Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

80 Charlotte Street

Arup’un 80 Charlotte Street Londra’daki yeni binası Make Architects tarafından tasarlandı. Derwent London tarafından geliştirilen ofis yapısı net sıfır enerjili ve karbon sıfır bina.

Karma kullanımlı proje, sosyal konut dahil olmak üzere 30.000 metrekare ofis ve 4.000 metrekare konut alanını kapsıyor. Ofis alanı hem Boston Consulting Group hem de Arup için genel merkez olarak kullanılıyor.

Make, tasarımı sürecinin en başından itibaren mevcut binaların çekirdeklerini planın ortasına yerleştirmeyi ve birleştirmeyi tercih etmiş. Bu atriyumlar, ayrıca sokaktan bakıldığında, hacimde algılanan bir kırılma sağlamak için kaplamanın cephelerde bölündüğü noktayı da işaret ediyor. Yeni bina 10 katlı olarak, orijinali 7 katlı olan binadan üç kat daha yüksek

Cepheler, etrafı yansıtmak için farklı dokuların, malzemelerin ve formların zengin bir şekilde karıştırılmasıyla eski ve yeniyi harmanlıyor.

Zemin kat, kiracılara etkinlikler ve sosyal aktiviteler için kullanmaları için alan sunarak ticari bir resepsiyondan daha fazlası olacak şekilde tasarlanmış. Bir ada kafe-barı hem kiracılara hem de halka hizmet ederken; kiracılar ve konuklar özel bir asansörle birlikte Kuzey Londra’nın ve şehrin muhteşem manzarasından yararlanan ikinci bir barın bulunduğu çatı terasına çıkılabiliyor.

Bina, var olan önemli cephelerinin korunmasının ve yeniden kullanılmasıyla birlikte, fosil yakıt, CHP (birleşik ısı ve güç sistemi ) veya dizel kullanmayan tamamen elektrikli bir bina olarak tasarlandı.Binanın Chitty Caddesi ve Whitfield Caddesi ile sınırlanan güneydoğu köşesinde Charlotte Apartments olarak bilinen 19 özel kiralık ev bulunuyor. Bu apartmanlar, Fitzrovia sokakları arasında gizlenmiş daha küçük parkları ve meydanları içeren Chitty Caddesi’ndeki 240 metrekarelik halka açık yeni bir yeşil alan olan Poets’ Park’a taşan bir kafenin üzerinde yer alıyor.

--

Yer: Londra, İngiltere

Ofis: Make Architects

İşveren: Arup

Statik Proje: Arup

Proje Tipi: Ofis, Konut Sitesi / Grubu

Bu Ayın Bülteninden

c915291828e403febd92e292a1cd0ed6 (1)
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor: Adnan Aksu

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor'da Prof. Dr. Abdi Güzer'in konuğu AZ Aksu Mimarlık'ın kurucularından Adnan Aksu oldu.

İncele Angle Right
e64d81d9cedc150dafba4fa9b9fb68c7
Proje

El Roser Sosyal Merkezi

Josep Ferrando Architecture, Gallego Arquitectura ile iş birliği içinde 1929'da Reus Katalonya’da inşa edilen eski Reus hapishanesini, El Roser Sosyal Merkezine dönüştürdü.

İncele Angle Right
bbfb425bafccab7c038d8e3d2eec2bf4
Proje

Barselona Trinitat Vella Topluluk Merkezi

Barselona'nın Trinitat Vella semtindeki Topluluk Merkezi, yerel sosyal politika yönetiminde öncü bir proje. Bir Kadın Bilgilendirme ve Dikkat Noktası da dahil olmak üzere çeşitli sosyal hizmet ve kurumları barındırıyor ve yapımındaki ahşap kullanımı sayesinde sıcak ve misafirperver bir mahalle buluşma alanı olmayı hedefliyor.

İncele Angle Right
9f12ddf1ab0c79df0b4bacd19dacb6e9
Proje

Infobip Kampüsü

3LHD hızlı büyüyen unicorn IT şirketi Infobip için, Zagreb’de yeni karma kullanımlı bir bina tasarladı. Şirket proje için Zagreb’in güneyinde, seçkin olmasa da altyapısı iyi bağlanmış bir yer seçti. Seçilen bölge doğal peyzaj ve nitelikli kamusal alan eksikliği olan, alçak katlı konut sistemlerinin olduğu bir alanda yer alıyor.

İncele Angle Right
2429440e991f8cd5e8e3736b2a988f6f
Referans

Çağlayan & Alper Evi

Yalova Güneyköy’de konumlanan ve 1990'larda inşa edilmiş, 11 konuttan oluşan bir site içinde yer alan Çağlayan & Alper Evi Per Se Mimarlık tarafından projelendirildi. Proje, mevcut villayı genç bir çiftin hafta sonu evine dönüştürmeyi amaçlayan kapsamlı bir yenileme projesidir. Yenileme, planın güncel ihtiyaçlar doğrultusunda revize edilmesini, aynı zamanda mevcut malzeme paletinin bütünüyle yeniden ele alınmasını içermektedir:

İncele Angle Right
8dae86103375e5e661c24c807b9b78a6
Proje

CASA 15

Braga’da ışığın sosyal mekanları öne çıkararak farklı mekanlara hayat verdiği ve özel alanlarda mahremiyeti koruduğu, AM-arqstudio studio tarafından tasarlanan bir ev.

İncele Angle Right
d3f5658ef69497bac730435480e57cdd
Referans

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kompleksi

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan ulusal yarışma için hazırlanan ve birincilik ödülü kazanan projede; arazi koşulları, mevcut kent yerleşimi verileri ve kentsel gelişim projeksiyonu değerlendirilerek, bir tasarım önerisi geliştirilmiştir.

İncele Angle Right
e267f6cee0f9212cd7b250d5a864009e
Haber

Nişan Yaubyan’ı Kaybetmenin Derin Üzüntüsünü Yaşıyoruz...

Mimar Sinan Büyük Ödülü sahibi, Kaleseramik Binası ve Çanakkale Seramik Fabrikası Misafirhanesi gibi Kalebodur’un şu an bile kullandığı pek çok nitelikli yapının tasarımı ile birlikte, uzun yaşamına birçok mesleki başarıyı sığdıran Nişan Yaubyan’ı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz.

İncele Angle Right