Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Biscuit Loft

Los Angeles’ın gelişmekte olan sanat odaklı bölgesindeki inşa edilmiş Biscuit Company Lofts binasındaki daire, geleneksel Japon hanlarından ilham alarak yeniden tasarladı.

Owiu Studio tarafından tasarlanan Biscuit Loft, yenilenen iç mimarisi ve tasarımıyla iki yatak odalı kentsel bir zen sığınağına dönüşmüş. Tasarımcılar, alanı etkili biçimde kullanarak her oda için ek alanlar ve farklı kullanımlar yaratmış. Bilinçli bir yaşam tarzını teşvik eden rahat bir ortam yaratmayı hedefleyen ekip, Asya tasarım ilkelerini Los Angeles şehir merkezine taşımış.

Loft daire, 1925’te National Biscuit Company’ye ait bir fırın olarak inşa edilen ve günümüze kadar korunarak varlığını sürdüren bir yapıda yer alıyor. Fabrika binasının önceden var olan çerçevesi, Owiu’ya yeni iç mekan unsurları denemek için güçlü bir temel omurga sağlamış. Ekip, loft dairelerde sıklıkla kullanılan karmaşık mobilya planından kaçınmış; rahat ve pratik günlük kullanım için ev sıcaklığında bir ortam yaratmayı amaçlamış.

Detay odaklı yaklaşım ile dairenin genişleme hissi korunurken, alanı bölümlere ayıran ve kullanımı en üst düzeye çıkaran müdahalelerde bulunulmuş. On adet özel üretim panelden oluşan görkemli merdiven tipik, düz hatlı korkuluktan uzaklaşan bir tasarım sunuyor. Korkuluk, görsel sürekliliği bozan dört açılı müdahale ile genişletilmiş asma kata sorunsuz bir şekilde uyum sağlıyor.

Dairenin en dikkat çeken yönü iki kat yüksekliğindeki yekpare hacim. Bu alan alt katta açık mutfak ve oturma alanı ve asma katta, özel çalışma ve okuma odasına ev sahipliği yapıyor. Dahası, ikinci katta yer alan ana yatak odasına da geçiş sağlıyor. Bu sayede dairedeki mahremiyet sorunu çözülmüş ve yatak odası için sakin bir alan yaratılmış. Ev, Los Angeles’ın kaçınılmaz kentsel tıkanıklığına, trafiğine ve kirliliğine karşı bir sığınak olmayı amaçlıyor.

Konuk yatak odası tasarımı, 17. yüzyılda kurulan geleneksel bir han deneyimi olan Japon Ryokan’dan esinlenmiş. Minimalist oda tatami minderler ile kaplanmış ve konuklar için Japon şiltesi yerleştirilmiş. Aynı Ryokan’larda olduğu gibi çay seremonileri ve toplantılar için üretilmiş mekân okuma, beyin fırtınası ve dinlenme için sakin bir atmosfer sunuyor.

--

Yer: Los Angeles, ABD

Ofis: Owiu Studio

Tasarım: Joel Wong, Amanda Gunawan, Claudia Wainer, Eduardo Cortazar

Fotoğraflar: Justin Chung

Bu Ayın Bülteninden

1c3e0292df45e11ba7885bb08c72cc9b
Proje

Ataköy Evi

PIN Architects tarafından tasarlanan proje Türkiye’nin güneybatı kıyısındaki Muğla/Akyaka’da, doğa içerisinde basit bir hayat için olabildiğince basit bir yapı inşa etme hedefi ile üretilmiş.

İncele Angle Right
ef82e8f94056fe200074afb4e5b015b5
Proje

Fløyen Ziyaretçi Merkezi

Norveç’in Bergen kenti yakınlarından bulunan yapı, dağı ziyarete gelen çocuklar, gençler, yürüyüşçüler ve turistlere hizmet ediyor.

İncele Angle Right
cc831d786a7fe699c16ecbeeaf7f6caa
Proje

Longosphere Glamping

Yazgan Tasarım Mimarlık tarafından tasarlanan glamping (lüks kamp) tesisi Kırklareli İğneada'da bulunuyor.

İncele Angle Right
799523cb58ea4b333daee11756913248
Proje

Royal Museum of Fine Arts Antwerp (KMSKA)

Belçika Anvers'te bulunan KMSKA (Royal Museum of Fine Arts in Antwerp) müzesinin renovasyon, masterplan ve ek yapı projeleri KAAN Architecten tarafından yapıldı.

İncele Angle Right
dafe500a3b15f7488cf737d668240b7a
Proje

Casa Palermo

Arjantin’in Córdoba eyaletine bağlı Villa María şehrinde bulunan Casa Palermo, yerel mimarlık ofisi Teobaldi Arquitectos Asociados tarafından tasarlandı.

İncele Angle Right
8341de4bc0fa734120f4c50a81c8f35b
Referans

Trendyol Kampüs Ofis

Bir gökdelenin (Spine Tower) altında mini bir alışveriş merkezi olarak tasarlanmış alan yerleşen ofis, Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık tarafından tasarlandı.

İncele Angle Right
2293a595406a028577f66bb38238ecf7
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor: Kurtul Erkmen

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor’da Prof. Dr. Abdi Güzer'in Mart ayı konuğu KG Mimarlık’ın kurucusu mimar Kurtul Erkmen oldu.

İncele Angle Right
ff60a656282206f7efcf9f61d3e80c81
Proje

Rosa Parks Okulu

Brenac & Gonzalez & Associates tarafından tasarlanan Rosa Parks Okulu, Villeurbanne kent merkezindeki ZAC Gratte-ciel kentsel dönüşüm projesinin bir parçası olarak üretilmiş.

İncele Angle Right