Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Murillo Housing

Estudio Santiago Fernandez ve Candida Tabet Arquitetura tarafından tasarlanan Murillo Housing Uruguay Montevideo'da yer alıyor.

Murillo 1665’in DNA’sı onun uygulamasından kaynaklanıyor. Projedeki ana problem var olan ağaçlık ortamın doğasına uyumu artırmak için son derece minimal müdahalelerle 5 adet 200 m2’lik dublex evi yerleştirmek olmuş.

Projedeki en büyük öncelik her evin bitişiğinde kalan görkemli ağaçları korumakmış. Doğal ve akışkan hali açıklayan çalışmalara ek olarak, mimarlar çarpı işaretli plan çözümüyle araziye doğru bir şekilde yerleşen bir tasarım yaklaşıymıyla en doğru müdahalede bulanacakları konusunda hem fikir olmuşlar. Bu durum her açısından ayırt edilecek nitelikte bakışa sahip olabilecek ideal bir evde oldukça ilginç bir ritimle sonuçlanmış.

Kulube tarzı çatı ve çevre düzenlemesi yapılmış bir bahçeyle etik şekildeki dış yaşama dair sorumluluk vurgusu, 20. Yüzyılın ilk yarısındaki saf güzellik ve ruhuyla güçlü bir mimari kimliğe sahip Carrasco’yu ziyaret etmiş.

Alternatif ahşap ve kıvrımlı saç kaplamalı cepheler, oluklu kömür grisi levhalar, ahşap, beyaz sıva, cam ve doğal bitki örtüsünü kapsayan titiz bir malzeme seçimi ile detay üretiminden gelen görsel bir nitelik ortaya koyuyor. Salon ve yemek odaları dışı ahşap panellerle kaplanmış mutfak ve çamaşır odalarını saran zemin katlara konumlandırılmış.

Heybetli ağaçlar bir araya toplanmalar için tasarlanmış olan verandalalar ve barbekü alanları için rahatlatıcı bir kalkan sağlıyor. Veranda zemini eski evin yeniden işlevlendirilen taşlarından yaralanıyor.

Televizyon odası barut deposu ile asma kat biçimdeki aile odasına bağlanan üç odanın açıldığı ikinci kata çıkan merdivenleri taşıyan merkez hacimde konumlandırılmış. İki kat yüksekliğindeki cam cepheler, ters yönde havalandırma ve evin tamamını dolaşan temiz hava için sirkülasyon sağlarken, dışarıdaki bol miktarda bulunan bitkilendirmeyle de bütünleştirilmiş.

Isı yalıtımı sağlamak içimn mimarlar güneş koruyuculu çift cidarlı cam panellerden faydalanmış ve de cephede camla diğer malzemeler arasında bilinçli bir aralık bırakmışlar.

Bu Ayın Bülteninden

05e6c57bb5290d41f91d147f09493dfb (1)
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor: Güngör Kaftancı

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor serisinde Prof. Dr. Abdi Güzer'in Kasım ayında konuğu Güngör Kaftancı oldu.

İncele Angle Right
86698cebeab277f6da112ba4b6b05d4f
Proje

Bento Evi

Brezilya’nın São Paulo kentinin Jardim Paulista bölgesinde bulunan,FCstudio tarafından tasarlanan Bento Evi, 424 m² alana sahip ve 2022 yılında tamamlanmış.

İncele Angle Right
3d546ad43a45baf1061c1c74b2caf8b5
Proje

Etoffes de Tolbiac

Atelier Architecture Vincent Parreira (AAVP Architects) tarafından tasarlanan Etoffes de Tolbiac, Paris’te eski kent ile yeniden oluşum halindeki kentin kesiştiği noktada yer alıyor.

İncele Angle Right
4292385bce2da4c0b57d5c4ba44a1e51
Haber

Kaleseramik, UNICERA 2022’de “İyi Bak Dünyana” Teması İle Yer Aldı

Türkiye seramik sektörünün lideri Kaleseramik, sektöre yön veren dünyaca ünlü firmaları bir araya getiren UNICERA 2022’de “İyi Bak Dünyana” mesajı ile bir kez daha dünyamıza sahip çıkalım vurgusu yaptı. Türkiye’nin seramik sektöründeki Kale’si, 4 gün süren fuar kapsamında prestijli markalarının sürdürülebilir yenilikçi ürünlerini, Demirden | ilio ve Kaleseramik Konsept ve Görsel Tasarım Ekibi’nin ortaklaşa geliştirdiği ilham verici özel standında tüketici ve profesyonellerle buluşturdu.

İncele Angle Right
0f4d931f75e11e5b70cac74d8f8187e1
Haber

Pelin Özgen Piker AKM'nin Kırmızı Küresi'nin Öyküsünü Anlattı

İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nin kalbi olarak nitelendirilen “Kırmızı Küre” projesinde Kale Seramik imzası var.

İncele Angle Right