Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Salt’a Mimarlık Alanındaki Katkılarından Dolayı İstanbul Serbest Mimarlar Derneği’nden Özel Ödül

Kurulduğu günden beri destekçisi olduğumuz Salt Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi başta olmak üzere, mimarlık kültürüne yaptıkları sayısız katkıdan ötürü SALT’ı kutlarız.

Salt, İstanbul Serbest Mimarlar Derneği’nin (İstanbulSMD) yirminci kuruluş yıl dönümü sebebiyle mimarlık alanına katkısından dolayı özel ödüle layık görüldü. Ödül, 25 Ekim Salı günü Pera Palas’ta düzenlenen davette İstanbulSMD 10. Dönem Yönetim Kurulu Üyesi Görkem Volkan tarafından Salt Genel Müdürü Deniz Ova’ya takdim edildi.

Türkiye’deki mimarlık kültürüne katkı sunmak, mimarlık mesleğinin toplumdaki saygınlığını ve etkinliğini artırmak, kentsel planlama kararlarının topluma karşı sorumluluk anlayışı ile yapılmasını sağlamak ve yapılı çevrenin niteliğini yükseltmek amacıyla kurulan İstanbulSMD, yirminci yılında özel bir ödül programı oluşturdu. Dernek bu kapsamda, alanlarında yürüttükleri öncü çalışmalarla mimarlık ortamına katkı sunan meslek insanlarını ve kurumları teşvik etmeyi amaçlıyor.

Salt kuruluşundan bu yana mimarlık alanında yürüttüğü araştırma projeleri, sergi ve kamu programlarıyla yapılı çevre konusunda üretimlerine devam ediyor; kapsamlı dijitalleştirme ve kataloglama çalışmalarıyla da Türkiye’de etkin mimar ve tasarımcıların mesleki ve kişisel arşivlerini saltresearch.org’da ücretsiz erişime açmayı sürdürüyor. Kalebodur desteğiyle sürekli gelişen Salt Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi, aralarında Ali Saim Ülgen, Altuğ-Behruz Çinici, Cengiz Bektaş, Doğan Tekeli-Sami Sisa, Erkal Güngören, Fazıl Saffet Aysu, Harika-Kemali Söylemezoğlu, Hayati Tabanlıoğlu, Mustafa Şemsettin Şeniz, Nezih Eldem, Peykan-Yaşar Dalbaşar, Sedad Hakkı Eldem, Şevki Pekin ve Utarit İzgi’nin de bulunduğu mimarların arşivlerinden edinilmiş eskiz, çizim, yazışma, sözleşme, rapor, harita, fotoğraf, dia, ses kaydı ve video gibi 200 bine yakın belgeden oluşuyor. 2013’ten beri her yıl dağıtılan Salt Araştırma Fonları ise Türkiye’de kent, toplum ve ekonomi tarihi ile 1950’ler sonrası mimarlık, tasarım ve sanat konulu araştırma projelerine katkıda bulunuyor.

Bu Ayın Bülteninden

8cc50e1e7bc1610186212a516b47a952 (1)
Proje

Casa Ateiler

Bir çift sanatçı-tasarımcı için LOMA Arq + tarafından tasarlanan Casa Atelier, Traslasierra Vadisi'ne uzanan San Lorenzo, Córdoba'daki bir parselizasyonda yer alıyor ve etrafı yerel flora ve fauna ile çevrili.

İncele Angle Right
3e0324def9edeea8ff5edc23d519b54f
Proje

Heudebouville Okulu

Arka fonu Seine Vadisi'nin yamaçlarıyla kaplı olağanüstü bir manzaraya sahip, HEMAA ve Hesters-Oyon’ın tasarladığı bu yeni okul, Norman köyü Heudebouville, Fransa’da yer alıyor.

İncele Angle Right
b8d3fed2d8e405b5ef517651175c9ae7
Proje

Museum Arnhem

Özellikle kadın sanatçılara odaklanan Hollanda'daki en önemli kültürel koleksiyonlardan birine sahip, modern, çağdaş ve uygulamalı sanat ve tasarım müzesi olan Museum Arnhem'ın, yeni kamusal alanlarını Studio Modijefsky tasarladı.

İncele Angle Right
41d02044685b040b635617e98afe7a5b
Proje

Las Marías House

Santiago Viale and Associates, Cordoba-Arjantin'de bol ağaçlı bir bitki örtüsü arasında uzanan bir ev tasarladı.

İncele Angle Right
ce40953b2e0afce88aaeb407dfb57575
Haber

Salt’ta Dünya Mimarlık Günü

Salt, bu yıl 3 Ekim Pazartesi günü kutlanan Dünya Mimarlık Günü kapsamında bir dizi etkinlik düzenledi.

İncele Angle Right
74ae0a7bee79edcd1784a0a9c9aa7a40
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor: Abdurrahman Çekim

Kalebodurla Mimarlar Konuşuyor serisinde Prof. Dr. Abdi Güzer'in Ekim ayında konuğu Baraka Mimarlık kurucularından Abdurrahman Çekim oldu.

İncele Angle Right
831ca3c11c76ef741b763e8f0f32bb32
Proje

Birmingham’s Municipal Bank: The Exchange

Son 16 yıldır faal olmayan ve Make Architects, Donald Insall Associates, Glancy Nicholls iş birliğinde Birmingham Üniversitesi için restore edilen simge yapı Centenary Meydanı yeniden açıldı.

İncele Angle Right