Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

Kalebodur ile Mimarlık 390. Bölüm

Kalebodur ile Mimarlık’ın 390. bölümünde, farklı ülkelerden 5 farklı proje konu ediliyor.

Bölümün ilk projesi Yalın Mimarlık tarafından tasarlanan Goat House, Türkiye’de yer alıyor. Ege Bölgesi’nde, denize 5 km uzaklıkta bir köyde konumlanan yapı, adını keçilerin gezdiği kayalıklardan almış. Yapı, arazide bir gözlem güvertesi gibi duran basit bir dikdörtgen prizma şeklinde tasarlanmış. Ahşap ve beton malzemenin ağırlıklı olarak kullanıldığı bu tasarımda geri dönüşüm önemli bir rol oynamış.

Bölümdeki ikinci proje, Studio Saxe tarafından tasarlanan ve Kosta Rika’da yer alan Pergola. Tasarımdaki ana amaç, iç ve dış mekan arasındaki sınırları yumuşatmakmış. Bu sayede doğa ile bağlantılı, dinamik bir yaşam tarzı sunulmuş. Geniş cam paneller sayesinde gün ışığı evin içine rahatlıkla ulaşırken, dağ ve okyanus manzaraları evin kalbine davet edilmiş.

Veinte Diezz Arquitectos tarafından tasarlanan LOHR House ise bölümdeki üçüncü proje. Meksika’da yer alan ev; Merida şehrinde, 19. yüzyılın sonlarında terk edilmiş bir evin kalıntıları üzerinde konumlanmış. Tasarımda kullanılan malzemeler ve desenlerle, tarihi esintileri barındıran bir atmosfer oluşturulmuş.

Dördüncü proje olan HAVEN Residence, VSP Architects tarafından tasarlanmış ve Hindistan’da yer alıyor. Tasarımda mahremiyet, doğal ışık ve havalandırma için avlular ve teraslar kullanılmış. Ana amaç ise çevre bilincini yansıtmak olmuş. Bu yüzden güneş panelleri ve yağmur suyu hasadı gibi sürdürülebilir unsurlara yer verilmiş.

Bölümün son projesi ise 1985 yılında Tarihi Sanat Topluluğu ilan edilen küçük Mogrovejo köyünde yer alan ve A1 Arquitectos tarafından tasarlanan Luarna House. Yapının konumu, kendisini diğer binalardan ayırmasına ve dağ manzarasının keyfini çıkarmasına olanak tanımış. Her kata yerleştirilen daireler, ortak yaşam alanına merdiven aracılığı ile bağlanmış. Yapıda, eski ve yeni ustaca sentezlenmiş.

Bu Ayın Bülteninden

Habibeh Madjdabadi
Söyleşi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor: Habibeh Madjdabadi

Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor serisinde Prof.Dr. Celal Abdi Güzer'in bu ayki konuğu, Habibeh Madjdabadi Architecture Studio’nun kurucusu Habibeh Madjdabadi oldu.

İncele Angle Right
02 Terracotta House Fabian Ong 013
Haber

Kalebodur ile Mimarlık 393. Bölüm

Kalebodur ile Mimarlık’ın 393. bölümünde, ferah tasarıma sahip 5 farklı proje konu ediliyor.

İncele Angle Right
ARKITERA ISMEKAN 01
Referans

İş Bankası Yeni Nesil Temas Noktası – İş Mekan

İş Bankası için şube kavramının değişen kullanıcı ihtiyaçlarına göre yeniden konumlanması ile I-AM tarafından tasarlanan yeni nesil temas noktası İş Mekan, İstanbul Nişantaşı’nda bulunuyor.

İncele Angle Right
Block Wall House Nendo 1
Haber

Kalebodur ile Mimarlık 392. Bölüm

Kalebodur ile Mimarlık’ın 392. bölümünde, dünyanın farklı yerlerinden çağdaş projeler yer alıyor.

İncele Angle Right
Ecomuseo De La Vega De Almeria 9490 2 1
Proje

Ecomuseum of the Vega Of Almería

Castillo/Miras Architects tarafından İspanya’nın Almería şehrinde tasarlanan projenin amacı Vega de Almería’nın “tipik çiftlik evi”nin temel fikirlerini taşıyan bir bina tasarlamak olmuş. 

İncele Angle Right
20200723 Uras11901.Jpg
Haber

Kalebodur ile Mimarlık 391. Bölüm

Kalebodur ile Mimarlık’ın 391. bölümünde, farklı ülkelerden 5 farklı konut projesi konu ediliyor.

İncele Angle Right
Village Des Athletes 5 Cobe Architecturepaysage
Proje

Athletes’ Village: E2B

CoBe Architecture, Athletes' Village E2B arsasında, üç farklı konut yapısı tasarladı.

İncele Angle Right
20230922 LOPES DA COSTA INTERFACE 069 Scaled
Proje

Lourosa – Fiães Otobüs Terminali

Atelier d’Arquitectura Lopes da Costa tarafından tasarlanan otobüs terminali, 11.500 m²'lik bir arsa üzerinde yer alıyor.

İncele Angle Right
2
Proje

Oppo Teknoloji ve Araştırma Merkezi

Gianni Botsford Architects, Çin merkezli mobil telefon üreticisi Oppo için tasarladıkları Teknoloji ve Araştırma Merkezi’ni tamamladı.

İncele Angle Right