Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kompleksi

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan ulusal yarışma için hazırlanan ve birincilik ödülü kazanan projede; arazi koşulları, mevcut kent yerleşimi verileri ve kentsel gelişim projeksiyonu değerlendirilerek, bir tasarım önerisi geliştirilmiştir.

Proje; Belediye Hizmet Binası, Kent Meydanı ve Kent Parkı’nı kapsamaktadır. Yerleşim alanı itibariyle kentin gelişiminde jeneratör yapı etkisi gösterecek tasarımda, kamusal kullanım ön planda tutulmuş, Kent Meydanı, Kent Parkı ve Belediye Hizmet Binası arasında zemin kotu ilişkisi kuvvetli bir karakter olarak kurgulanmıştır. Hizmet Binası, klasik bir belediye binasını sorgulayan bir tavırla ele alınmıştır. Kentsel yaşamın merkezinde, bütün haşmetiyle varlığını hissettiren, yalnızca işi düşenin mecburen uğradığı, mesai saatleri dışında kent içinde ulaşılamaz bir hacim tanımlayan, kentten ve kentliden kopuk bir belediye binası yerine; ölçeğinin büyüklüğünü, kendi sınırlarını eriten bir avantaja çeviren, kentsel yaşamın içinden akıp geçmesine olanak tanıyan, katılımcılığı teşvik eden, bununla beslenen, halka ait, halkın sözünü söyleyen bir yapı tasarlamak hedeflenmiştir. Bahsedilen tasarım kararları doğrultusunda; Belediye Binası, zemine oturan bir yapı yerine, zemini kentliye bırakan bir forma sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Farklı karakterde işlevleri bir arada bulundurması amaçlanan yapının; formuyla, hem kentsel kararları göz önünde bulunduran, hem de yapı içi hiyerarşik kurgunun gerekliliklerini yerine getiren bütüncül bir tavra sahip olması sağlanmıştır. Zemin katta, halkın direkt ulaşabileceği hizmet birimleri, kültürel ve sosyal birimler, baza katlarında, yönetim birimleri, ofis bloğunda da, hizmet birimleri yer alacak şekilde, kamusal kullanımı gözeten, hiyerarşik bir yapıda tasarlanmıştır. Hizmet Binası’nın Kent Meydanı ve Kent Parkı’yla direkt ilişki kurması, yeni kent merkezinin bir cazibe merkezi olması açısından önemli bir faktördür. Bu faktör gözetilerek; Kent Meydanı’nın kuzeybatısında ve güneydoğusunda yer alan parklardaki yeşil izin meydana taşması sağlanmış, böylece meydanın ve parkların sınırları erigen hale getirilmiş, süreklilik sağlanmıştır.

Yapının iç mekan yüzeylerinde Kalesinterflex kullanılmıştır.

Proje Yeri: TekirdağProje Tipi: Belediye Hizmet BinasıProje Tipi Grubu: Kamu YapısıTasarım Ekibi: Oğuzhan Aydın, Sinan Tuncer, Yücel Demir, Semih YeşilmenMimari Proje Ekibi: Hanife Pekerİşveren: Tekirdağ Büyükşehir BelediyesiDanışman: Hüseyin Kahvecioğlu, Pınar ArabacıoğluAna Yüklenici: Barankaya İnşaatPeyzaj Mimarlığı: Cey Peyzajİç Mekan Projesi: Lift StudioKonsept Tasarımı: Lift StudioUygulama Projesi: Lift StudioCephe Tasarımı: Lift StudioStatik Projesi: Nodus MühendislikMekanik Projesi: ABC MühendislikElektrik Projesi: Cedetaş MühendislikAltyapı Projesi: Köroğlu MühendislikFotoğraf: Engin GerçekProje Başlangıç Yılı: 2015Proje Bitiş Yılı: 2016İnşaat Başlangıç Yılı: 2016İnşaat Bitiş Yılı: 2022Arsa Alanı: 110.000 m²Toplam İnşaat Alanı: 100.000 m²

Bu Ayın Bülteninden

c915291828e403febd92e292a1cd0ed6 (1)
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor: Adnan Aksu

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor'da Prof. Dr. Abdi Güzer'in konuğu AZ Aksu Mimarlık'ın kurucularından Adnan Aksu oldu.

İncele Angle Right
e64d81d9cedc150dafba4fa9b9fb68c7
Proje

El Roser Sosyal Merkezi

Josep Ferrando Architecture, Gallego Arquitectura ile iş birliği içinde 1929'da Reus Katalonya’da inşa edilen eski Reus hapishanesini, El Roser Sosyal Merkezine dönüştürdü.

İncele Angle Right
bbfb425bafccab7c038d8e3d2eec2bf4
Proje

Barselona Trinitat Vella Topluluk Merkezi

Barselona'nın Trinitat Vella semtindeki Topluluk Merkezi, yerel sosyal politika yönetiminde öncü bir proje. Bir Kadın Bilgilendirme ve Dikkat Noktası da dahil olmak üzere çeşitli sosyal hizmet ve kurumları barındırıyor ve yapımındaki ahşap kullanımı sayesinde sıcak ve misafirperver bir mahalle buluşma alanı olmayı hedefliyor.

İncele Angle Right
9f12ddf1ab0c79df0b4bacd19dacb6e9
Proje

Infobip Kampüsü

3LHD hızlı büyüyen unicorn IT şirketi Infobip için, Zagreb’de yeni karma kullanımlı bir bina tasarladı. Şirket proje için Zagreb’in güneyinde, seçkin olmasa da altyapısı iyi bağlanmış bir yer seçti. Seçilen bölge doğal peyzaj ve nitelikli kamusal alan eksikliği olan, alçak katlı konut sistemlerinin olduğu bir alanda yer alıyor.

İncele Angle Right
2429440e991f8cd5e8e3736b2a988f6f
Referans

Çağlayan & Alper Evi

Yalova Güneyköy’de konumlanan ve 1990'larda inşa edilmiş, 11 konuttan oluşan bir site içinde yer alan Çağlayan & Alper Evi Per Se Mimarlık tarafından projelendirildi. Proje, mevcut villayı genç bir çiftin hafta sonu evine dönüştürmeyi amaçlayan kapsamlı bir yenileme projesidir. Yenileme, planın güncel ihtiyaçlar doğrultusunda revize edilmesini, aynı zamanda mevcut malzeme paletinin bütünüyle yeniden ele alınmasını içermektedir:

İncele Angle Right
93c04222ead0a577fe6e2be71f046e9a
Proje

80 Charlotte Street

Arup’un 80 Charlotte Street Londra’daki yeni binası Make Architects tarafından tasarlandı. Derwent London tarafından geliştirilen ofis yapısı net sıfır enerjili ve karbon sıfır bina.

İncele Angle Right
8dae86103375e5e661c24c807b9b78a6
Proje

CASA 15

Braga’da ışığın sosyal mekanları öne çıkararak farklı mekanlara hayat verdiği ve özel alanlarda mahremiyeti koruduğu, AM-arqstudio studio tarafından tasarlanan bir ev.

İncele Angle Right
e267f6cee0f9212cd7b250d5a864009e
Haber

Nişan Yaubyan’ı Kaybetmenin Derin Üzüntüsünü Yaşıyoruz...

Mimar Sinan Büyük Ödülü sahibi, Kaleseramik Binası ve Çanakkale Seramik Fabrikası Misafirhanesi gibi Kalebodur’un şu an bile kullandığı pek çok nitelikli yapının tasarımı ile birlikte, uzun yaşamına birçok mesleki başarıyı sığdıran Nişan Yaubyan’ı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz.

İncele Angle Right