Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Las Marías House

Santiago Viale and Associates, Cordoba-Arjantin'de bol ağaçlı bir bitki örtüsü arasında uzanan bir ev tasarladı.

Ev yoğun ağaçlık bir alana konumlandığı için mevcut boşlukları tespit etmek bir öncelik haline gelmiş. Bu boş alanlar evin sosyal kısmının yapılandırıcı bölümleri olurken, kuzeye doğru her ikisi de ana avluyu çevreleyen bir sirkülasyonla birbirine bağlanan özel alanları kapsayan dikdörtgenler prizmaları yerleştirilmiş.

Bu tasarım kararları, çevreye minimum müdahale etmek için alandaki tüm ağaçları koruma hedefini takip etmiş.

Termal durum, tasarımın başlangıcından itibaren düşünülmüş, bunun için temel güneş koruyucusu olarak sızdırmazlığın üzerindeki ağaçlardan gelen bitki örtüsü hacmi korunmuş. Ayrıca ev, sömürge dönemi mimarisinden miras kalan birkaç ara alan sunuyor.

Evin tüm özel alanları, kışın bol güneş ışığının girmesine izin veren ve yazın hiç güneş ışığı almayan beton saçaklı, kuzeye bakan bir bloğa yerleştirilmiş.

Caddeye bakan cephenin batısında, garajlardan önce, malzeme ve programatik önerisiyle birlikte öğleden sonraki yoğun güneş ışığına karşı bir filtre oluşturan bir tuğla perde önerilmiş.

Mekanların bazılarında, sadece doğal ışığı içine alan ve enerji tüketimini azaltan bir unsur olarak çalışan çatı pencereleri önerilmiş, bu pencereler aynı zamanda hem iç hem de dış mekanlarda mimari dile da katkıda bulunuyorlar.

Mevcut bitki örtüsünü koruma kararı, ağaçları kesmekten ve köklerine müdahale etmekten kaçınmak için seçilen yapıcı sistemle doğrudan bir ilişki anlamına geliyor.

Proje AlanıEvin açıldığı alan, daha önce Córdoba şehrinin yeşil kuşağı olarak belirlenen alana ait olan bir mahallede bulunuyor. Bu, bu alandaki parsellerin genel durumunun, fazla bitki örtüsü olmayan düz ve muaf araziler olduğu anlamına geliyor. Bununla birlikte, bu özel alan, inşaat alanında 15 metre boyunda bir palmiye ağacına ek olarak bol bir ağaç bitki örtüsü sunuyor, bu nedenle bu mülkün “Quintero”nun (geniş bir tarım arazisinin sahibi) eski evine ait olduğu sonucuna varılmış.

Ağaçların konumu, onları sökmeden bir ev inşa etmeyi neredeyse imkansız kıldığından projenin ilk kararlarını verebilmek adına, gövdelerinin çapı ve yukarı çıkma yönleri dahil olmak üzere tüm türlerin araştırılmasına ihtiyaç duyulmuş.

Öneriİlk olarak, ağaçların arasında evin programının geliştirilebileceği mevcut boşlukların bulunmasına öncelik verilmiş. Binanın sınırları bu olası alanları sınırlandırarak çizilmiş, evin sosyal alanını oluşturan üç ayrı oda da bu şekilde ortaya çıkmış.

Kuzeye doğru, özel alanı (yatak odaları) içeren dikdörtgen bir kutu bulunuyor. Tüm bu ayrı mekanlar, merkezi bir avluya biçim veren bir sirkülasyonla birbirine bağlanıyor ve bu özel mekan, ağaç tepelerinden oluşan bir örtü ile korunduğu için geniş bir galeri/ara mekan hissi uyandırıyor.

Son olarak, arsanın arkasına doğru döşeme genişletilmiş ve havuzun bulunduğu mülkün geri kalanına açılan kapalı bir galeri oluşturulmuş.

