Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Etoffes de Tolbiac

Atelier Architecture Vincent Parreira (AAVP Architects) tarafından tasarlanan Etoffes de Tolbiac, Paris’te eski kent ile yeniden oluşum halindeki kentin kesiştiği noktada yer alıyor.

Basit ama temel bir soru Tolbiac’ın anlayışına rehberlik ediyor: “Konut nedir? Konut, bireyi dünyanın sakini mertebesine yükseltmeli, bir ev ve şehir kurmalı, dün ve yarınla bağlantı kurmalı, yakın ve uzak başka yerleri düşünmemize izin vermeli, görüşlerimizi yapılandırmalı, mineral ve ahşapa, aydınlık ve karanlığa dokunmamıza izin vermeli, okşayıcı ve sert, net ve bulanık olmalı, bir otel gibi misafirperver ve bir sığınak gibi basit olmalı, bizi aynı anda hem büyük hem de küçük yapmalıdır.”

Kentsel Cephe

Arsa, yaklaşık yedi metrelik bir kot farkıyla birbirinden ayrılan iki sokağın köşesinde, stratejik bir konuma sahip. İki sokağı birbirine bağlayan tarihi merdiven, iki parselin birleşmesiyle oluşan faaliyet alanını sınırlıyor. 1920’lerden 1960’lara kadar inşa edilen zanaat atölyeleri ve depoların yerini 3.000 m² ticari alan ve 5.000 m² konuttan oluşan karma bir işlev almış. Ticari alanların iki caddenin birinci katları arasında dağıtılması, faaliyetin etkisini en aza indiriyor ve bu da Rue du Chevaleret’nin birinci katından yayılan konutlara bir temel oluşturuyor. 88 daire, üç ortak alan ve zemin katta bağımsız bir blokla birleştirilen dört parçaya bölünmüş. Balkonlardan oluşan ızgara, projenin birinci kat + 6 ve birinci kat + 8’e kadar yükselen üç bölümünü birleştiriyor. Bu durum, caddenin bütüncül dokusunu yeniden oluşturuyor.

Ahşap ve Beton Karışımı Bir Proje

Ahşap ve beton ikilisi projenin tasarımına yön veriyor. Betonun mekanik nitelikleri, yangına karşı direnci ve akustik zayıflatma yetenekleri yapıda kullanılmasında tercih sebebi olmuş. Tüm yüzeylerde kaplama olarak karaçam ağacı kullanılırken, ahşap çerçeve duvarların yapıları ve cephenin dikey dikmeleri Douglas köknarından yapılmış. Görünür ahşap elemanlar sterilizasyon işlemi sonrası koyu bir renk kazanarak endüstriyel Paris’in eski depolarının cephelerini çağrıştırıyor. Malzemenin görsel niteliklerinin yanı sıra dokunsal nitelikleri de vurgulanmış. Cephe direkleri için masif ahşap, lamine ahşaba tercih edilmiş. Malzemenin niteliklerini arttırmak, bu elemanın doğal kökenini anımsatan mimari bir yön geliştirmek ve genellikle ahşap yapımında kullanılan yapıştırma ile yeniden oluşturulan ürünlerden kopmak amaçlanmış. Yapıştırılmış lamine elemanlar, ortak alanları taşıyan kavisli kirişlerin oluşturulması için seyrek kullanılmış. Metal korkuluklar tunç kaplama ile bütünleştirilmiş.

Boşluklar-Açıklıklar

Mimari ve inşaat arasındaki ayrım genellikle detaylarda görülüyor. Balkonlara dikey elemanların yerleşiminde ince bir oyun söz konusu. Balkonlar ilk bakışta sanıldığı gibi düzenli bir desen izlemiyor, ancak her seviyede yatay ve dikey olarak on santimetre kaydırılarak sokak boşluğuna kademeli olarak yerleştirilmiş. Bu düzenek cepheyi canlandırmakla birlikte katları çoğaltarak balkonların yüzeyini de genişletmiş. Cadde tarafındaki farklı blokları birleştiren bu ızgara, her blok arasında kalan boşlukları absorbe ediyor. Avlu tarafında, farklı katları görsel olarak birbirine bağlayan hazneler ve konut sakinleri tarafından paylaşılan “daireler”, asma salonlar gibi sıra dışı unsurların eklenmesiyle, boşluıkları hem teraslar hem de meydanlar olmak üzere ortak alanlara dönüşüyor. Sirkülasyon ağı, Paris’in endüstriyel banliyölerinin arka bahçelerindeki neşeli düzensizliği ve sürprizleri yeniden canlandırıyor. İki yıl süren salgın hastalıklar, tüm sakinlere açık olan, eve bir alternatif sunan ve tüm sakinlerin şehir manzarasının keyfini çıkarmasına olanak tanıyan bu alanların değerini ölçmeye yardımcı oluyor. Herkesin kullanımına açık çatı bahçesi, 240° açısıyla Paris’in onlarca yıllık evrimini gözler önüne seren bir panoramaya ve gökyüzüne açılıyor.

Proje Yeri: Paris, Fransa

Proje Ofisi: Atelier Architecture Vincent Parreira – AAVP

Fotoğraf: Luc Boegly

İşveren: Emerige Résidentiel

Bu Ayın Bülteninden

05e6c57bb5290d41f91d147f09493dfb (1)
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor: Güngör Kaftancı

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor serisinde Prof. Dr. Abdi Güzer'in Kasım ayında konuğu Güngör Kaftancı oldu.

İncele Angle Right
86698cebeab277f6da112ba4b6b05d4f
Proje

Bento Evi

Brezilya’nın São Paulo kentinin Jardim Paulista bölgesinde bulunan,FCstudio tarafından tasarlanan Bento Evi, 424 m² alana sahip ve 2022 yılında tamamlanmış.

İncele Angle Right
47a1be7b3f7b24aeccd6660ac01c540f
Proje

Murillo Housing

Estudio Santiago Fernandez ve Candida Tabet Arquitetura tarafından tasarlanan Murillo Housing Uruguay Montevideo'da yer alıyor.

İncele Angle Right
4292385bce2da4c0b57d5c4ba44a1e51
Haber

Kaleseramik, UNICERA 2022’de “İyi Bak Dünyana” Teması İle Yer Aldı

Türkiye seramik sektörünün lideri Kaleseramik, sektöre yön veren dünyaca ünlü firmaları bir araya getiren UNICERA 2022’de “İyi Bak Dünyana” mesajı ile bir kez daha dünyamıza sahip çıkalım vurgusu yaptı. Türkiye’nin seramik sektöründeki Kale’si, 4 gün süren fuar kapsamında prestijli markalarının sürdürülebilir yenilikçi ürünlerini, Demirden | ilio ve Kaleseramik Konsept ve Görsel Tasarım Ekibi’nin ortaklaşa geliştirdiği ilham verici özel standında tüketici ve profesyonellerle buluşturdu.

İncele Angle Right
0f4d931f75e11e5b70cac74d8f8187e1
Haber

Pelin Özgen Piker AKM'nin Kırmızı Küresi'nin Öyküsünü Anlattı

İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nin kalbi olarak nitelendirilen “Kırmızı Küre” projesinde Kale Seramik imzası var.

İncele Angle Right