Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Birmingham’s Municipal Bank: The Exchange

Son 16 yıldır faal olmayan ve Make Architects, Donald Insall Associates, Glancy Nicholls iş birliğinde Birmingham Üniversitesi için restore edilen simge yapı Centenary Meydanı yeniden açıldı.

Birmingham’ın Belediye Bankası 1930’ların öne çıkan neo-klasik binası olarak, Birmingham Üniversitesi için önemli bir buluşma noktası The Exchange için yeniden ele alındı. The Exchange, kafe, sanat galerisi, ortak çalışma alanları, araştırma alanları, etkinlik mekanları ve sessiz buluşma ortamları sunuyor. Resmi banka, koruma uzmanlarının ve yerel mimar Glancy Nicholls’un ortaklığında Make Architects ve Donald Insall Associates tarafından yeniden yapılandırıldı ve restore edildi.

Bina Centenary Meydanı’na dikkat çekici bir şekilde oturuyor. Birmingham için daha geniş bir masterplanın yeniden üretimine odaklanılmış. Birmingham Kent Meclisi’nin alanın kentsel karakterinin uluslararası bir kültürel tanınmada rol alması isteğiyle beraber, kamusal evrenin önemi bu proje için itici bir güç olmuş.

II. Dereceden koruma alanı olarak belirtilen banka, T. Cecil Howitt tarafından tasarlanmış. Plan çözümündeki netliği ve güçlü mimari karakteri onu bugün davetkar bir öneri olarak bir üniversite binasına dönüştürüyor.

Mekansal planlamaya yardımcı olması için her odanın tarihi değerinin önceden değerlendirilmesi Donald Insall Associates’in en büyük alanları kamusal kullanıma sunan bir plan geliştirmesiyle mümkün olmuş.

320 m2’lik heybetli bankacılık alanı artık kafe ve kamuya açılan ortak bir oda olarak fonksiyonlaşıyor. Kaset çatı ışıklığından dökülen doğal ışığın güzelliğiyle buradaki karma mekan çoktan gündelik buluşmalar ve sessiz kafe molaları için kullanılmaya başlanmış. The Exchange, üniversiteye endüstriyel ve kültürel bağlantıları geliştirici bir yer ve ofis mekanları adamış. Proje bir dizi farklı topluluk ve paydaşın çeşitli beraberliklerine yardım ederek üniversitenin kenti geliştirme temennisini temsil ediyor.

Tozlu, bronz renkte, metal sütunlu giriş The Exchange’in ardındaki 3 hikayenin izini sürüyor. The Exchange binaya yeni kamusal bir cephe sağlıyor. Orjinal mimari unsurlarına, ölçeğinin korunması ve binanın yapıldığı dönemi hala yansıtabilir olması önemsenmiş.

Mevcut yapının güney cephesi asla görünmüyordu, bu yüzden de basit tuğla ve üzerinde evin arka tarafındaki hacimlere azami miktarda gün ışığı sağlayan pencerelerden oluşuyordu. Burası yeni Bank Court kamusal meydanına açılan yeni bir giriş olduğu için, cepheyi Portland taşıyla yenilemek bir fırsat olarak düşünülmüş.

Güney cephenin aksine, sınırlı sayıda pencere olan orijinal kuzey cephesi, kişinin değerli eşyalarını yerleştirebileceği bir güvenlik duygusu iletiyor. Bu yüzden yeni taş cephenin detaylandırılması modern estetiğe rağmen oldukça temiz görünüyor. Tarihi kuzey cephesine modern bir dokunuş gibi ele alınan yeni sütunlu güney girişi de klasik bir ızgara üzerinde tasarlanmış, ancak daha davetkar bir giriş sunmak ve manzarayı artırmak için büyük modern camlı paneller ve daha narin sütunlar eklenmiş.

