Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Bento Evi

Brezilya’nın São Paulo kentinin Jardim Paulista bölgesinde bulunan,FCstudio tarafından tasarlanan Bento Evi, 424 m² alana sahip ve 2022 yılında tamamlanmış.

Proje, iki genç kızı olan genç bir çift için tasarlanmış çağdaş bir konut. Tasarımda işlevsellik esas alınmış.

Evin brüt beton duvarlarının üzerine yerleştirilmiş metal çerçeveler çevreyle iki tür ilişki kuruyor: Üst katta güneş ışığını engellemek ve mahremiyet sağlamak, odaları akustik olarak izole etmek üzere tamamen kapatmak. Bu çerçeveler aydınlatma ve havalandırma için belirli noktalarda açılabiliyor.

Zemin kat ise tam tersine akıcı bir şekilde bahçeye açılıyor. Büyük cam açıklıklar iç ve dış mekan kavramını zayıflatırken yapının tasarımı ile Brezilya tasarımı mobilyalar uyumlu bir diyalog kuruyor.

Alt kat, zemin katı desteklerken çevre bahçelerin manzarasını engellemeyecek şekilde zemin seviyesinin altında yer alıyor.

Malzemeler samimi, süssüz. Çelik, ahşap ve beton olduğu gibi kullanılmış ve her birinin doğal aşınması, benimsenen konsept içinde hoş bir yaşanmışlık olarak karşılanıyor. Eve sokaktan bakıldığında, Bento Evi utangaç, ihtiyatlı bir nitelik gösteriyor. Üst katın katlanabilen metal levhası ve kapı, görsel bariyer oluşturuyor, böylece ziyaretçi kapıyı geçtikten sonra zemin katın bahçeyle bütünleştiğini ve evin São Paulo’nun kentsel dokusunun ortasında bir vahayı temsil ettiğini daha kuvvetli algılayabiliyor.

Proje Yeri: Brezilya, Sao Paulo

Proje Ofisi: FCstudio

Fotoğraf: André Mortatti

Mobilya Tasarımı: Claudia Moreira Salles, Sérgio Rodrigues, Guilherme Wentz, FCstudio, Antonio Citterio, Jean‐Marie Massaud, Charles Eames, Indio da Costa

Bu Ayın Bülteninden

05e6c57bb5290d41f91d147f09493dfb (1)
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor: Güngör Kaftancı

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor serisinde Prof. Dr. Abdi Güzer'in Kasım ayında konuğu Güngör Kaftancı oldu.

İncele Angle Right
3d546ad43a45baf1061c1c74b2caf8b5
Proje

Etoffes de Tolbiac

Atelier Architecture Vincent Parreira (AAVP Architects) tarafından tasarlanan Etoffes de Tolbiac, Paris’te eski kent ile yeniden oluşum halindeki kentin kesiştiği noktada yer alıyor.

İncele Angle Right
47a1be7b3f7b24aeccd6660ac01c540f
Proje

Murillo Housing

Estudio Santiago Fernandez ve Candida Tabet Arquitetura tarafından tasarlanan Murillo Housing Uruguay Montevideo'da yer alıyor.

İncele Angle Right
4292385bce2da4c0b57d5c4ba44a1e51
Haber

Kaleseramik, UNICERA 2022’de “İyi Bak Dünyana” Teması İle Yer Aldı

Türkiye seramik sektörünün lideri Kaleseramik, sektöre yön veren dünyaca ünlü firmaları bir araya getiren UNICERA 2022’de “İyi Bak Dünyana” mesajı ile bir kez daha dünyamıza sahip çıkalım vurgusu yaptı. Türkiye’nin seramik sektöründeki Kale’si, 4 gün süren fuar kapsamında prestijli markalarının sürdürülebilir yenilikçi ürünlerini, Demirden | ilio ve Kaleseramik Konsept ve Görsel Tasarım Ekibi’nin ortaklaşa geliştirdiği ilham verici özel standında tüketici ve profesyonellerle buluşturdu.

İncele Angle Right
0f4d931f75e11e5b70cac74d8f8187e1
Haber

Pelin Özgen Piker AKM'nin Kırmızı Küresi'nin Öyküsünü Anlattı

İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nin kalbi olarak nitelendirilen “Kırmızı Küre” projesinde Kale Seramik imzası var.

İncele Angle Right