Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Çağlayan & Alper Evi

Yalova Güneyköy’de konumlanan ve 1990'larda inşa edilmiş, 11 konuttan oluşan bir site içinde yer alan Çağlayan & Alper Evi Per Se Mimarlık tarafından projelendirildi. Proje, mevcut villayı genç bir çiftin hafta sonu evine dönüştürmeyi amaçlayan kapsamlı bir yenileme projesidir. Yenileme, planın güncel ihtiyaçlar doğrultusunda revize edilmesini, aynı zamanda mevcut malzeme paletinin bütünüyle yeniden ele alınmasını içermektedir:

Tasarımcılar, projeyi anlatıyor:

Zemin katta tuvalet büyütülerek banyoya dönüştürülmüştür. Mevcut çalışma odasının (stüdyo olarak yeniden işlevlendirilmiştir) kapısı, hem evin giriş kapısı, hem de antre ile; mutfak penceresi ise mutfak kapısı ve genişleyen bahçe çıkışı ile hizalanmıştır. Bu hizalamalar mekanı daha akışkan hale getirmiştir. Stüdyo, kış bahçesinin ilavesi sayesinde bahçeyle daha doğrudan bir ilişki kurmuştur.

Birinci katta mevcut iki yatak odası kendi banyolarını içerecek şekilde dönüştürülmüştür. Odaların ve merdiven holünün tavan döşemelerinin kaldırılması ve üst kota eklenen yatay pencereler sayesinde iç mekan ferahlatılmıştır.

Mevcut, yapay mahiyetteki cephe kaplaması soyulmuş, yerine taşyünü yalıtım katmanı da içeren doğal ahşap cephe kaplaması uygulanmıştır. Bahçedeki sert zeminler bazalt kaplanmış, kötü durumda olan ahşap doğramalar, hem zemindeki bazalta, hem de alüminyum saçak kaplamasına paralel şekilde antrasit rengi alüminyum doğramalarla değiştirilmiştir.

İç mekan oldukça sınırlı bir malzeme (ve renk) paletine sahiptir. Zemin kat (stüdyo ve kış bahçesi hariç) büyük ebatlı, bej renkli bir seramikle kaplanmıştır. Sabit mobilya ve iç kapılar kırık beyaz lake boyalı ahşap ile MDF üzeri masif ahşaptan imal edilmiştir. Mevcut şöminenin daha küçük ve açık bir modelle değiştirilmesi, mekan algısını genişletmeye olanak sağlamıştır.

Not: Zemin katta zemin kaplaması olarak Kale Stromboli seramik karo kullanılmıştır.

--

Yer: Yalova, Güneyköy

Ofis: Per Se Mimarlık

Tasarım: Ali Derya Dostoğlu, Uğur Özer

Yüklenici: Tayfur Somer Dekorasyon

Proje Yılı: 2021-2021

İnşaat Yılı: 2021-2021

Arsa Alanı: 1000 m2

İnşaat Alanı: 150 m2

Fotoğraf: Cihan Poçan

Bu Ayın Bülteninden

c915291828e403febd92e292a1cd0ed6 (1)
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor: Adnan Aksu

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor'da Prof. Dr. Abdi Güzer'in konuğu AZ Aksu Mimarlık'ın kurucularından Adnan Aksu oldu.

İncele Angle Right
e64d81d9cedc150dafba4fa9b9fb68c7
Proje

El Roser Sosyal Merkezi

Josep Ferrando Architecture, Gallego Arquitectura ile iş birliği içinde 1929'da Reus Katalonya’da inşa edilen eski Reus hapishanesini, El Roser Sosyal Merkezine dönüştürdü.

İncele Angle Right
bbfb425bafccab7c038d8e3d2eec2bf4
Proje

Barselona Trinitat Vella Topluluk Merkezi

Barselona'nın Trinitat Vella semtindeki Topluluk Merkezi, yerel sosyal politika yönetiminde öncü bir proje. Bir Kadın Bilgilendirme ve Dikkat Noktası da dahil olmak üzere çeşitli sosyal hizmet ve kurumları barındırıyor ve yapımındaki ahşap kullanımı sayesinde sıcak ve misafirperver bir mahalle buluşma alanı olmayı hedefliyor.

İncele Angle Right
9f12ddf1ab0c79df0b4bacd19dacb6e9
Proje

Infobip Kampüsü

3LHD hızlı büyüyen unicorn IT şirketi Infobip için, Zagreb’de yeni karma kullanımlı bir bina tasarladı. Şirket proje için Zagreb’in güneyinde, seçkin olmasa da altyapısı iyi bağlanmış bir yer seçti. Seçilen bölge doğal peyzaj ve nitelikli kamusal alan eksikliği olan, alçak katlı konut sistemlerinin olduğu bir alanda yer alıyor.

İncele Angle Right
93c04222ead0a577fe6e2be71f046e9a
Proje

80 Charlotte Street

Arup’un 80 Charlotte Street Londra’daki yeni binası Make Architects tarafından tasarlandı. Derwent London tarafından geliştirilen ofis yapısı net sıfır enerjili ve karbon sıfır bina.

İncele Angle Right
8dae86103375e5e661c24c807b9b78a6
Proje

CASA 15

Braga’da ışığın sosyal mekanları öne çıkararak farklı mekanlara hayat verdiği ve özel alanlarda mahremiyeti koruduğu, AM-arqstudio studio tarafından tasarlanan bir ev.

İncele Angle Right
d3f5658ef69497bac730435480e57cdd
Referans

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kompleksi

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan ulusal yarışma için hazırlanan ve birincilik ödülü kazanan projede; arazi koşulları, mevcut kent yerleşimi verileri ve kentsel gelişim projeksiyonu değerlendirilerek, bir tasarım önerisi geliştirilmiştir.

İncele Angle Right
e267f6cee0f9212cd7b250d5a864009e
Haber

Nişan Yaubyan’ı Kaybetmenin Derin Üzüntüsünü Yaşıyoruz...

Mimar Sinan Büyük Ödülü sahibi, Kaleseramik Binası ve Çanakkale Seramik Fabrikası Misafirhanesi gibi Kalebodur’un şu an bile kullandığı pek çok nitelikli yapının tasarımı ile birlikte, uzun yaşamına birçok mesleki başarıyı sığdıran Nişan Yaubyan’ı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz.

İncele Angle Right