Güvenlik kasalarını içeren orijinal kasalar, merkez bankacılığı salonunun hemen altında yer alıyor. Burası oldukça ilgi çeken tarihi bir mekan. En başından beri bunu bir kamu galerisi haline getirmek, üniversitenin sahip olduğu ve yaptığının en iyisini sergilemek niyeti vardı. Ancak mekan bir avuç insandan daha fazlasını kaldıracak kapasitede tasarlanmamıştı, bu yüzden çok yönlü bir havalandırma planı düşünülmeli ve bu plan etrafta dolaşan tarihi ışıklı ‘kasiyer’ panelinin bir parçasını oluşturan hassas metal detaylara dahil edilmeliydi. Bu sayede mekan artık orjinalinde niyet edilenden çok daha fazla insanın keyif alabileceği bir ortama dönüşür olabilecekti.

Merkezi Banka Salonu taş kemerlerin arkasındaki bir dizi güzel kolonat koridorlara uzanıyor. Orijinal olarak, burası güvenlikli bronz kapı geçişleriyle ve de günümüze ulaşan orjinalindeki bronz süslemelerle ayrılmış. Bu kemerli girişleri Bankacılık Salonu’nun her iki yanındaki yeni kapılı geçişlerle doldurmak yerine, amaç merkezi alanı çevreleyen konferans ve toplantı odalarına giriş ve çıkışlarda serbest dolaşıma izin vermek olmuş. Bu, köşedeki merdivenlerden ve koridorlardan yararlanan yangın stratejisiyle beraber düşünülmüş kapsayıcı çalışma, orjinal bronz detayları mümkün olduğunca koruyarak yenilenmiş.

--

Yer: Birmingham, İngiltere

Ofis: Make Architects, Glancy Nicholls

Danışman: Donald Insall Associates

İşveren: City of Heudebouville

Akustik Projesi: Impedance

Toplam İnşaat Alanı: 1500 m2

Bu Ayın Bülteninden

8cc50e1e7bc1610186212a516b47a952 (1)
Proje

Casa Ateiler

Bir çift sanatçı-tasarımcı için LOMA Arq + tarafından tasarlanan Casa Atelier, Traslasierra Vadisi'ne uzanan San Lorenzo, Córdoba'daki bir parselizasyonda yer alıyor ve etrafı yerel flora ve fauna ile çevrili.

İncele Angle Right
3e0324def9edeea8ff5edc23d519b54f
Proje

Heudebouville Okulu

Arka fonu Seine Vadisi'nin yamaçlarıyla kaplı olağanüstü bir manzaraya sahip, HEMAA ve Hesters-Oyon’ın tasarladığı bu yeni okul, Norman köyü Heudebouville, Fransa’da yer alıyor.

İncele Angle Right
b8d3fed2d8e405b5ef517651175c9ae7
Proje

Museum Arnhem

Özellikle kadın sanatçılara odaklanan Hollanda'daki en önemli kültürel koleksiyonlardan birine sahip, modern, çağdaş ve uygulamalı sanat ve tasarım müzesi olan Museum Arnhem'ın, yeni kamusal alanlarını Studio Modijefsky tasarladı.

İncele Angle Right
41d02044685b040b635617e98afe7a5b
Proje

Las Marías House

Santiago Viale and Associates, Cordoba-Arjantin'de bol ağaçlı bir bitki örtüsü arasında uzanan bir ev tasarladı.

İncele Angle Right
ce40953b2e0afce88aaeb407dfb57575
Haber

Salt’ta Dünya Mimarlık Günü

Salt, bu yıl 3 Ekim Pazartesi günü kutlanan Dünya Mimarlık Günü kapsamında bir dizi etkinlik düzenledi.

İncele Angle Right
74ae0a7bee79edcd1784a0a9c9aa7a40
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor: Abdurrahman Çekim

Kalebodurla Mimarlar Konuşuyor serisinde Prof. Dr. Abdi Güzer'in Ekim ayında konuğu Baraka Mimarlık kurucularından Abdurrahman Çekim oldu.

İncele Angle Right
d9e423c4c35c24e338b1ffb59f3939e1
Haber

Salt’a Mimarlık Alanındaki Katkılarından Dolayı İstanbul Serbest Mimarlar Derneği’nden Özel Ödül

Kurulduğu günden beri destekçisi olduğumuz Salt Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi başta olmak üzere, mimarlık kültürüne yaptıkları sayısız katkıdan ötürü SALT’ı kutlarız.

İncele Angle Right