Tüm bu tasarım uygulamaları ile, arazinin mevcut çevresel durumu üzerine en az müdahaleyi yapabilmek adına sahada bulunan tüm ağaç türlerinin bakımını yapmak hedeflenmiş.

Termal KoşullarIsıl koşullar, tasarım sürecinin başından itibaren dikkate alınmış. Mevcut ağaç kütlesini koruma çabasının her şeyden önce değer kazandığı yer burası olmuş çünkü ağaçlar çatıya gölge düşürerek evin üzerinde ilk korumayı sağlıyor. Birkaç katmandan oluşan güneşlik cihazı, böylece, ürettiği mekânsal kaliteye ek olarak, güneşin veya diğer atmosferik öğelerin doğrudan etkisi ile ev arasında aracı bir kaynak haline geliyor.

Öte yandan, dış zarf olarak 18 cm kalınlığında tuğladan yapılmış bir duvar kullanılmış. Buna ek olarak evin iç kısmına doğru, bu ikisi arasına cam yünü ile yarım alçı duvar bölmesi eklenerek istenen ısıl geçirgenlik katsayısı elde edilmiş.

Merkezi avlu sayesinde de rüzgarların çapraz sirkülasyonu sağlanarak iç termal korumaya katkıda bulunulmuş.

Yönelimler- YönlendirmelerEvin tüm özel alanları, kışın bol güneş ışığının girmesine izin veren ve yazın hiç güneş ışığı almayan beton saçaklı kuzeye bakan bir bloğa yerleştirilmiş.

Caddeye bakan cephenin batısında, garajlardan önce, malzeme ve programatik önerisiyle birlikte öğleden sonra gelen güçlü güneş ışığına karşı bir filtre oluşturan bir tuğla perde önerilmiş.

Ara alanlarSömürge dönemi mimarisinden gelen ve özellikle bu bölgede, dış ve iç arasındaki etki açısından verimli bir şekilde çalıştığını kanıtlamış galerilerin ve “verandaların” önemi bilindiğinden bu ev bu konuda bir çeşitlilik sunuyor.

Doğal ışıkÇeşitli mekanlarda, sadece doğal ışığı içine alan ve enerji tüketimini azaltan bir unsur olarak çalışan çatı pencereleri önerilmiş; bu çatı pencereleri aynı zamanda hem iç hem de dış mekanlarda mimari dile katkıda da bulunuyorlar.

Yapıcı ÖneriMevcut bitki türlerini koruma niyeti, seçilen yapı sistemi ile doğrudan bir ilişki gerektiriyor. Ağaç köklerini etkileyebilecek sürekli temellerden kaçınmak için kazıklarla desteklenen bir yapı önerilmiş. Bu özel yığınlar, toprağa gömülü 10 cm çapında içi boş metal bir borudan oluşuyor ve daha sonra toplam 20 cm çapında bir çimento kaplama ile dolduruluyor.

Bu teknoloji, mevcut yapılardaki altlıklar için ortak, bu nedenle bunları gerçekleştiren makinenin yüksekliği 2 metreyi geçemiyor. Kazıklara uyan borular, zemine yerleştirildikçe birbirine bağlanan iki metrelik bölümlere ayrılıyor.

Konvansiyonel kazık sistemleri, 45 cm’den daha küçük çaplara izin vermiyor, ayrıca bu kazıkları yapan kamyonlar tüm bitki örtüsünün genel budamasını da içeriyor.

Dikkate alınan bir diğer konu da zemin kirişleri olmuş çünkü onları kazmak için geleneksel bir çözüm önerilseydi, aralarındaki yatay bağlantı köklerde kesikler oluşturacakmış. Bu nedenle, onları zemin seviyesinin üzerinde, yüzeye yerleştirme kararı verilmiş, böylece sadece ağaç kökleri ile yapısal sorunu çözmekle kalmayıp aynı zamanda evin mimari dilinin bir parçası haline gelen beton bir kaide oluşturulmuş.

