Arama yaptığınız metin en az 3 karakter olmalıdır.
Örnek: Modernizm, Söyleşi, Mimarlar Konuşuyor

SKGAMES

A Tasarım Mimarlık tarafından tasarlanan SKGAMES, Ankara Yenimahalle’de yer alıyor.

Ankara Yenimahalle’de 75. Yıl Hipodromu yakınında inşa edilen proje, SKGAMES adlı oyun yazılım firmasına ait ofis binası olarak tasarlanmıştır.

Proje tasarımı ile yeşil alanı önemseyen yaklaşımı, eğimi 10m’ye varan araziye uyumlu oturumu, farklı yol kotları ile kurduğu ilişki, farklı mimari programı ve mimari dili ile proje alanın yer aldığı Yenimahalle’deki tekil yapılara yeni bir yorum getirmesi amaçlanmıştır.

Proje klasik bir ofisin ihtiyaçlarından farklı olarak, şahıs firmalarının ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde, konut ve ofis fonksiyonlarını bir araya getirerek tasarlanmıştır. 

Proje iki ayrı parselin bodrum katlarının ortak kullanılmasıyla birleştirilmiştir. İlk parselde SKGames’in 2 kişilik çalışan ölçeğine özel mimari programla planlanan ofis, dinlenme ve hobi alanları yer almaktadır. Diğer parselde ise “pool house” olarak tasarlanan dinlenme mekanı ile bahçe bulunmaktadır. Bu iki parsel 2. bodrum kattaki otopark ile birleşmektedir. Arazideki eğimden dolayı parsellere yaklaşım farklı kotlardan yapılmıştır. Araziye uyum gösteren bu yaklaşım aynı zamanda 3. Boyuttaki kütlesel etkiyi de zenginleştirmektedir.

Yapı tasarımındaki yaklaşım hem çevre yapı gruplarıyla hem de kent silüetiyle uyum yakalayacak şekilde oluşturulmuştur. Bu bağlamda ana kütle, pool house ve çevre duvarlarda bulunan kırık formlar, çevre binalardaki kırık çatı formlarının modern yorumu olarak ele alınmıştır.

Projede Kalesinterflex Uptown Light 100X300 5 mm FIT ve Kalesinterflex Uptown Dark 100X300 3 mm FIT ürünleri kullanılmıştır.

Fotoğraf: Fethi Mağara

Bu Ayın Bülteninden

PONG ©11H45 WEB 29
Proje

PONG

Fransa’da yer alan PONG, Calq Architecture ve Bond Society işbirliği ile tasarlandı. 20. yüzyıldan kalma bina, modern işlevlerle donatılarak renove edildi.

İncele Angle Right
Shihouse (1)
Proje

Shi House

HW Studio tarafından tasarlanan Shi House, Meksika'nın Morelia Vadisi'nde yer alıyor.

İncele Angle Right
T A St Germain Kutuphanesi (6)
Proje

T-A-St-Germain Kütüphanesi

ACDF Architecture, Kanada'nın Québec eyaletinde yer alan T-A-St-Germain Kütüphanesi’ni tamamladı.

İncele Angle Right
16 B8A1859 AMERCUSOT R Libre De Droits
Proje

Télécom Paristech Yerleşkesi

Prestijli bir mühendislik okulu olan Télécom Paris’in eski yerleşkesindeki A ve C binaları, Philéas Architecture konaklama birimlerine dönüştürüldü.

İncele Angle Right