Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Casa Ateiler

Bir çift sanatçı-tasarımcı için LOMA Arq + tarafından tasarlanan Casa Atelier, Traslasierra Vadisi'ne uzanan San Lorenzo, Córdoba'daki bir parselizasyonda yer alıyor ve etrafı yerel flora ve fauna ile çevrili.

Bu doğal çevreyle olan bağlantıyı koruma niyeti, şüphesiz tasarım sürecinin başlangıç noktası. Tasarım, bu doğal ortamın sadece bir arka planı değil, evle bütünleşen ve evde yaşayan çiftin yaşamının ve sanatsal üretiminin de bir parçası olan bir bağlantı oluşturuyor. Evin hem iç hem de dış atmosferi, sahiplerinin sanatsal gelişimi için yaratıcı ilham veriyor.

Kil fırınlarında yüksek sıcaklıkta eritilen yerel olarak üretilen tuğla gibi rustik yöresel malzemeler, betonarme ve ahşabın sıcaklığıyla harmanlanıyor. Kapsamlı bir iklim çalışmasından sonra özenle seçilmiş, enerji tasarruflu, çok az bakım gerektiren malzemeler kullanılmış. Kuzey cephenin büyük bir bölümünü kaplayan büyük pencereler, çevredeki doğal peyzajın kapsamlı manzarasına izin veriyor ve kışın sıcaklığı emiyor.

Saf morfolojisi ve temiz yüzeyleriyle ev, bölgesel malzemelerle geleneksel el işçiliğini, ancak çağdaş ve minimalist bir şekilde kullanarak maksimum görsel sadelik elde etmek için yapıcı ve yapısal karmaşıklığı gizliyor.

Ev iki kat üzerine inşa edilmiş: zemin katta ortak alan; üst katta stüdyolar ve özel alanlar yer alıyor. Evin kuzey cephesinde, hem zemin katta hem de doğu ve batıda yer alan iki stüdyo ile merkezi yatak odasını birbirine bağlayan, balkonlu bir şekilde tasarlanmış üst katta, iç ve dış mekan arasındaki bağlantı bağlama hakimiyet sağlıyor.

Ortak alan, merkezi buluşma noktasını tanımlayan bir çift ön şömine etrafında yapılandırılmış. Bir tarafta sessiz ve sıcak bir oturma odası, diğer tarafta mutfak ve yemek odası. Buna ek olarak, her ikisi de ana giriş, salon, mutfak, yemek odası ve üst kattaki özel alan arasında bir arayüz işlevi gören çift yükseklikte merkezi bir açık alanla bölünmüş.

--

Yer: Mina Clavero, Córdoba, Arjantin

Ofis: LOMA Arq+

Tasarım Ekibi:Rosica Lorena, Williams Matías

Statik Proje: Baldazar Eliana

Fotoğraf: Gonzalo Viramonte

Bu Ayın Bülteninden

3e0324def9edeea8ff5edc23d519b54f
Proje

Heudebouville Okulu

Arka fonu Seine Vadisi'nin yamaçlarıyla kaplı olağanüstü bir manzaraya sahip, HEMAA ve Hesters-Oyon’ın tasarladığı bu yeni okul, Norman köyü Heudebouville, Fransa’da yer alıyor.

İncele Angle Right
b8d3fed2d8e405b5ef517651175c9ae7
Proje

Museum Arnhem

Özellikle kadın sanatçılara odaklanan Hollanda'daki en önemli kültürel koleksiyonlardan birine sahip, modern, çağdaş ve uygulamalı sanat ve tasarım müzesi olan Museum Arnhem'ın, yeni kamusal alanlarını Studio Modijefsky tasarladı.

İncele Angle Right
41d02044685b040b635617e98afe7a5b
Proje

Las Marías House

Santiago Viale and Associates, Cordoba-Arjantin'de bol ağaçlı bir bitki örtüsü arasında uzanan bir ev tasarladı.

İncele Angle Right
ce40953b2e0afce88aaeb407dfb57575
Haber

Salt’ta Dünya Mimarlık Günü

Salt, bu yıl 3 Ekim Pazartesi günü kutlanan Dünya Mimarlık Günü kapsamında bir dizi etkinlik düzenledi.

İncele Angle Right
74ae0a7bee79edcd1784a0a9c9aa7a40
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor: Abdurrahman Çekim

Kalebodurla Mimarlar Konuşuyor serisinde Prof. Dr. Abdi Güzer'in Ekim ayında konuğu Baraka Mimarlık kurucularından Abdurrahman Çekim oldu.

İncele Angle Right
d9e423c4c35c24e338b1ffb59f3939e1
Haber

Salt’a Mimarlık Alanındaki Katkılarından Dolayı İstanbul Serbest Mimarlar Derneği’nden Özel Ödül

Kurulduğu günden beri destekçisi olduğumuz Salt Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi başta olmak üzere, mimarlık kültürüne yaptıkları sayısız katkıdan ötürü SALT’ı kutlarız.

İncele Angle Right
831ca3c11c76ef741b763e8f0f32bb32
Proje

Birmingham’s Municipal Bank: The Exchange

Son 16 yıldır faal olmayan ve Make Architects, Donald Insall Associates, Glancy Nicholls iş birliğinde Birmingham Üniversitesi için restore edilen simge yapı Centenary Meydanı yeniden açıldı.

İncele Angle Right