Ağaç tepelerinin açılmaya başladığı yükseklikte, çevre serbest düşüş eğimleri ve metalik bir damlama kenarı ile alçak ve düz bir çatı önerilmiş çünkü mevcut bitki örtüsü miktarı başka tür bir drenaj sistemi için yüksek tıkanma riski oluşturuyor.

Tüm bu yağmur suyu tahliyesi, suyu sokağa yönlendiren bir eğim sunan, zemin seviyesinde beton bir çevre kanalı tarafından toplanıyor. Kanal, serbest akışı sağlaması ve üzerindeki trafiği düzeltmesi adına çakılla doldurulmuş.

--

Yer: Córdoba, Arjantin

Ofis: Santiago Viale and Associates

Fotoğraf: Gonzalo Viramonte

Tasarım Ekibi: Florencia Esteban,Tito Maximiliano Gonza, Juan Macías, Eduardo Storaccio

Mimari Proje Ekibi: Daniella Beviglia, Daniela Iciksonas

Danışman: Ing. Agro. Jose Manuela Viale

İnşaat Alanı: 380 m2

Bu Ayın Bülteninden

8cc50e1e7bc1610186212a516b47a952 (1)
Proje

Casa Ateiler

Bir çift sanatçı-tasarımcı için LOMA Arq + tarafından tasarlanan Casa Atelier, Traslasierra Vadisi'ne uzanan San Lorenzo, Córdoba'daki bir parselizasyonda yer alıyor ve etrafı yerel flora ve fauna ile çevrili.

İncele Angle Right
3e0324def9edeea8ff5edc23d519b54f
Proje

Heudebouville Okulu

Arka fonu Seine Vadisi'nin yamaçlarıyla kaplı olağanüstü bir manzaraya sahip, HEMAA ve Hesters-Oyon’ın tasarladığı bu yeni okul, Norman köyü Heudebouville, Fransa’da yer alıyor.

İncele Angle Right
b8d3fed2d8e405b5ef517651175c9ae7
Proje

Museum Arnhem

Özellikle kadın sanatçılara odaklanan Hollanda'daki en önemli kültürel koleksiyonlardan birine sahip, modern, çağdaş ve uygulamalı sanat ve tasarım müzesi olan Museum Arnhem'ın, yeni kamusal alanlarını Studio Modijefsky tasarladı.

İncele Angle Right
ce40953b2e0afce88aaeb407dfb57575
Haber

Salt’ta Dünya Mimarlık Günü

Salt, bu yıl 3 Ekim Pazartesi günü kutlanan Dünya Mimarlık Günü kapsamında bir dizi etkinlik düzenledi.

İncele Angle Right
74ae0a7bee79edcd1784a0a9c9aa7a40
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor: Abdurrahman Çekim

Kalebodurla Mimarlar Konuşuyor serisinde Prof. Dr. Abdi Güzer'in Ekim ayında konuğu Baraka Mimarlık kurucularından Abdurrahman Çekim oldu.

İncele Angle Right
d9e423c4c35c24e338b1ffb59f3939e1
Haber

Salt’a Mimarlık Alanındaki Katkılarından Dolayı İstanbul Serbest Mimarlar Derneği’nden Özel Ödül

Kurulduğu günden beri destekçisi olduğumuz Salt Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi başta olmak üzere, mimarlık kültürüne yaptıkları sayısız katkıdan ötürü SALT’ı kutlarız.

İncele Angle Right
831ca3c11c76ef741b763e8f0f32bb32
Proje

Birmingham’s Municipal Bank: The Exchange

Son 16 yıldır faal olmayan ve Make Architects, Donald Insall Associates, Glancy Nicholls iş birliğinde Birmingham Üniversitesi için restore edilen simge yapı Centenary Meydanı yeniden açıldı.

İncele Angle Right