlı bir kişisel alan tarif etmeyen bir çalışma alanı tanımlaması oldu. “Cumulus” adını verdiğimiz bu çalışma ünitesi, iki ucu kişisel dolaplarla (locker) orta hattı ise elektrik, data altyapısı ve kişisel eşya stoklamaya mümkün bir yarık ile oluşmuş esnek formlu, çeperinde ayak bulundurmayan bir masa sistemi. Kısa süreli ortak çalışmalar için isteyenler bu masada çalışanların yanına oturabiliyor. Bu durumu engelleyen masa ayakları, fiziki engeller yok. Böylelikle aynı masayı 10 ya da 15 kişinin de kullanması mümkün. Yine bu çalışma masalarına özel olarak keçeden kişisel depolama üniteleri tasarlandı.

B2 katındaki departmanlar Cumulus masasını kullanırken, bu ekiplerden farklı bir çalışma sistemine sahip olan Teknoloji bölümünde ise kendi çalışma sistemlerine göre (Kanban) özelleşmiş bir oturma düzeni uygulandı. 8-10 kişilik gruplar halinde çalışan teknoloji ekipleri için U şeklinde oturma düzeni oluşturularak her bir ekibe özel raylı yazılabilir yüzey sistemleri, dinlenme alanları ve kısa toplanma alanları kurgulandı. B1 ve B2 katlarında bu projeye ve çalışma gruplarına özel olarak aydınlatma elemanları tasarlandı.

Büyümeye devam eden AR-GE ekibinin ve FL ekibinin yer alacağı zemin ve birinci katlarda projenin şantiyesi halen devam etmektedir.

Not: Islak hacimlerde Kalebodur ürünleri kullanılmıştır.

--

Proje Yeri: Sarıyer, İstanbul

Proje Tipi: Ofis

İşveren: Trendyol

Fotoğraf: Cemal Emden

Proje Başlangıç Yılı: 2019

Proje Bitiş Yılı: 2020

İnşaat Başlangıç Yılı: 2019

İnşaat Bitiş Yılı: 2020

Toplam İnşaat Alanı: 15.650 m2

Bu Ayın Bülteninden

226a5675358f5d001d7145bd4a5eb887 (1)
Proje

Biscuit Loft

Los Angeles’ın gelişmekte olan sanat odaklı bölgesindeki inşa edilmiş Biscuit Company Lofts binasındaki daire, geleneksel Japon hanlarından ilham alarak yeniden tasarladı.

İncele Angle Right
1c3e0292df45e11ba7885bb08c72cc9b
Proje

Ataköy Evi

PIN Architects tarafından tasarlanan proje Türkiye’nin güneybatı kıyısındaki Muğla/Akyaka’da, doğa içerisinde basit bir hayat için olabildiğince basit bir yapı inşa etme hedefi ile üretilmiş.

İncele Angle Right
ef82e8f94056fe200074afb4e5b015b5
Proje

Fløyen Ziyaretçi Merkezi

Norveç’in Bergen kenti yakınlarından bulunan yapı, dağı ziyarete gelen çocuklar, gençler, yürüyüşçüler ve turistlere hizmet ediyor.

İncele Angle Right
cc831d786a7fe699c16ecbeeaf7f6caa
Proje

Longosphere Glamping

Yazgan Tasarım Mimarlık tarafından tasarlanan glamping (lüks kamp) tesisi Kırklareli İğneada'da bulunuyor.

İncele Angle Right
799523cb58ea4b333daee11756913248
Proje

Royal Museum of Fine Arts Antwerp (KMSKA)

Belçika Anvers'te bulunan KMSKA (Royal Museum of Fine Arts in Antwerp) müzesinin renovasyon, masterplan ve ek yapı projeleri KAAN Architecten tarafından yapıldı.

İncele Angle Right
dafe500a3b15f7488cf737d668240b7a
Proje

Casa Palermo

Arjantin’in Córdoba eyaletine bağlı Villa María şehrinde bulunan Casa Palermo, yerel mimarlık ofisi Teobaldi Arquitectos Asociados tarafından tasarlandı.

İncele Angle Right
2293a595406a028577f66bb38238ecf7
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor: Kurtul Erkmen

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor’da Prof. Dr. Abdi Güzer'in Mart ayı konuğu KG Mimarlık’ın kurucusu mimar Kurtul Erkmen oldu.

İncele Angle Right
ff60a656282206f7efcf9f61d3e80c81
Proje

Rosa Parks Okulu

Brenac & Gonzalez & Associates tarafından tasarlanan Rosa Parks Okulu, Villeurbanne kent merkezindeki ZAC Gratte-ciel kentsel dönüşüm projesinin bir parçası olarak üretilmiş.

İncele Angle Right