Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Royal Museum of Fine Arts Antwerp (KMSKA)

Belçika Anvers'te bulunan KMSKA (Royal Museum of Fine Arts in Antwerp) müzesinin renovasyon, masterplan ve ek yapı projeleri KAAN Architecten tarafından yapıldı.

2003 yılında uluslararası bir yarışmada birinci olarak elde ettikleri proje, eski şaşası unutulmuş olan Anvers Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi'nin 19'uncu yüzyıldan kalma binasına güncel bir cazibe katmayı amaçlıyor. Kentteki 19'uncu yüzyıl yapıları arasında önemli bir yeri olan yapı aynı zamanda yedi yüzyıllık dönemi kapsayan sanat koleksiyonu ile Belçika'nın en önemli kültür kurumlarından biri. 16'ncı yüzyıldan kalma bir hisarın kalıntıları üzerine inşa edilmiş bina Jacob Winders ve Frans Van Dyck tarafından tasarlanmış, 1890 yılında kullanıma açılmış. Yapının yenileme projesi için kabaca 100 milyon Avro harcanmış.

Çok sayıda iç avlu ve terastan oluşan bir promenada, bir yandan sanat işlerinin diğer yandan da peyzajın deneyimlendiği bir müze olarak tasarlanmış olan KMSKA, 20'nci yüzyıl boyunca, dönemin sergileme ihtiyaçları doğrultusunda bu orijinal dolaşım şemasını, gün ışığını ve kentle bağlantısını ön plana alan mekanlarını kaybetmiş.

2000'lerin başında KAAN Architecten'in masterplan düzeyinde aldığı en önemli kararlardan biri, ek yapıyı tamamen gizlemek ve tamamen 19'uncu yüzyıldan kalma yapıyı ön plana çıkarmak olmuş.

Müze yeni müdahale ile üç alana ayrılmış durumda. Giriş/fuaye alanı, merkezi sergi alanları ve son olarak yapının arka cephesine bakan ofisler.

Fuayeden sonra kendini "de Keyserzaal" holünde bulan ziyaretçi oradan renove edilmiş olan tarihi yapının ana müze bölümüne çıkan merdivenlere veya hemen karşısında bulunan ek, modern yapının müze bölümüne ulaşabiliyor. Üst katta bulunan tarihi müze alanı, koyu pembe, yeşil ve kırmızı boyalı, meşe kapılı, yüksek sütunlu, süslü tavanlı şaşalı odalar serilerinden oluşuyor. Bu kat geniş pencerelerle aydınlatılırken, üst kattaki sergi hacimleri geniş cam örtüleri ile tepeden aydınlanıyor.

Sokak kotunda, ana sergi odlarının iki kat altında, 20'nci yüzyıldan kalma savaş sığınağı koleksiyon deposu olarak yeniden işlevlendirilmiş. Yapıda bulunan kapılardan daha büyük/geniş olan sanat eserleri bu depo alanındaki eski bir geçitten yapının üst katlarından bulunan sergi odalarına ulaştırılabiliyor.

Tarihi yapıdan tamamen otonom tasarlanmış olan 21'nci yüzyıl eki, eski yapının dört avlusunun içine yerleştirilmiş. Bu aydınlık sergi bölümü bembeyaz sergi salonları ve zeminden tavana 23 metreye yükselen ışık galerileri ile bezenmiş. Bu galeriler özellikle mevsimler arası kaybedilen gün ışığını doğru toplamak ve mekana dağıtacak biçimlerde tasarlanmış. Yeni yapının eski yapıyı "kestiği" her birleşim yerinde, mermer kaplama kullanılmış.


Proje Yeri: Anvers (Antwerp)

Proje Ofisi: KAAN Architecten

Proje Tipi: Müze

Proje Tipi Grubu: Kültür

Tasarım Ekibi: Kees Kaan, Vincent Panhuysen, Dikkie Scipio, Walter Hoogerwerf

İşveren: Departement Cultuur, Jeugd en Media

Fotoğraf: Karin Borghouts, Stijn Bollaert, Sebastian van Damme

Proje Başlangıç Yılı: 2010

Proje Bitiş Yılı: 2021

Bu Ayın Bülteninden

226a5675358f5d001d7145bd4a5eb887 (1)
Proje

Biscuit Loft

Los Angeles’ın gelişmekte olan sanat odaklı bölgesindeki inşa edilmiş Biscuit Company Lofts binasındaki daire, geleneksel Japon hanlarından ilham alarak yeniden tasarladı.

İncele Angle Right
1c3e0292df45e11ba7885bb08c72cc9b
Proje

Ataköy Evi

PIN Architects tarafından tasarlanan proje Türkiye’nin güneybatı kıyısındaki Muğla/Akyaka’da, doğa içerisinde basit bir hayat için olabildiğince basit bir yapı inşa etme hedefi ile üretilmiş.

İncele Angle Right
ef82e8f94056fe200074afb4e5b015b5
Proje

Fløyen Ziyaretçi Merkezi

Norveç’in Bergen kenti yakınlarından bulunan yapı, dağı ziyarete gelen çocuklar, gençler, yürüyüşçüler ve turistlere hizmet ediyor.

İncele Angle Right
cc831d786a7fe699c16ecbeeaf7f6caa
Proje

Longosphere Glamping

Yazgan Tasarım Mimarlık tarafından tasarlanan glamping (lüks kamp) tesisi Kırklareli İğneada'da bulunuyor.

İncele Angle Right
dafe500a3b15f7488cf737d668240b7a
Proje

Casa Palermo

Arjantin’in Córdoba eyaletine bağlı Villa María şehrinde bulunan Casa Palermo, yerel mimarlık ofisi Teobaldi Arquitectos Asociados tarafından tasarlandı.

İncele Angle Right
8341de4bc0fa734120f4c50a81c8f35b
Referans

Trendyol Kampüs Ofis

Bir gökdelenin (Spine Tower) altında mini bir alışveriş merkezi olarak tasarlanmış alan yerleşen ofis, Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık tarafından tasarlandı.

İncele Angle Right
2293a595406a028577f66bb38238ecf7
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor: Kurtul Erkmen

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor’da Prof. Dr. Abdi Güzer'in Mart ayı konuğu KG Mimarlık’ın kurucusu mimar Kurtul Erkmen oldu.

İncele Angle Right
ff60a656282206f7efcf9f61d3e80c81
Proje

Rosa Parks Okulu

Brenac & Gonzalez & Associates tarafından tasarlanan Rosa Parks Okulu, Villeurbanne kent merkezindeki ZAC Gratte-ciel kentsel dönüşüm projesinin bir parçası olarak üretilmiş.

İncele Angle Right